PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

Poranne Plotki Biznesowe: Policja chce wiedzieć, co o niej sądzą Polacy; żywność drożeje najszybciej od 10 lat

Gigantyczne problemy gastronomii, ciężki początek roku na rynku pracy. Do tego zapowiedzi nowych podatków. A media twierdzą, że to 2022 może być dopiero ciężki…

Policja chce wiedzieć, co o niej sądzą Polacy. Zleciła sondaż za 207 tys. złotych – podaje RMF FM. 207 tysięcy złotych zapłaci Komenda Główna Policji za “Badanie opinii społecznej na temat poczucia bezpieczeństwa Polaków oraz oceny pracy Policji”. Sondaż ma być bardzo szeroki – obejmie aż 17 tysięcy Polaków. “Badanie opinii społecznej na temat poczucia bezpieczeństwa Polaków oraz oceny pracy Policji” jest już w toku i zgodnie z planem ma zakończyć się 22 lutego.
https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-policja-chce-wiedziec-co-o-niej-sadza-polacy-zlecila-sondaz-,nId,5055272
UCZESTNICY PROTESTÓW CZY MARSZU NIEPODLEGŁOŚCI MOGĄ MIEĆ SPORO DO POWIEDZENIA

Żywność drożeje najszybciej od 10 lat, ale to nie koniec. Czeka nas wzrost cen paliwa, chleba i nabiału, informuje Business Insider. Rok 2021 zaczął się od wprowadzenia podatku handlowego i cukrowego. Nie oznacza to jednak, że czas podwyżek się skończył. Wręcz przeciwnie. Eksperci są zgodni, że ten rok upłynie pod znakiem wzrostu cen żywności. Żywność drożeje w tempie najwyższym od 10 lat. Zdaniem ekonomistów, podwyżki nie skończą się w 2021. Przyszły rok będzie równie trudny.
https://businessinsider.com.pl/finanse/najwiekszy-wzrost-cen-zywnosci-od-10-lat-co-podrozeje-w-2021/j1egym1
NO NIE BRZMI TO JAKKOLWIEK OPTYMISTYCZNIE

Fatalny początek roku na rynku pracy, stwierdza Obserwator Gospodarczy. Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o zatrudnieniu i płacach w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2021 r. Przeciętne uposażenie uległo zmniejszeniu o 436,95 PLN do 5536,80 PLN tj. o 7,3%. Styczeń przynosi zazwyczaj sezonowy bardzo silny spadek płac. Jest on bowiem odreagowaniem bardzo wysokiego grudnia, kiedy to pojawiają się w płacach liczne strumienie ruchomych części wynagrodzeń (głównie premii i nagród). W ostatnim grudniu ów sezonowy wzrost okazał się wyraźnie silniejszy niż przed dwunastoma miesiącami, styczeń przyniósł zaś adekwatne zmniejszenie. Co istotne korekta styczniowa miała też inny istotny czynnik pogłębiający ją. Tegoroczny obowiązujący od stycznia wzrost płacy minimalnej, choć wysoki, był jednak znacznie mniejszy od tego sprzed dwunastu miesięcy. Przeciętne uposażenie w styczniu okazało się o 254,00 PLN i 4,8% wyższe niż przed rokiem. Roczna dynamika płacy istotnie osłabła w styczniu w stosunku do grudniowej (z 6,6% do 4,8%), lecz jednocześnie nie odbiegała od notowanej w listopadzie (4,9%).
https://obserwatorgospodarczy.pl/gospodarka/19-polska/1840-fatalny-poczatek-roku-na-rynku-pracy

Zniknie co piąty lokal, pracę straci 250 tys. osób, przekonuje Rzeczpospolita. Sytuacja branży gastronomicznej jest katastrofalna. Sprzedaż na wynos czy z dowozem do klienta prowadzi tylko co piąta firma, co pozwala na wypracowanie góra 10 proc. wcześniejszych obrotów. Z sektora gastronomicznego mogło wyparować w 2020 r. nawet 30 mld zł – wynika z analiz Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej (IGGP), które „Rzeczpospolita” opisuje jako pierwsza. Biorąc pod uwagę, iż za 2019 r. GfK oceniała wartość gastronomii na 36,6 mld zł, to prawdziwy pogrom. IGGP szacuje, że po zdjęciu ograniczeń dla pracy restauracji wiosną może nie otworzyć się co piąta – zatem likwidacja czeka ok. 15 tys. lokali. Zmiana modelu pracy oznacza też wielkie zwolnienia, pracę w sektorze zatrudniającym ok. miliona osób może stracić nawet 250 tys. osób.
https://www.rp.pl/Biznes/302179872-Zniknie-co-piaty-lokal-prace-straci-250-tys-osob.html
A LOKALE DALEJ ZAMKNIĘTE. PRZYNAJMNIEJ OFICJALNIE

To, że Wodociągi Kieleckie Sp. z o.o. są w czołówce krajowej, a nawet światowej, wie już cały Internet, ale przede wszystkim wychodzi na to, że wypowiedź Ziemowita Nowaka była prawdziwa.

Efekty opłaty cukrowej już widać

Po wejściu w życie opłaty cukrowej spadła sprzedaż napojów. Co kupowano najrzadziej? – zastanawiają się Filary Biznesu. Po wejściu w życie opłaty cukrowej w styczniu 2021 r., ceny napojów bezalkoholowych poszybowały w górę – średnio o kilkanaście proc., spadła za to o 16 proc. ich średnia sprzedaż – wynika z danych CMR. Jeszcze bardziej spadła sprzedaż wody smakowej i herbat mrożonych – o ok. 20 proc. rdr. Jak przypomina CMR, opłata cukrowa od napojów słodzonych obowiązująca od 1 stycznia 2021, spoczywa na producentach i importerach. Podzielona jest na część stałą i zmienną.
https://filarybiznesu.pl/po-wejsciu-w-zycie-oplaty-cukrowej-spadla-sprzedaz-napojow-co-kupowano-najrzadziej/a8741
CI, KTÓRZY TWIERDZILI, ŻE SPRZADAŻ SPADNIE, MIELI RACJĘ

Ministerstwo Finansów oferuje pracę! Potrzeba eksperta do wymyślania nowych podatków. Ministerstwo Finansów najwyraźniej przymierza się do zaserwowania społeczeństwu kolejnych danin publicznych. Otóż na stronie internetowej resortu w zakładce „Pracuj z nami” (Nabór na stanowiska pomocnicze, robotnicze i obsługi) pojawiła się interesująca oferta pracy. Trwa nabór na eksperta w Wydziale Podatków Majątkowych i Analiz Prawnych.
https://plotkibiznesowe.pl/2021/02/17/ministerstwo-finansow-oferuje-prace-potrzeba-eksperta/
WSPANIAŁA PRACA! SIEDZISZ I MYŚLISZ, JAK TU DOWALIĆ INNYM

Rynek pracy ma się gorzej. Spadła liczba firm zatrudniających ponad 9 osób, informuje Business Insider. Zatrudnienie w firmach, w których pracuje co najmniej 10 osób, zmalało w styczniu o 15 tysięcy osób w stosunku do grudnia, było też aż o 126,8 tys. mniejsze niż rok temu. Spadek wynika z tego, że GUS co roku w styczniu aktualizuje zbiór firm zatrudniających co najmniej 10 osób. Jeśli np. jakaś spółka zatrudniała rok temu 8 osób, a teraz już 12, to zatrudnienie w danych GUS nie rośnie o cztery, tylko o dwanaście. W drugą stronę działa to tak samo – gdy zatrudnienie spada poniżej dziesięciu „znika” cała firma, a nie tylko ci, którzy stracili pracę. Ciekawe w bieżących danych jest to, że w wyniku tej corocznej korekty bazy firm zatrudnienie w danych GUS znacząco spadło, ponieważ od 2004 roku za każdym razem rosło. Był to dowód na to, że gospodarka się rozwija i przybywa firm zatrudniających więcej osób. Tym razem, przez pandemię takich firm ubyło, więc i poziom zatrudnienia się wyraźnie zmniejszył.
https://businessinsider.com.pl/piec-spraw-w-gospodarce-ktore-musisz-znac-raport-18-lutego/6rsvhfc

Lekarze będą protestować, donosi Rzeczpospolita. Jeśli resort nie zwiększy finansowania ochrony zdrowia, rezydenci mogą zacząć wypowiadać klauzule opt-out lub umowy o pracę. Bez rozstrzygnięcia zakończyło się środowe spotkanie przedstawicieli trójstronnego zespołu ds. ochrony zdrowia Rady Dialogu Społecznego z Ministerstwem Zdrowia i NFZ. Z naszych informacji wynika, że przedstawione przez stronę społeczną propozycje wskaźników minimalnego wynagrodzenia dla poszczególnych zawodów są dla rządu nie do przyjęcia. Wymagałyby bowiem zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia o dziesiątki miliardów jeszcze w tym roku (budżet NFZ to ok. 100 mld zł). Kolejne spotkanie zapowiedziano na 26 lutego. Tymczasem w trzecią rocznicę porozumienia podpisanego przez Porozumienie Rezydentów OZZL z ówczesnym ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim rezydenci znów szykują się do protestu, czyli, jak to określają, do „rozwiązań siłowych”.
https://www.rp.pl/Lekarze-i-pielegniarki/302179866-Lekarze-beda-protestowac.html
KTOŚ JESZCZE NIE PROTESTOWAŁ W OSTATNIM CZASIE?

Skandal w policji: Skazana za przemyt narkotyków przyjęta do służby – czytamy w nagłówku RMF 24. Do służby w policji w Gorzowie Wielkopolskim została przyjęta kobieta skazana wcześniej w Szwecji za przemyt ponad stu kilogramów narkotyków. Jak dowiedział się reporter RMF FM Krzysztof Zasada, dziś funkcjonariuszkę zwolniono z policji. Po południu lubuska komenda wojewódzka policji zawiadomiła w sprawie prokuraturę. Jak dowiedział się dziennikarz RMF FM, kobietę do sztabu prewencji w komendzie miejskiej, jako świeżo upieczoną policjantkę przyjęto w sierpniu zeszłego roku.
https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-skandal-w-policji-skazana-za-przemyt-narkotykow-przyjeta-do-,nId,5055575
OJ TAM, DROBNA WPADKA

Ile warte są nasze dane?

Twoje dane są cenne. Sprawdź, ile jesteś wart dla portali społecznościowych – pisze Polskie Radio. Wartość sieci społecznościowej w przeliczeniu na użytkownika może zmieniać się z godziny na godzinę. Podobnie jak na giełdzie, jednego dnia baza fanów profilu może być warta fortunę, a następnego dnia można popaść w niełaskę odbiorców i zaprzepaścić budowane latami zasięgi. Niezależnie od wyzwań stojących przed użytkownikami portali społecznościowych, każdy z nas ma swoją wartość w sieci. W 2015 roku Facebook szacował wartość użytkownika na 3,73 dolarów na kwartał. Do końca 2017 roku wartość ta wzrosła do 6,18 dolara za użytkownika. To wzrost o 165% w ciągu dwóch lat. Obecnie na podstawie danych z USA przewiduje się, że Facebook wygeneruje około 226 dolarów na profil użytkownika w 2021 roku. Dane osobowe są obecnie warte między 0,20 a 0,40 USD w zależności od ilości warstw informacji, które o sobie ujawnisz. Twoja wartość dla Facebooka zmienia się, gdy dodajesz kolejne warstwy informacji, takie jak statusy związków, wiek czy zainteresowania.
https://polskieradio24.pl/42/273/Artykul/2681696,Twoje-dane-sa-cenne-Sprawdz-ile-jestes-wart-dla-portali-spolecznosciowych
Z ROKU NA ROK CORAZ WIĘCEJ

Komisja Europejska zatwierdziła umowę na dodatkowe szczepionki Moderny. Komisja Europejska zatwierdziła dziś drugą umowę z firmą farmaceutyczną Moderna, która przewiduje dodatkowy zakup 300 mln dawek szczepionki (150 mln w 2021 r. I opcję dokupienia dodatkowych 150 mln w 2022 r.) w imieniu wszystkich państw członkowskich UE. Nowa umowa przewiduje również możliwość przekazania szczepionki krajom o niższym i średnim dochodzie lub przekierowania jej do innych krajów europejskich.
https://plotkibiznesowe.pl/2021/02/17/komisja-europejska-zatwierdzila-umowe-na-dodatkowe-szczepionki-moderny/

Korea chce pomóc przy polskim atomie, informują Filary Biznesu. Koreański państwowy koncern KHNP deklaruje możliwość dostarczenia rozwiązań dla sfinansowania polskiego programu energetyki jądrowej (PPEJ). Wiceprezes firmy Sang Don Kim oświadczył, że Korea Płd. ma „głęboki” interes w rozwoju PPEJ. Jak mówił Sang Don Kim na spotkaniu z polskimi mediami, Korea Hydro and Nuclear Power „rozumie wagę” finansowania dla polskiego programu, dlatego firma jest w pełni przygotowana na współpracę w tym obszarze ze stroną polską. Koreańczycy liczą na szybkie rozpoczęcie wiążących rozmów z polskim rządem, ponieważ do przedyskutowania jest wiele problemów i zajmie to dużo czasu.
https://filarybiznesu.pl/korea-chce-pomoc-przy-polskim-atomie/a8737

Allegro będzie płacić 5 tys. zł za polecenie nowego pracownika, piszą Wirtualne Media. W Allegro rusza program, w ramach którego pracownicy będą otrzymywać bonus wynoszący 5 tys. zł, jeśli skutecznie zarekomendują nową osobę do pracy w firmie. Spółka do końca br. chce zatrudnić 1,5 tys. pracowników. Program rozpoczęty przez Allegro działa w oparciu o platformę ShareHire. Aby zarekomendować swojego kandydata, pracownik musi wybrać jedną z dostępnych tam ofert pracy i wysłać polecanej osobie link referencyjny. Jeśli ta osoba zostanie zatrudniona, po czterech miesiącach jej pracy polecający pracownik dostanie 5 tys. zł.
https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/allegro-praca-oferty-premie-dla-pracownikow-5-000-zl-za-polecenie
W TEJ CHWILI ALLEGRO UDOSTĘPNIŁO PONAD 40 OFERT PRACY

Jarosław Wróbel rezygnuje z funkcji wiceprezesa PGNiG i przechodzi do Lotosu, donosi PulsHR. Jarosław Wróbel zrezygnował z funkcji wiceprezesa PGNiG z dniem 1 marca, a od 2 marca będzie wiceprezesem Lotosu – podały w środę spółki w komunikatach.
https://www.pulshr.pl/zmiany-kadrowe/jaroslaw-wrobel-rezygnuje-z-funkcji-wiceprezesa-pgnig-i-przechodzi-do-lotosu,79643.html

Coś dużo tych negatywnych informacji dzisiaj padło, no nie? Oby w piątek ploteczki były nieco bardziej pozytywne, żeby się odpowiednio nastroić na weekend.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close