GastronomiaGospodarkaHandelPaństwoPolitykaPolskaPrawo

Zakaz handlu w niedzielę ominą kolejne znane sklepy

Kolejne sklepy ominą zakaz handlu w niedzielę

Jak informuje portal Wiadomości Handlowe, firma Pointpack podpisała z Pocztą Polską i Eurocash umowę, w ramach której będzie obsługiwać przesyłki dostarczane przez pocztę do sklepów sieci handlowych takich jak Delikatesy Centrum, Lewiatan, Abc czy Euro Sklep. Tym samym sklepy te staną się placówkami pocztowymi i – tak jak na przykład sieć sklepów Żabka – będą mogły ominąć zakaz handlu w niedzielę.

Jak mówi Jan Domański, rzecznik prasowy Grupy Eurocash, umowy dotyczą możliwości uruchomienia usługi kurierskiej “Moja Paczka” przez niezależnych przedsiębiorców, zrzeszonych w sieciach sklepów takich jak Delikatesy Centrum, Lewiatan, Abc, czy Euro Sklep.

Co ważne, nie dotyczą całej sieci, ale wybranych punktów, spełniających odpowiednie wymagania.

– zastrzega i dodaje, że ostateczna decyzja ws. oferowania usług kurierskich i ewentualnym otwarciu placówki w niedziele należy w każdym przypadku do właściciela sklepu.

Coraz głośniej mówi się jednak o tym, że rząd powinien znieść zakaz handlu przynajmniej w okresie pandemii i trudnej sytuacji gospodarczej. Takiego zdania jest blisko połowa respondentów badania SW Research, przeprowadzonego na zlecenie “Rzeczpospolitej”. Likwidacji zakazu domagają się także organizacje zrzeszające sklepy, m.in. Polska Rada Centrów Handlowych. PRCH argumentuje, że zyskają na tym branże najbardziej poszkodowane przez lpckdowny: gastronomiczna, rozrywkowa i usługowa.

Nawalny trafi do kolonii karnej. Moskiewski sąd odrzucił apelację opozycjonisty

Zakaz handlu w Polsce

Zakaz handlu w niedziele obowiązuje w Polsce od 2018 roku. Od 2020 zakaz obejmuje prawie wszystkie niedziele (z wyjątkiem: ostatniej niedzieli stycznia, ostatniej niedzieli kwietnia, ostatniej niedzieli czerwca, ostatniej niedzieli sierpnia, jednej niedzieli bezpośrednio przed pierwszym dniem świąt Wielkanocy, dwóch niedziel bezpośrednio przed pierwszym dniem świąt Bożego Narodzenia).

Argumenty za wprowadzeniem tego zakazu najczęściej opierają się na optyce prorodzinnej i prochrześcijańskiej. Argumenty wytaczane przeciw wprowadzeniu zakazu wskazują m.in. na niebezpieczeństwo wzrostu bezrobocia, spadku popytu, a także na te kraje, w których przepisy państwowe nie ingerują w wolność handlu.

Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz handlu nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, kawiarniach czy właśnie placówkach pocztowych. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy – kara ograniczenia wolności.

Źródło: Business Insider, Wiadomości Handlowe

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close