GospodarkaHandelNaukaPaństwoPolitykaPrawoŚwiatZdrowie i medycyna

Angela Merkel chce poluzowania lockdownu i zniesienia części obostrzeń

Angela Merkel zwolenniczką stopniowego luzowania obostrzeń

Niemcy odnotowują mniejszą niż w Polsce liczbę wykrytych zakażeń w przeliczeniu na milion mieszkańców. Lekkie poprawienie sytuacji sprawiło, że Angela Merkel chciałaby stopniowego łagodzenia obostrzeń. Decyzja o luzowaniu lockdownu została już wstępnie zatwierdzona przez prezydium rządzącej w kraju CDU.

Luzowanie obostrzeń ma się jednak wiązać z szeroko zakrojoną akcją testowania obywatel. Samo “odmrażanie gospodarki” skupi się z kolei na trzech kluczowych segmentach, czyli kontaktach osobistych, edukacji oraz gastronomii i kulturze. Angela Merkel miała zapowiedzieć, że widzi możliwość wprowadzenia “pakietów” poluzowań dla wymienionych sektorów. Jak jednak zauważa dziennik “Frankfurter Allgemeine Zeitung”, w tym kontekście nie wspomniano o znoszeniu obostrzeń dla handlu detalicznego.

Od wtorku grupa ekspertów ma w trybie ekspresowym opracować szczegóły możliwych scenariuszy stopniowego znoszenia lockdownu. Następnie, 3 marca Angela Merkel zorganizuje konferencję z premierami landów związkowych w sprawie lockdownu.

RMF FM: Stoki znowu zostaną zamknięte! Internauci: “Duda się już najeździł?”

Przedłużenie lockdownu

Niemiecki lockdown został wprowadzony w listopadzie zeszłego roku i trwa nieprzerwanie do dziś. Mimo spadku liczby zakażeń, niemiecki rząd dwa tygodnie temu zdecydował o przedłużeniu lockdownu do 7 marca. Zamknięte pozostaną między innymi restauracje i bary oraz hotele. Kanclerz Niemiec Angela Merkel tłumaczyła wtedy, że poluzowanie restrykcji nie wchodzi w grę, ponieważ grozi niebezpieczeństwem powrotu do punktu wyjścia.

Nawet jeśli znajdujemy się teraz w trudnym okresie i wiele osób ma uczucie, że dłużej już tego nie zniesie, właśnie dlatego mówię, że przeszliśmy w tym roku pandemii bardzo duży kawałek trudnej drogi. Nie zapomnę ani jednego dnia, co te niezbędne środki oznaczają dla każdego obywatela: niespotykane dotąd w Republice Federalnej Niemiec tak poważne czasowe ograniczenie wolności, trudne, osobiste obciążenia, samotność, następstwa ekonomiczne, lęki egzystencjalne. Nie zapomnę tego nigdy.

– stwierdziła Angela Merkel.

Chociaż lockdown został przedłużony do 7 marca, będzie kilka wyjątków. Od 1 marca w reżimie sanitarnym będą mogły otworzyć się salony fryzjerskie. Z kolei w przypadku szkół i przedszkoli to rządy krajów związkowych określą kiedy zostaną otwarte. Niektóre z nich chcą stopniowo otwierać szkoły i przedszkola jeszcze w lutym, ale to raczej mało prawdopodobne.

Rząd apeluje na razie o ograniczenie kontaktów do niezbędnego minimum, szczególnie w zamkniętych pomieszczeniach i rezygnację z podróży prywatnych. Prywatne spotkania są możliwe tylko z jedną osobą spoza własnego gospodarstwa domowego. W sklepach i publicznych środkach transportu nadal obowiązkowe są maseczki. Pracodawcy muszą umożliwić pracownikom pracę zdalną, o ile pozwalają na to wykonywane czynności. Z kolei tam, gdzie w jednym pomieszczeniu przebywa więcej osób, mają być noszone lepiej chroniące maseczki.

Źródło: Money

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close