PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

Poranne Plotki Biznesowe: Trzecia fala pandemii faktem, aż prezydent wracał z nart na sygnale

Jeśli liczyliśmy na dalsze luzowanie obostrzeń, to… chyba trzeba się z takim optymizmem wstrzymać

Trzecia fala COVID w Polsce. Rząd chce zaostrzyć restrykcje, donosi Rzeczpospolita. Rząd chce zaostrzyć restrykcje, zamknąć granice i zakazać przyłbic. Klasy IV–VIII nie wrócą do szkół. Rząd nie ma wątpliwości, że trzecia fala pandemii już jest w Polsce. Monitoruje pojawianie się nowych mutacji i rozważa wprowadzenie restrykcji. Z naszych informacji wynika, że poznamy je do środy. Jak zapowiadał w wywiadzie dla Radia Zet minister zdrowia Adam Niedzielski, możliwe jest przywrócenie części obostrzeń. Rząd zastanawia się nad zamknięciem granic i wprowadzeniem obowiązku przedstawiania wyniku testu na covid przy wjeździe do Polski nie tylko transportem publicznym, ale też prywatnym samochodem.
https://www.rp.pl/Covid-19/302219946-Trzecia-fala-COVID-w-Polsce-Rzad-chce-zaostrzyc-restrykcje.html
DO TEGO MOŻE ZAKAZ KORZYSTANIA Z HOTELI DLA OSÓB NIEPEŁNOLETNICH

Minister zdrowia o obostrzeniach: trzeba podejmować odważne decyzje – cytuje Business Insider. Wszyscy oczekujemy, że trzeba powoli wychodzić i akceptować pewne ryzyka, które są związane z luzowaniem. Uważam, że takie odważne decyzje trzeba podejmować – przyznał minister zdrowia Adam Niedzielski. Wskazał jednocześnie na Warmię i Mazury, gdzie poziom zakażeń jest wysoki i decyzje mogą być tam inne.

Minister podkreślił, że rząd już w zasadzie podejmował “te decyzje odważne, bo robiliśmy to, jako jedyni w Europie”. – Proszę zobaczyć dookoła, że wszyscy przedłużali lockdowny, a my otworzyliśmy hotele, otworzyliśmy galerie, otworzyliśmy też stoki (narciarskie). To spowodowało też duży wzrost mobilności – zauważył. Pytany, czy uważa teraz, że “te decyzje były zbyt odważne, a zatem nie ma wyjścia i trzeba się niektórych z tych decyzji wycofać”, odparł: Tutaj absolutnie uważam, że takie odważne decyzje trzeba podejmować.
https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/minister-zdrowia-o-obostrzeniach-trzeba-podejmowac-odwazne-decyzje/m8spz2r
W SUMIE MOŻEMY JUŻ OFICJALNIE MÓWIĆ O TRZECIEJ FALI

PiS planuje waloryzację 500+. No dziwnym trafem akurat na wybory…Jak informuje “Gazeta Wyborcza”, Prawo i Sprawiedliwość jest zmartwione słabą sytuacją demograficzną Polski. Zachętą PiS do rodzenia dzieci było według PiS świadczenie rodzina 500+. Dziś już jednak wiemy, że świadczenie nie przynosi oczekiwanego rezultatu. W 2020 roku liczba urodzeń spadła o 115 tysięcy, a podczas pandemii koronawirusa zmarło w sumie 477 tysięcy osób, najwięcej od 1946 roku. Jednocześnie w 2020 roku w Polsce urodziło się 355 tys. dzieci, najmniej od 2003 roku. Eksperci przewidują w dłuższej perspektywie katastrofę systemu emerytalnego. PiS chce jednak ponownie pieniędzmi zachęcić Polaków do posiadania większej liczby dzieci. Jak informuje GW, w ramach tak zwanego “Nowego Ładu”, który zostanie wkrótce ogłoszony, rząd planuje między innymi waloryzację świadczenia 500+. Zmiana miałaby wejść w życie od 2023 roku, akurat przed kolejnymi wyborami.
https://plotkibiznesowe.pl/2021/02/21/pis-planuje-waloryzacje-500-no-dziwnym-trafem-akurat-na-wybory/
ALE PRZECIEŻ ONI ROBIĄ TO DLA NAS

Mazury wśród najbardziej turystycznie odpornych na pandemię regionów w UE, stwierdza 300Gospodarka. Zgodnie z danymi Komisji Europejskiej i bazy serwisu Airbnb Warmia i Mazury doświadczyły jednego z najniższych spadków liczby wystawionych recenzji w Europie. Dużo gorzej jest na Górnym Śląsku, w Małopolsce i w stolicy. Według Airbnb jeden z najniższych spadków (nieprzekraczający 10 proc.) liczby recenzji w porównaniu do prognoz zanotowała w zeszłym roku Warmia i Mazury. Podobne wyniki osiągnęły w zeszłym roku tylko trzy inne regiony w całej Europie – niemiecki land Meklemburgia-Pomorze Przednie, położony nad Morzem Bałtyckim, i dwa regiony Holandii – Fryzja i Drenthe.
https://300gospodarka.pl/news/pandemia-turystyka-podroze-polska

Papież kochał góry, a i prezydent lubi sobie na nartach pojeździć

 

A Bitcoin rośnie, rośnie, rośnie…

Rekordowe notowania Bitcoina. 100 tysięcy dolarów to bliski scenariusz? – zastanawiają się Filary Biznesu. Na początku mijającego tygodnia kurs bitcoina przekroczył rekordowe 50 tys. dolarów, ale to nie był koniec wzrostów. W piątek wartość tej kryptowaluty osiągnęła poziom zbliżony do 55 tys. Bitcoin obecnie osiąga już wartość ponad 56 tysięcy dolarów. Kurs tej kryptowaluty, po niewielkim spadku w połowie stycznia, od kilkunastu dni wciąż pnie się w góre, a dodatkowym impulsem wzrostowym okazało się wejście do gry spółki Tesla. W rozmowie z portalem money.pl Rafał Zaorski, znany inwestor, stwierdził, że kurs Bitcoina może podbić wydarzenia na miarę inwestycji Tesli, a za takie uważa m.in. możliwość „ostatecznego wejścia Visy i MasterCard w bitcoiny, kiedy kryptowalutę będzie można obsługiwać przez zwykłe karty”. Jednocześnie dodaje, iż „nie wątpi, że nadejdą” złe informacje „ze świata kryptowalut”.
https://filarybiznesu.pl/rekordowe-notowania-bitcoina-100-tysiecy-dolarow-bliski-scenariusz/a8795

Tesla zarobiła na bitcoinie już miliard dolarów, poinformował Business Insider. Bitcoin w niedzielę kolejny raz pobił swój rekord, jego notowania doszły do poziomu 58 335 dolarów. Zdaniem analityków z Wedbush Securities oznacza to, że Tesla na swojej inwestycji w bitcoina zarobiła już około miliarda dolarów. Nie wiemy po ile dokładnie spółka Elona Muska kupowała kryptowalutę, ale wiadomo, że robiła to w styczniu. Wtedy cena wahała się pomiędzy 28 a 42 tys. dolarów. Średnia z notowań styczniowych była na poziomie 34745 USD. Skoro dziś bitcoin kosztuje o 60 proc. więcej, to znaczy, że wartość inwestycji Tesli w bitcoina musiała się już zwiększyć właśnie o około 900 mln – 1 mld dolarów. To więcej niż cały zysk netto Tesli za 2020 rok, który wyniósł 721 mln USD.
https://businessinsider.com.pl/piec-spraw-w-gospodarce-o-ktorych-warto-wiedziec-raport-22-lutego/5lv2twm
SZYBKO POSZŁO

Podatek cukrowy mocno uderzył w „małpki”, donosi Wprost. „Małpki”, czyli butelki z alkoholem o objętości mniejszej niż 300 ml padły ofiarą podatku cukrowego. Sprzedaje się ich mniej. Centrum Monitorowania Rynku przyjrzało się popytowi na „małpki”, czyli butelki z alkoholem o objętości mniejszej niż 300 ml, które zostały objęte podatkiem cukrowym. „Małpki” zdrożały i sprzedało się ich zdecydowanie mniej. CMR wyliczyło, że w małych sklepach (poniżej 300 mkw) sprzedaż „małpek” spadła o 16 proc. (jeśli chodzi o butelki z wódką czystą). To jednak nie powstrzymało Polaków przed piciem wódki w ogóle, bo wzrosła sprzedaż wódek czystych w butelkach 0,5 litra.
https://biznes.wprost.pl/handel/10423961/podatek-cukrowy-mocno-uderzyl-w-malpki.html
KTO BY SIĘ SPODZIEWAŁ

W sklepach mocno ubyło promocji. Spadki są nawet na poziome bliskim 90%, analizują Filary Biznesu. W ub.r. było o ponad 17% mniej promocji w gazetkach niż w 2019 r. Na największym minusie są sklepy dziecięce – 87%. Duże spadki są w sieciach RTV-ADG – 45%, sklepach z art. z kategorii kultury i rozrywki – 38%, a także w hipermarketach – 24%. Mniejsze redukcje objęły drogerie i apteki, cash & carry oraz supermarkety. Z kolei największy wzrost odnotowały dyskonty – 12%. Ponadto na plusie są sklepy typu DIY – 9%, sieci convenience – 2%, jak również hurtownie – 1%. Z tego wynika, że tylko 4 formaty z 11 zrobiły więcej promocji.
https://filarybiznesu.pl/analiza-w-sklepach-mocno-ubylo-promocji-spadki-sa-nawet-na-poziome-bliskim-90/a8793

Polska i atom – coraz bardziej realna perspektywa

Wyścig po polski atom ostro przyśpiesza, stwierdza Rzeczpospolita. Amerykanie, Francuzi i Koreańczycy przygotowują dla polskiego rządu oferty w sprawie dostaw technologii dla elektrowni jądrowej. Rywalizacja, która trwa już od lat, wkracza w decydującą fazę. Przyjęcie polityki energetycznej państwa do 2040 r. to jasny sygnał, że polski rząd jest zdeterminowany, by postawić w kraju bloki jądrowe. I to pomimo wewnętrznego sporu o kierunki rozwoju energetyki. Realizacja inwestycji, która pochłonie 150 mld zł, wciąż jednak znajduje się w powijakach, a uruchomienie pierwszego atomowego bloku zgodnie z planem, a więc w 2033 r., będzie trudnym zadaniem. Aktualnie rząd rozmawia na temat technologii i modelu finansowania tego projektu z przedstawicielami trzech krajów: USA, Korei Południowej i Francji.
https://www.rp.pl/Energetyka/302219939-Wyscig-po-polski-atom-ostro-przyspiesza.html
NAJWYŻSZY CZAS

Zakaz handlu w niedzielę ominą kolejne znane sklepy. Jak informuje portal Wiadomości Handlowe, firma Pointpack podpisała z Pocztą Polską i Eurocash umowę, w ramach której będzie obsługiwać przesyłki dostarczane przez pocztę do sklepów sieci handlowych takich jak Delikatesy Centrum, Lewiatan, Abc czy Euro Sklep. Tym samym sklepy te staną się placówkami pocztowymi i – tak jak na przykład sieć sklepów Żabka – będą mogły ominąć zakaz handlu w niedzielę. Jak mówi Jan Domański, rzecznik prasowy Grupy Eurocash, umowy dotyczą możliwości uruchomienia usługi kurierskiej “Moja Paczka” przez niezależnych przedsiębiorców, zrzeszonych w sieciach sklepów takich jak Delikatesy Centrum, Lewiatan, Abc, czy Euro Sklep.
https://plotkibiznesowe.pl/2021/02/20/kolejne-sklepy-omina-zakaz-handlu-w-niedziele/

Kraków piątym najbardziej zielonym miastem świata, informuje Obserwator Gospodarczy. W tegorocznej edycji HUGSI (Husqvarna Urban Green Space Index) Kraków zajął 5. miejsce na świecie i 3 w Europie na liście najbardziej zielonych miast świata. Zestawienie jest tworzone na podstawie analizy obrazów satelitarnych pozyskanych z projektu Copernicus. W tegorocznej edycji HUGSI stolica Małopolski zajęła zaszczytne 5 miejsce na świecie. Czołówkę dominują Niemcy – w top10 świata niemieckie miasta zajmują aż 4 pozycje. Maksymalna ilość punktów do zdobycia przez miasto wynosi 100. Czołówka wygląda następująco: Charlotte (USA) 80,8 pkt., Durban (RPA) 79 pkt., Wilno (Litwa) 77.7 pkt., Dortmund (Niemcy) 77 pkt. i Kraków z 76.6 pkt. Miejsca 6-10 zajmują kolejno Stuttgart, Austin, Wuerzburg, Zürich i Heidelberg. W Europie do top 10 wskoczyły jeszcze Hamburg, Praga i Göteborg.
https://obserwatorgospodarczy.pl/gospodarka/19-polska/1851-krakow-piatym-najbardziej-zielonym-miastem-swiata
ŻEBY TYLKO JESZCZE W TYM KRAKOWIE SIĘ LEPIEJ ODDYCHAŁO…

Australia na wojnie z Facebookiem. Premier jest zdeterminowany, donosi Wprost. Wojna Australii z Facebookiem zaczyna być brutalna. Kraj nie cofa się, a Facebook kontratakuje. Chodzi o media i treści dziennikarskie, a szerzej: o pieniądze. Konflikt między Australią, a gigantami technologicznymi (nie tylko Facebookiem) zaostrzył się do stopnia, jakiego nikt się nie spodziewał. Australia walczy o prawa autorskie wydawców i płatność za dziennikarskie treści. O ile Google postanowił się ugiąć i iść na ugodę, o tyle Facebook odwrotnie, nie cofnął się. Jak mówił wcześniej premier Australii Scott Morrison, „nie damy się zastraszyć przez wielkie firmy technologiczne. Chcą wymusić posłuszeństwo na parlamencie, gdy ten szykuje się do uchwalenia ważnej ustawy regulującej rynek cyfrowy”. Jednocześnie, jak czytamy w „Rzeczpospolitej” Morrison montuje globalną koalicję wymierzoną w technologicznych gigantów (rozmawiał o niej z premierem Indii Narendrą Modim).
https://biznes.wprost.pl/technologie/10423364/australia-chce-uchwalic-prawo-ograniczajace-technologicznych-gigantow.html

Tymczasem Tekken zaskoczył zapowiedzią TAKIEGO DLC

Tomasz Młynarski na czele Igloo, pisze PulsHR. Zmiana w zarządzie firmy Igloo. Nowym prezesem zarządu został Tomasz Młynarski. Z kolei na stanowisko wiceprezesa został powołany Robert Bialik. Tomasz Młynarski to menedżer z dużym doświadczeniem w zakresie produkcji i sprzedaży różnorodnych rozwiązań chłodniczych. Jest związany z firmą od ośmiu lat. Wcześniej pracował w Igloo jako dyrektor zarządzający ds. sprzedaży, dyrektor strategii i rozwoju oraz dyrektor generalny, odpowiadając za działalność operacyjną przedsiębiorstwa i rozwój rynków sprzedaży w kraju i zagranicą.
https://www.pulshr.pl/zmiany-kadrowe/tomasz-mlynarski-na-czele-igloo,79690.html

Jesteśmy ciekawi tego Tekkena. Bohaterka zdaje się być Ciri, ale kto wie, może gracze będą jeszcze mocniej zaskoczeni.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close