PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

Poranne Plotki Biznesowe: Nowe rozporządzenie w sprawie maseczek? Przyłbice na celowniku rządu

Najprawdopodobniej niebawem rząd ogłosi rozporządzenie w sprawie maseczek. Jeszcze nie dziś, ale to pewnie kwestia czasu

Niedzielski: W piątek nie będzie rozporządzenia ws. maseczek – czytamy w nagłówku Rzeczpospolitej. – Dzisiaj takiego rozporządzenia nie będzie, ale zastanawiamy się, czy te maseczki nie powinny zostać dookreślone – mówił minister zdrowia Adam Niedzielski. Niedzielski przyznał także, że “zbyt często noszone są przyłbice”, które nie zapewniają – według słów ministra – takiej ochrony jak “najprostsza maseczka”.
https://www.rp.pl/Koronawirus-SARS-CoV-2/210219332-Niedzielski-W-piatek-nie-bedzie-rozporzadzenia-ws-maseczek.html
CZYŻBY JAKIEŚ MASECZKI ZALEGAŁY NA MAGAZYNACH?

Polacy są zdecydowanie mniej aktywni zawodowo niż średnia UE. A z wiekiem te różnice się tylko pogłębiają, stwierdza 300Gospodarka. Aktywność zawodowa Polaków w prawie wszystkich kategoriach wiekowych jest znacznie niższa niż średnia aktywność w Unii Europejskiej – wynika z danych zebranych przez Polski Instytut Ekonomiczny. W Polsce w grupie wiekowej 20-64 lata jest aktywnych 75,5 proc. osób, zaś w Unii Europejskiej niemal 79 proc. Decyduje o tym nie tylko niższy wiek emerytalny, ale również obserwowany proces stopniowego wychodzenia z rynku pracy osób przekraczających granicę 50 lat.
https://300gospodarka.pl/wykres-dnia/polacy-sa-zdecydowanie-mniej-aktywni-zawodowo-niz-srednia-ue-a-z-wiekiem-te-roznice-sie-tylko-poglebiaja

Co trzeci młody Polak mieszka z rodzicami, podaje Obserwator Gospodarczy. Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane na temat młodych Polaków mieszkających z rodzicami i nie mających własnej rodziny. Statystyki pokazują, że młodzi Polacy bardzo często mieszkają z rodzicami. GUS przeprowadził badanie na grupie Polaków w wieku 25-34 lata, z którego wynika, że 36 proc. młodych Polaków to tzw. gniazdownicy. GUS definiuje gniazdowników jako osoby w wieku 25-34 lata, które mieszkają z rodzicami i nie założyły własnej rodziny.
https://obserwatorgospodarczy.pl/gospodarka/19-polska/1842-co-trzeci-mlody-polak-mieszka-z-rodzicami
PRZYCZYNY GŁÓWNIE FINANSOWE

W Polsce potrzeba na już spawaczy, pielęgniarek, kierowców i informatyków. Na niektórych czekają wysokie płace – twierdzi Business Insider. Ostatnie lata przyniosły spore zmiany na rynku pracy, a pandemia część z nich tylko przyspieszyła. Rosnący rozwój usług internetowych i e-commerce spotęgował zapotrzebowanie na fachowców z branży IT. Obecnie na rynku brakuje ok. 50 tys. osób o takiej specjalizacji. Polska, która jest potęgą przewozową Europy, cierpi też od lat z powodu niedoboru ok. 50 tys. kierowców. Nadwyżkowym zawodem w kraju są natomiast… ekonomiści.
https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/praca/zawody-deficytowe-w-polsce-2021-pandemia-nasilila-trendy/hmnh2zz
PRACA JEST, TYLKO POTRZEBA KWALIFIKACJI

Dzisiejszy temat dnia na Twitterze:

Ugody dla frankowiczów od banków. Akceptować? Rzecznik Finansowy radzi poczekać, informują Filary Biznesu. Frankowicze powinni poczekać na stanowisko Sądu Najwyższego, które ma być wyrażone 25 marca w kompleksowej uchwale Izby Cywilnej i dopiero w tym świetle ocenić konkretne propozycje ugodowe składane im przez banki – doradza Rzecznik Finansowy. – Klienci banków, którzy mają kredyty +walutowe+, powinni poczekać na stanowisko Sądu Najwyższego, które ma być wyrażone 25 marca w kompleksowej uchwale Izby Cywilnej, a następnie w tym świetle ocenić konkretne propozycje ugodowe składane przez banki. Pozwoli to na dokładniejsze oszacowanie skutków finansowych i podjęcie świadomej decyzji – doradził dr hab. Mariusz Jerzy Golecki, prof. UŁ, Rzecznik Finansowy.
https://filarybiznesu.pl/ugody-dla-frankowiczow-od-bankow-akceptowac-rzecznik-finansowy-radzi-poczekac/a8751

Dobry pomysł krakowskich radnych

Gastronomia zwolniona z koncesji za alkohol? Tego chcą krakowscy radni. Krakowscy radni chcą, aby miejscowa gastronomia została zwolniona z opłat za koncesję na alkohol. Radni klubu Koalicja Obywatelska złożyli podczas obrad Rady Miasta Krakowa, projekt uchwały zwalniającej zajmujących się gastronomią przedsiębiorców z opłat za koncesje na alkohol za czas, w którym nie mogą obsługiwać klientów w lokalach. Niechętni wobec pomysłu są urzędnicy, którzy zauważają, że pomysł wygeneruje duże koszty, a budżet Krakowa już jest mocno uszczuplony przez pandemię. Prezydent miasta wolałby opłaty za koncesję odroczyć, a nie całkowicie znieść.
https://plotkibiznesowe.pl/2021/02/18/gastronomia-zwolniona-z-koncesji-za-alkohol-tego-chca-krakowscy-radni/
POMYSŁ DOBRY I POTRZEBNY

Załamanie w handlu. W pandemii ruch spadł nawet o 40 proc., donosi Wprost. Handel mocno traci na pandemii. W styczniu ruch w sklepach wielkopowierzchniowych spadł o blisko 40 proc. w porównaniu z minionym rokiem. Jak wynika z analizy Proxi.cloud i UCE RESEARCH, wykonanej na próbie 8,8 mln wizyt blisko 785 tys. konsumentów w 9 tys. placówek, w styczniu br. wielkopowierzchniowe sklepy spożywcze straciły rok do roku 36 proc. swojego ruchu. Do tego o 23 proc. obniżyła się liczba unikalnych klientów.
https://biznes.wprost.pl/koronawirus/10421464/handel-w-pandemii-spadki-ruchu-w-sklepach-nawet-o-40-proc.html
NA ZAKUPY WYCHODZIMY RZADZIEJ, ALE KUPUJEMY WIĘCEJ

Podatek cukrowy obniża sprzedaż, czyli działa zgodnie z planem, stwierdza Business Insider. Wbrew wielu początkowym obawom okazuje się, że tzw. podatek cukrowy działa tak, jak powinien, czyli zmniejsza spożycie słodzonych napojów gazowanych. Z danych Centrum Monitorowania Rynku wynika, że w czasie pierwszych pięciu tygodni obowiązywania podatku, czyli w styczniu i na początku lutego wartość sprzedaży napojów bezalkoholowych spadła o 16 proc., a liczba transakcji aż o 25 proc. w stosunku do sytuacji przed rokiem.
https://businessinsider.com.pl/piec-spraw-w-gospodarce-o-ktorych-musisz-wiedziec-raport-19-lutego/69gqg3f
NAJBARDZIEJ PODROŻAŁY NAJTAŃSZE PRODUKTY, CO UDERZYŁO W NAJBIEDNIEJSZYCH

Australia kontra Facebook. Premier buduje globalną koalicję przeciw potentatowi, informuje Rzeczpospolita. Walka z gigantami internetu w obronie praw autorskich. Google idzie na ugodę, Facebook na wojnę. W czwartek rano Australijczycy obudzili się bez dostępu do informacji prasowych na Facebooku. W środku pandemii na popularnej platformie społecznościowej zniknęły także strony urzędów odpowiedzialnych za szczepienia na Covid-19. Choć dzień wcześniej minister skarbu Josh Frydenberg rozmawiał z Markiem Zuckerbergiem, ruch Facebooka całkowicie zaskoczył Canberrę. Ale premier Australii nie zamierza ustępować.
https://www.rp.pl/Media/302189916-Australia-kontra-Facebook-Premier-buduje-globalna-koalicje-przeciw-potentatowi.html
BATALIA, KTÓRĄ ZDECYDOWANIE WARTO ŚLEDZIĆ

Specjalna polityka podatkowa dla rodzin. Premier niedługo ogłosi nowe rozwiązania, podają Filary Biznesu. Już w niedługim czasie pan premier Mateusz Morawiecki będzie w polityce podatkowej skierowanej dla rodzin ogłaszał nowe, korzystniejsze rozwiązania. Chcemy zachęcać młodych ludzi do zakładania rodzin – powiedziała szefowa MRiPS Marlena Maląg na konferencji z ministrami państw V4. Istotnym czynnikiem jest też polityka podatkowa. – Już w niedługim czasie pan premier Mateusz Morawiecki będzie w tej polityce podatkowej skierowanej dla rodzin ogłaszał nowe rozwiązania, oczywiście jeszcze korzystniejsze. Dziś mamy wprowadzone ulgi podatkowe na pierwsze i kolejne dzieci, zwiększona ulga podatkowa. Natomiast cały czas trwają prace, aby rozwiązania były jeszcze bardziej efektywne, aby zachęcać młodych ludzi do zakładania rodzin – powiedziała minister Maląg.
https://filarybiznesu.pl/specjalna-polityka-podatkowa-dla-rodzin-premier-niedlugo-oglosi-nowe-rozwiazania/a8749

Skąd takie ceny na stacjach?

Na stacjach drogo, mimo że ropa nadal jest tania. O co chodzi? – zastanawia się Wprost. Ceny paliwa rosną. Pierwszy raz od niemal roku zbliżają się one do 5 zł, mimo że ceny ropy naftowej pozostają niskie. Skąd więc podwyżki? – Przede wszystkim trzeba pamiętać, że w cenie paliwa na stacji benzynowej, cena ropy stanowi maksymalnie 40 proc. Czyli, nawet jeśli ropa zdrożeje dwukrotnie, to może mieć to niewielki wpływ na ostateczną cenę paliwa – tłumaczy Profesor Wojciech Suwała z Wydziału Energetyki i Paliw Akademii Górniczo-Hutniczej.
https://biznes.wprost.pl/gospodarka/przemysl/10422883/ceny-paliwa-rosna-skad-takie-wzrosty-przy-taniej-ropie.html

Doktorkini Spurek chce zakazać promowania mięsa, mleka i nabiału. Koniec ze schabowym? Czyżby wprowadzenie pełnego zakazu reklamowania produktów szkodzących ludzkiemu zdrowiu, wpływających na pogorszenie się klimatu, powodujących cierpienie zwierząt i naruszających prawa człowieka było dobrym pomysłem? Tak uważa dr (doktorkini?) Sylwia Spurek. Już dawno powinien być zakaz reklamy każdego produktu, który szkodzi zdrowiu ludzi, negatywnie wpływa na klimat, powoduje cierpienie zwierząt, narusza prawa człowieka. Mamy zakaz reklamy i promocji papierosów – czas na zakaz promowania mięsa, mleka, nabiału – napisała Spurek.
https://plotkibiznesowe.pl/2021/02/18/doktorkini-spurek-chce-zakazac-promowania-miesa-mleka-i-nabialu-koniec-ze-schabowym/
MINISTERSTWO DS. REKLAM POTRZEBNE OD ZARAZ!

Nieoczywisty problem motoryzacji: brak mikroprocesorów wstrzymuje produkcję – zwraca uwagę na problem 300Gospodarka. Koncerny motoryzacyjne zostały dotknięte pandemią najpierw przez załamanie popytu na auta, a teraz przez problemy z jego zaspokojeniem. Przyczyna jest nieoczywista: opóźnienia w dostawach półprzewodników i układów scalonych. Przyczyn zatrzymań fabryk Forda, Volkswagena, opóźnień w produkcji General Motors, Hondy, Toyoty i innych gigantów można szukać w dwóch obszarach – wskazuje publiczny think tank Polski Instytut Ekonomiczny.
https://300gospodarka.pl/news/motoryzacja-produkcja-pandemia
NIESTETY, SZYBKO TEGO PROBLEMU NIE ROZWIĄŻEMY

Grzegorz Wrochna nowym prezesem Polskiej Agencji Kosmicznej, informuje PulsHR. Wicepremier Jarosław Gowin wręczył nominację na stanowisko prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej prof. Grzegorzowi Wrochnie – poinformowało ministerstwo rozwoju pracy i technologii. Nowy szef PAK jest profesorem nauk fizycznych.
https://www.pulshr.pl/zmiany-kadrowe/grzegorz-wrochna-nowym-prezesem-polskiej-agencji-kosmicznej,79655.html

I tak oto dotrwaliśmy do piątku. Pozytywnych wiadomości nieco brakuje, może przyszły tydzień przyniesie lepsze wieści?

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close