PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

Poranne Plotki Biznesowe: Co szósty absolwent nie ma pracy, sytuacji nie poprawia pandemia

Pandemia rządzi się swoimi prawami? Niby tak, ale generalnie sytuacja na rynku pracy wśród osób młodych jest nieciekawa.

Co szósty absolwent w Polsce pozostaje bez pracy – informuje Rzeczpospolita.  Przez pandemię młodym ludziom po szkołach trudniej zdobywać doświadczenie zawodowe. Tymczasem pracodawcy wymagają doświadczenia. Czy wpadniemy w błędne koło? Wskaźnik zatrudniania absolwentów w Polsce w ubiegłym roku sięgnął ok. 84 proc. – wynika z badania przeprowadzonego przez firmę doradczą Savoy Stewart. Stawia nas to mniej więcej w środku europejskiej stawki. Wyraźniej lepsza jest sytuacja absolwentów w takich krajach, jak Malta, Niemcy, Holandia, Islandia czy Norwegia, gdzie wskaźnik ten przekracza 90 proc. Ale nie jest też aż tak źle jak na południu Europy, m.in. we Włoszech, Grecji, czy Turcji, gdzie nawet mniej niż 60 proc. młodych ma szansę na szybkie znalezienie pracy. W badaniu Savoy Stewart absolwenci to osoby, które ukończyły szkołę średnią lub wyższą w okresie ostatnich trzech lat.
https://www.rp.pl/Rynek-pracy/302249909-Co-szosty-absolwent-w-Polsce-pozostaje-bez-pracy.html
PANDEMIA NIE POPRAWIA SYTUACJI

Katastrofa demograficzna. Przez lockdown dzietność najniższa od dekady, stwierdza Wprost. Lockdown bardzo mocno uderzył w statystyki dzietności w Polsce. Na dziewięć miesięcy po zamrożeniu gospodarki poziom narodzin spadł o 18 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. Fatalne dane dotyczące dzietności w Polsce. Jak wynika z danych PESEL, w styczniu 2021 roku, czyli na dziewięć miesięcy od wprowadzenia pierwszego lockdownu, urodziło się tylko 27,2 tys. dzieci, czyli aż o 5 tys. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. To spadek aż o 18 proc. i najgorszy wynik od dekady.
https://biznes.wprost.pl/gospodarka/10425071/ile-osob-rodzi-sie-w-polsce-statystyki-za-styczen-sa-dramatyczne.html
ODCZUJEMY TO W SWOIM CZASIE

Europejki coraz później rodzą dzieci, podaje Obserwator Gospodarczy. Średni wiek kobiet w UE w momencie urodzenia pierwszego dziecka stopniowo rośnie i w 2019 r. wyniósł 29,4 lat – wynika z danych Eurostatu. Średni wiek od 2015 roku wzrósł we wszystkich państwach członkowskich UE, choć w różnym stopniu. Największa zmiana nastąpiła w Estonii, gdzie średni wiek wzrósł o 1 rok, z 27,2 lat w 2015 r. do 28,2 lat w 2019 r. Krajami z drugim największym wzrostem były Litwa i Luksemburg (po +0,9 lat). W tym samym okresie najmniejsze zmiany odnotowano na Słowacji (+0,1 roku) i Słowenii (+0,2).
https://obserwatorgospodarczy.pl/gospodarka/21-europa/1864-europejki-coraz-pozniej-rodza-dzieci

Rośnie rynek mieszkań na wynajem. Prywatni inwestorzy mogą wyręczyć państwo, informuje Business Insider. Program „Mieszkanie plus” może zostać w najbliższych latach zrealizowany nie rękami państwa, a wyspecjalizowanych funduszy inwestycyjnych. Polska jawi im się jako atrakcyjne miejsce do budowania rynku prywatnych nieruchomości mieszkaniowych na wynajem. W Polsce pojawia się coraz więcej firm i funduszy, które będą miały ofertę mieszkań na wynajem. Zdaniem Piotra Szafarza, radcy prawnego i partnera w kancelarii Dentons, w ciągu dwóch-trzech lat, wartość prywatnego rynku najmu mieszkań może przekroczyć 1 mld euro.
https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/budzet-domowy/mieszkania-na-wynajem-rynek-rosnie-dzieki-prywatnym-inwestorom/k3ppxkt
I DOBRZE, GDZIEŚ MIESZKAĆ TRZEBA

Tweet dnia? Zdecydowanie ten:

Centralny Port Komunikacyjny podobno ma się dobrze

Horała: Centralny Port Komunikacyjny powstaje w rekordowym tempie – cytuje Polskie Radio. Tempo budowy tak dużego lotniska jak Centralny Port Komunikacyjny jest w skali europejskiej rekordowe – powiedział wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała. – Proces inwestycyjny cały czas trwa. 2023 rok wbicie pierwszej przysłowiowej łopaty i 2027 pierwszy lot, czyli 10 lat od pierwszej decyzji do pierwszych lotów – to jest tempo rekordowe, przynajmniej w skali europejskiej. Pod jurysdykcją Unii Europejskiej tak szybko dużego lotniska nikt nie zbudował – mówił w “Radiu Gdańsk” Marcin Horała.
https://polskieradio24.pl/42/273/Artykul/2686166,Horala-Centralny-Port-Komunikacyjny-powstaje-w-rekordowym-tempie
ZOBACZYMY CZY FAKTYCZNIE DO 2027 GO POSTAWIĄ

ORLEN idzie w detal. „ORLEN w ruchu”, bo tak nazywa się nowy koncept sprzedażowy, to format sprzedaży detalicznej, który będzie obejmował trzy rodzaje obiektów, gdzie będzie dostępna zarówno oferta detaliczna jak i gastronomiczna. W formacie A będą udostępnione ok. 20-metrowe obiekty, natomiast w formacie B ok. 60-70-metrowe obiekty, zarówno wolnostojące, jak też zlokalizowane w ciągach komunikacyjnych. Powstaną również kąciki kawowe, w których sprzedaż będzie całkowicie zautomatyzowana. Zostaną one udostępnione w miejscach o szczególnie dużym natężeniu ruchu, m.in. na dworcach, w biurowcach, czy na lotniskach.
https://plotkibiznesowe.pl/2021/02/24/orlen-idzie-w-detal/

Co to jest popyt odłożony i czy po lockdownie rzucimy się na samochody, podróże zagraniczne i wesela – o tym pisze 300Gospodarka. Ograniczenie konsumpcji w wyniku pandemii było na tyle mocne, że przełożyło się na znaczny wzrost stopy oszczędności. Aktywa finansowe polskich gospodarstw domowych wzrosły w trzech pierwszych kwartałach 2020 roku o około 200 mld zł – dla porównania, przed pandemią taki wzrost oszczędności zajmował nam dwa lata. Jak wynika z raportu, w większości działów sprzedaż detaliczna nie nadrabiała strat wywołanych wiosennym lockdownem.
https://300gospodarka.pl/analizy/co-to-jest-popyt-odlozony-i-czy-po-lockdownie-rzucimy-sie-na-podroze-zagraniczne-i-wesela
MOŻE TREND ODWRÓCI SIĘ PO PANDEMII

Zaskakujący wyrok ws. podwyżki opłat za wywóz śmieci w Warszawie. „W wielu gminach toczą się spory” – podaje Wprost. Wojewódzki Sąd Administracyjny unieważnił stawki za wywóz śmieci w Warszawie, które weszły od 1 marca 2020 r. Według sądu, dwie wysokości opłat, zależne od rodzaju zabudowy, łamią przepisy ustawy. Co to oznacza w praktyce? Zapytaliśmy eksperta. – Ustawa nie określa wprost skutków stwierdzenia nieważności uchwały w sprawie metody i stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Należy spodziewać się szeregu sporów dotyczących wniosków o zwrot uiszczonej opłaty. Zagadnienie, którego dotyczy wyrok jest wybitnie kontrowersyjne w skali całego kraju, bo w wielu gminach toczą się podobne spory – mówi nam prawnik Maciej Kiełbus.
https://premium.wprost.pl/10425057/po-wyroku-wsa-czarne-chmury-nie-tylko-nad-trzaskowskim.html
W WARSZAWIE JAK ZWYKLE CIEKAWIE

KE składa propozycję ws. roamingu. Chce przedłużenia zasad – donoszą Filary Biznesu. Komisja Europejska zaproponowała dzisiaj nowe rozporządzenie w sprawie roamingu. Regulacje przedłużą o kolejne 10 lat działanie obowiązujących obecnie przepisów, które mają wygasnąć w 2022 r. Zaproponowane przez Komisję przepisy oprócz aktualnych ułatwień dodatkowo zagwarantują konsumentom prawo do takiej samej jakości i szybkości połączenia z siecią komórkową za granicą, jak w kraju, gdzie dostępne są równoważne sieci. Przepisy wymagają też zapewnienia lepszego dostępu do służb ratunkowych.

https://filarybiznesu.pl/ke-sklada-propozycje-ws-roamingu-chce-przedluzenia-zasad/a8851

„Polski Amazon” już tuż, tuż

Kiedy ruszy “polski” Amazon? Są nieoficjalne doniesienia, informuje Business Insider. Amazon uruchomi swój serwis w polskiej domenie. Choć nie ogłoszono jeszcze daty rozpoczęcia działalności Amazon.pl, trwają rozmowy ze sprzedawcami z polskiego rynku. Według nieoficjalnych doniesień, platforma ma ruszyć w marcu. Według nieoficjalnych doniesień, platforma w domenie .pl ma ruszyć już w marcu.
https://businessinsider.com.pl/firmy/strategie/kiedy-ruszy-amazonpl-data-uruchomienia-platformy-w-polskiej-domenie/bsg4z22
CZEKAMY

Wielki niemiecki koncern energetyczny wycofuje się z Nord Stream 2, podaje Rzeczpospolita. Wintershall – najbliższy niemiecki partner Gazpromu w budowanym przez Bałtyk gazociągu, nie będzie już współfinansował inwestycji. Niemcy nie wywiązali się w całości z zawartego porozumienia. Koncern Wintershall Dea, w którym 33 proc. akcji ma rosyjski miliarder Michaił Fridman, zakończył swoje inwestycje w gazociąg Nord Stream 2 na kwocie 730 mln euro (zamiast 950 mln euro do czego zobowiązał się w porozumieniu z Gazpromem sprzed 4 lat). Niemcy podkreślają, że dalszych wypłat na ten projekt już nie będzie – informuje agencja TASS.
https://energia.rp.pl/surowce-i-paliwa/gaz/29171-wielki-niemiecki-koncern-energetyczny-wycofuje-sie-z-nord-stream-2
I TO JEST WAŻNA INFORMACJA

Włoska mafia oferuje „tarczę” dla małych firm. Wszystko po to, aby odrobić własne straty po pandemii, pisze 300Gospodarka. Istnieje zagrożenie, że włoska mafia wykorzysta kryzys finansowy do przejmowania małych biznesów w kraju pod pozorem udzielenia im pomocy, wynika z raportu włoskiej Antymafijnej Dyrekcji Śledczej. Wszystko po to, aby odrobić straty wynikające ze „spowolnienia” w działalności przestępczej, pisze Financial Times. Według raportu organizacji śledczej organizacje mafijne mają proponować włoskim przedsiębiorcom przechodzącym trudny okres „rodzaj socjalnego wsparcia stanowiącego alternatywę dla pomocy oferowanej przez publiczne i prywatne instytucje”.
https://300gospodarka.pl/przeglad-prasy/wlochy-mafia-pandemia
I WEŹ TU NIE ZAPŁAĆ ZA OCHRONĘ

Elon Musk przez wpis na Twitterze stracił 15 miliardów dolarów. Mimo inwestycji w Bitcoina, która przyniosła ponad miliard dolarów zysku, Tesla zanotowała w poniedziałek spadek wartości akcji o ponad 8,5%. Bloomberg, który analizuje majątki najbogatszych ludzi świata, Elon Musk, właściciel Tesli, SpaceX, The Boring Company i Neuralink stracił w jeden dzień aż 15,2 mld dolarów. Spadki na amerykańskiej giełdzie były wynikiem… Tweeta Elona Muska. „Scenariusz twitterowy”. To dobrze znana wśród inwestorów z Wall Street sytuacja, w której Elon Musk postanawia coś skomentować na Twitterze, a to ma wpływ na akcje jednej z jego firm. Tak stało się i tym razem.
https://plotkibiznesowe.pl/2021/02/24/elon-musk-przez-wpis-na-twitterze-stracil-15-miliardow-dolarow/

Przełomowe odkrycie. Niektóre ziemskie mikroby mogą przeżyć na Marsie, piszą Filary Biznesu. Niektóre bakterie i grzyby mogą przez jakiś czas przetrwać w marsjańskich warunkach – pokazało badanie z użyciem stratosferycznego balonu, w którym utrzymywano atmosferę Marsa. To oznacza ryzyko biologicznego zanieczyszczenia Marsa, ale także możliwość wykorzystania ziemskich organizmów w kolonizacji planety.
https://filarybiznesu.pl/przelomowe-odkrycie-niektore-ziemskie-mikroby-moga-przezyc-na-marsie/a8850
ELON MUSK LUBI TO

Minister zdrowia zapowiedział dziś, że najprawdopodobniej również i tegoroczną Wielkanoc spędzimy w małym gronie siedząc w domach. Czekamy na dalsze obostrzenia.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close