PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

Poranne Plotki Biznesowe: Rzecznik rządu nie ukrywa, możemy spodziewać się zaostrzenia obostrzeń

Zakażeń coraz więcej, wraca więc temat zaostrzenia restrykcji.

Przekroczyliśmy granicę 10 tys. zakażeń dziennie. Rzecznik rządu potwierdza – podaje Wprost. Piotr Müller poinformował na antenie Polsat News, że w ciągu ostatniej doby odnotowano ponad 10 tys. przypadków koronawirusa w Polsce. Minister zdrowia potwierdził z kolei, że mowa o dokładnie 12 146 zakażeniach. Rzecznik rządu został zapytany w „Politycznym Graffiti” o to, czy należy spodziewać się zaostrzenia obowiązujących obostrzeń. – Bez wątpienia sytuacja epidemiczna jest trudniejsza niż dwa tygodnie temu, więc takiego kierunku możemy się spodziewać – podkreślił Piotr Müller dodając, że szczegółowe informacje przekaże minister zdrowia Adam Niedzielski.
https://www.wprost.pl/kraj/10424726/koronawirus-w-polsce-ponad-10-tys-zakazen-w-srode-24-lutego.html
NO TO NIC TYLKO CZEKAĆ NA KONFERENCJĘ

Mniej ludzi na zakupach w galeriach, ocenia Rzeczpospolita. W ostatnim tygodniu klientów w centrach było znowu 38,4 proc. mniej niż przed rokiem – wynika z badania ShopperTrak Index Polska, do którego dotarła „Rzeczpospolita”. Optymizm konsumentów dość szybko wyparował. Branża handlowa uderzana kolejnymi fazami lockdownu czekała z nadzieją na ponowne zdjęcie restrykcji i faktycznie zaraz po uwolnieniu handlu od 1 lutego wyniki były świetne. Ruch był tylko 26,7 proc. niższy niż rok wcześniej, ale to dość szybko zaczęło się zmieniać. W kolejnym tygodniu strata w ujęciu rocznym urosła już do 31,7 proc., by w ostatnim do 21 lutego wynieść już 38,4 proc.
https://www.rp.pl/Handel/302239898-Mniej-ludzi-na-zakupach-w-galeriach.html
ZMIENIAJĄ SIĘ PRZYZWYCZAJENIA

Firmy w depresji – piszą w nagłówku Filary Biznesu. Depresja staje się coraz większym problemem w polskich biurowcach. Jak wynika z danych zebranych przez portal Bankier.pl, w 2020 r. wydano 1,5 mln zwolnień lekarskich z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania. Pracodawcy zabierają się do walki z problemem przez szkolenia i sesje coachingowe, a pracownicy, jak mówią w rozmowie z Redakcją, oczekują po prostu ludzkiego podejścia.  Według danych udostępnionych portalowi z powodu epizodu depresyjnego wydano w ub. roku 252.915 zaświadczeń, z powodu zaburzeń depresyjnych nawracających – 132 918. Średnia liczba dni przypadających na jedno zwolnienie lekarskie to 20 dni. Dla porównania, choroby górnego układu oddechowego to zwolnienie trwające około 5 dni. Co więcej, według statystyk Komendy Głównej Policji głównym źródłem utrzymania osób, , które popełniły samobójstwo jest… praca.
https://filarybiznesu.pl/firmy-w-depresji/a8834
I TO SĄ BARDZO NIEPOKOJĄCE DANE

Dziś nowe obostrzenia. Jedno województwo czekają większe rygory. Co z hotelami i stokami? – zastanawia się Wprost. W środę poznamy decyzje rządu co do dalszych obostrzeń. Z nieoficjalnych informacji „Wprost” wynika, że prawdopodobnie nie zostaną cofnięte decyzje o otwarciu stoków czy hoteli, ale możliwe jest regionalne zaostrzenie restrykcji. Sytuacja epidemiczna w Polsce pogarsza się. Jak poinformował w Poranku TOK FM minister zdrowia Adam Niedzielski, w ciągu ostatniej doby potwierdzono 12 146 nowych przypadków koronawirusa, o ponad 3,5 tys. więcej niż tydzień temu. W środę około godziny 11 planowana jest konferencja, na której poznamy decyzje co do dalszych obostrzeń. Poprzedzi ją posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, w trakcie którego mają zapaść ostateczne decyzje.
https://www.wprost.pl/kraj/10424734/nowe-obostrzenia-bedzie-regionalizacja-co-z-hotelami-konferencja-ministra-zdrowia.html

Janusz Piechociński pisze o inflacji, producent wyjaśnia, że cena została taka sama, a polityk wspomniał o innym modelu.

Nauczanie zdalne?

Badanie: 8% uczniów uważa, ze ich nauczyciele mają kompetencje do nauczania zdalnie – czytamy na 300Gospodarka. Aż 85 proc. nauczycieli deklaruje brak doświadczenia w wykorzystywaniu narzędzi nauki zdalnej, a zaledwie 5 proc. z nich określa swoje umiejętności w tym zakresie jako bardzo dobre. Oceny wystawiane w tym obszarze nauczycielom przez uczniów też nie są wysokie, wynika z badania publicznego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny. Według ekonomistów PIE tylko 8 proc. uczniów postrzega kompetencje nauczycieli w obszarze nauki zdalnej jako wysokie, a aż 62 proc. przebadanych uczniów uważa zdalną formę nauczania jako nieefektywną.
https://300gospodarka.pl/news/pie-edukacja-nauka-zdalna
I TO JEST DRUZGOCĄCE BADANIE

Minister rolnictwa wyśmiał pomysły Spurek. Przypominają wierzenia płaskoziemców? Minister rolnictwa Grzegorz Puda odniósł się do pomysłów Sylwii Spurek, która zaproponowała wprowadzenie zakazu reklamy mięsa, mleka i jaj. Minister rolnictwa Grzegorz Puda odniósł się do pomysłów Sylwii Spurek, która zaproponowała wprowadzenie zakazu reklamy mięsa, mleka i jaj. Grzegorz Puda porównał poglądy Spurek do tych wyznawanych przez zwolenników koncepcji płaskiej ziemi. Określił je jako sprzeczne z prawami natury i zdrowym rozsądkiem, a do tego nienaukowe.
https://plotkibiznesowe.pl/2021/02/23/minister-rolnictwa-wysmial-pomysly-spurek-przypominaja-wierzenia-plaskoziemcow/

Dlaczego Polska radzi sobie w kryzysie tak dobrze? – zastanawia się Obserwator Gospodarczy. Nasz kraj przechodzi obecny kryzys bardzo łagodnie. Drugie najniższe bezrobocie w UE, jeden z najniższych spadków PKB i dobre perspektywy. Nie są to żadne czary, a wszystko to zasługa wielu sprzyjających czynników i szczęścia. Co stoi za polskim sukcesem? Przyjrzymy się liczbom. Trzy tygodnie temu GUS opublikował wstępny szacunek polskiego PKB w 2020. Spadek o 2,8% i pierwsza recesja (w ujęciu rocznym) od czasów transformacji ustrojowej, przerwana 28-letnia passa. Choć wynik bezwzględnie może nie wydawać się zbyt optymistyczny, to na tle Europy jest on całkiem niezły. Lepsze od naszego kraju rezultaty osiągnęły tylko dwa państwa Unii Europejskiej – Litwa i Irlandia. Warto mieć na uwadze, że wzrost Irlandii wynika m.in. ze sztucznego napompowania jej PKB przez międzynarodowe korporacje. Niskie stawki podatkowe ściągają wielki biznes, który chętnie lokuje swoje siedziby na wyspie św. Patryka.
https://obserwatorgospodarczy.pl/komentarze-i-analizy/1860-dlaczego-polska-radzi-sobie-w-kryzysie-tak-dobrze
I Z TEGO MOŻEMY SIĘ CIESZYĆ

Mimo pandemii mamy rekordowe wskaźniki zatrudnienia i aktywności zawodowej, stwierdza Business Insider. Jeśli to efekt pandemii, to na pewno jeden z tych mniej oczywistych. Według najnowszego Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności przeprowadzonego przez GUS mamy rekordowo wysoki wskaźnik zatrudnienia w grupie osób aktywnych zawodowo (czyli od 18 roku życia do osiągnięcia wieku emerytalnego). Sięgnął on już 75,6 proc. Wskaźnik aktywności zawodowej (czyli odsetek pracujących i poszukujących pracy wśród osób w wieku produkcyjnym) też jest na rekordowo wysokim poziomie i wynosi 78,1 proc. Okazuje się więc, że nasz rynek pracy okazał się odporny na recesję i pandemię.
https://businessinsider.com.pl/piec-najciekawszych-tematow-gospodarczych-teraz-raport-24022021/0bhkhl0
NO I KOLEJNY POWÓD DO RADOŚCI

Polska absolutnym liderem w UE pod względem inflacji. „Jesteśmy w czołówce obywateli najbardziej okradanych z siły nabywczej waluty” – twierdzi 300Gospodarka. Polska miała w styczniu najwyższą dynamikę inflacji w całej Unii Europejskiej – wynika z danych Eurostatu. Wzrost wskaźnika w ujęciu rocznym o 3,6 proc. plasuje nas zdecydowanie powyżej unijnej średniej, wynoszącej 1,2 proc. Według danych Eurostatu, pod względem inflacji jesteśmy zdecydowanym liderem w gronie członków Unii Europejskiej.
https://300gospodarka.pl/news/polska-absolutnym-liderem-w-ue-pod-wzgledem-inflacji-jestesmy-w-czolowce-obywateli-najbardziej-okradanych-z-sily-nabywczej-waluty
A TO JUŻ ABSOLUTNIE NIE CIESZY

Polacy żyją coraz krócej

Średnia długość życia Polaków się skraca. Efekt pandemii – pisze Rzeczpospolita. Świadczenia osób, które w tym roku przejdą na emerytury, będą o 5 proc. wyższe – policzyli demografowie. Eksperci obawiają się, że zacznie się ucieczka z rynku pracy. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zwróci się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, by sprawdził, w jaki sposób pandemia i wysoka umieralność w 2020 r. wpłyną na świadczenia – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Jeśli okaże się, że znacząco, poszuka sposobów, by te różnice zniwelować. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w minionym roku zmarło 477 tys. osób – o 67 tys. więcej niż rok wcześniej. To efekt drugiej fali pandemii, bo w IV kwartale 2020 r. zarejestrowano o 60 proc. zgonów więcej niż w tym samym okresie roku poprzedniego.
https://www.rp.pl/Covid-19/302239917-Srednia-dlugosc-zycia-Polakow-sie-skraca-Efekt-pandemii.html

“DW”: Niemcy liczą na polski cud gospodarczy – cytuje Business Insider. Niemieckie firmy chcą wykorzystać potencjał polskiej gospodarki. Starają się także skorzystać z nadchodzącej transformacji gospodarczej w Polsce – pisze na swych stronach internetowych niemiecka stacja Deutsche Welle. Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) spodziewa się 3-procentowego wzrostu w 2021 r., co uczyniłoby Polskę jedynym krajem UE, który do końca tego roku osiągnie poziom sprzed kryzysu. Główna ekonomistka EBOR, Beata Javorcik, powiedziała, że dwa aspekty odróżniają polskie ożywienie od innych w Europie: różnorodność i elastyczność. – Oba dobrze służą krajowi podczas pandemii koronawirusa – stwierdziła, dodając, że podczas kryzysu koronawirusowego pomógł “hojny pakiet wsparcia”.
https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/niemcy-licza-na-polski-cud-gospodarczy/5zk6ef1
TVP JUŻ MA POMYSŁ NA NAGŁÓWEK

Transformacja energetyczna. Rząd i górnicy znowu siadają do rozmów, donoszą Filary Biznesu. Jako Prawo i Sprawiedliwość jesteśmy dzisiaj głosem realizmu transformacji energetycznej Polski. Bardzo poważnie traktujemy stronę społeczną w tych rozmowach, chcielibyśmy aby w najbliższych tygodniach doszło do podpisania umowy społecznej – zadeklarował we wtorek wiceszef MAP Artur Soboń. We wtorek, z udziałem wiceministra Sobonia, w Katowicach rozpoczęła się kolejna runda rozmów przedstawicieli rządu z górniczymi związkami na temat umowy społecznej, która określi szczegółowe zasady transformacji górnictwa i Górnego Śląska. Soboń podkreślił przed spotkaniem, że transformacja regionu ma być finansowana także z unijnego Funduszu Odbudowy.
https://filarybiznesu.pl/transformacja-energetyczna-rzad-i-gornicy-znowu-siadaja-do-rozmow/a8827
NIEKOŃCZĄCE SIĘ NEGOCJACJE

Disney+ dodaje do swojej oferty treści dla dorosłych. Disney+ wzbogacił się dziś o nową platformę STAR, na której widzowie znajdą mnóstwo treści pochodzących od przejętej przez Disneya firmy FOX. W usłudze Star większość oferty stanowią produkcje ABC, 20th Century Studios, Searchlight czy FX. Oferta zróżnicowana jest w zależności od kraju i osobno jej koszt wynosić będzie około 8,99 euro. Dla obecnych subskrybentów cena za Disney+ nie wzrośnie od razu. Disney+ wzbogacił się dziś o nową platformę STAR, na której widzowie znajdą mnóstwo treści pochodzących od przejętej przez Disneya firmy FOX. W usłudze Star większość oferty stanowią produkcje ABC, 20th Century Studios, Searchlight czy FX. Oferta zróżnicowana jest w zależności od kraju i osobno jej koszt wynosić będzie około 8,99 euro. Dla obecnych subskrybentów cena za Disney+ nie wzrośnie od razu.
https://plotkibiznesowe.pl/2021/02/23/disney-dodaje-do-swojej-oferty-tresci-dla-doroslych/

Grzegorz Kurzyński dołącza do Lenovo, pisze PulsHR. Grzegorz Kurzyński objął stanowisko dyrektora sprzedaży produktów konsumenckich (consumer sales manager) w Lenovo Polska. Ponadto objął także kierownictwo nad kilkuosobowym działem sprzedaży produktów konsumenckich. Kariera zawodowa Grzegorza Kurzyńskiego uwzględnia 20 lat doświadczenia w marketingu i sprzedaży. Swoje kompetencje zdobywał w polskim oddziale firmy Sony Europe na stanowiskach kierowniczych, gdzie odpowiadał m.in. za prowadzenie działu szkoleń produktowych oraz kierował działem sprzedaży produktów konsumenckich. W tym czasie zarządzał także działem akcesoriów Sony Europe, co przyczyniło się do zbudowania i umocnienia dominującej pozycji firmy w tym obszarze biznesu w Polsce.
https://www.pulshr.pl/zmiany-kadrowe/grzegorz-kurzynski-dolacza-do-lenovo,79754.html

W tym tygodniu najpewniej dowiemy się, jakie dodatkowe restrykcje wprowadzi rząd. Powodów do optymizmu raczej nie ma.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close