PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

Poranne Plotki Biznesowe: „Nie zmarnować kryzysu” – rząd szykuje Krajowy Plan Odbudowy

Jaki pomysł na odbudowę kraju po kryzysie ma polski rząd? Przekonamy się już niebawem

Nie zmarnować kryzysu – dzień zaczynamy od Rzeczpospolitej. Rząd ma w piątek pokazać Krajowy Plan Odbudowy, który pomoże stanąć na nogi po pandemii. To nie mogą być slajdy i ogólniki. Plan musi być trampoliną cywilizacyjną. Do końca kwietnia rząd musi wysłać Krajowy Plan Odbudowy do akceptacji Komisji Europejskiej. Bez tego nie dostaniemy pieniędzy z unijnego Funduszu Odbudowy, który ma pomóc krajom Unii Europejskiej podnieść się z kryzysu związanego z pandemią koronawirusa i dodatkowo uodpornić je na podobne klęski w przyszłości. Jest o co zabiegać, bo Unia Europejska przewidziała dla nas ponad 57 mld euro w formie bezzwrotnych dotacji oraz pożyczek.
https://www.rp.pl/Gospodarka/302259876-Nie-zmarnowac-kryzysu.html
ZOBACZYMY JAK TO NAM WYJDZIE

Premier ostro zaatakował na FB ws. podatku VAT. Napisał kilka słów za dużo, stwierdza Business Insider. W środę w Sejmie odbyła się bardzo burzliwa debata na temat wpływów z podatku VAT i samej luki VAT. Później Mateusz Morawiecki napisał post na Facebooku, w którym jeszcze raz zaatakował opozycję i niektóre media. Niestety, w kilku kwestiach premier się zapędził i należy jego słowa wyjaśnić, gdyż mogą budować w rodakach fałszywy obraz. “Widziałem już wiele ataków na rząd, ale ten, który ostatnio przypuściły media sprzyjające opozycji oraz niektórzy jej politycy, należy do najdziwniejszych i najbardziej absurdalnych, jakie można sobie wyobrazić. To atak na matematykę, logikę i przyzwoitość” – tak zaczyna swój wpis na FB premier Mateusz Morawiecki.
https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/luka-vat-i-podatek-vat-a-wpis-mateusza-morawieckiego-na-facebooku/x440yc0
ATAK NA PRZYZWOITOŚĆ? HMM…

Nauczyciele nie są przygotowani do nauczania zdalnego. Aż 85 proc. nauczycieli deklaruje brak doświadczenia w wykorzystywaniu narzędzi nauki zdalnej, a zaledwie 5 proc. z nich określa swoje umiejętności w tym zakresie jako bardzo dobre. Jednocześnie, tylko 8 proc. uczniów uważa, że nauczyciele mają wysokie kompetencje w obszarze nauki zdalnej, a aż 62 proc. przebadanych uczniów uważa zdalną formę nauczania jako nieefektywną. Pandemia pokazała też nowy wymiar wykluczenia sprzętowego. O ile aż 97 proc. gospodarstw domowych dysponowało co najmniej jednym komputerem, to w momencie przeniesienia nauki do domu barierą okazała się konieczność współdzielenia sprzętu między uczącym się rodzeństwem, ograniczenia przepustowości łącza lub limitowana wielkość wielkości miesięcznego transferu danych. To wnioski płynące z przygotowanego przez Polski Instytut Ekonomiczny policy paper „Cyfrowe wyzwania stojące przed polską edukacją”.
https://plotkibiznesowe.pl/2021/02/25/nauczyciele-nie-sa-przygotowani-do-nauczania-zdalnego/

Ponad milion emerytów dostanie mniejsze czternastki, pół miliona seniorów ani grosza. Jest decyzja Sejmu! – donosi Fakt. Niecały tydzień seniorzy z wyższymi emeryturami mogli cieszyć się, że i oni dostaną czternaste wypłaty. Senat zdecydował, że taka pomoc ma trafić do wszystkich emerytów bez względu na wysokość wypłacanego świadczenia. Radość seniorów nie trwała długo. W czwartek Sejm głosami PiS poprawki senatorów odrzucił. Ta decyzja odbije się na portfelach 1,6 miliona emerytów.
https://www.fakt.pl/pieniadze/czternaste-emerytury-z-zus-kiedy-wyplata-czternastek-dla-emerytow/bh3b8ms
SAMO OKREŚLENIE „MNIEJSZE CZTERNASTKI” DAJE JUŻ DO MYŚLENIA

Solidarna Polska popiera KO. Oj, źle się dzieje w Zjednoczonej Prawicy.

Kolejny odcinek autostrady nadchodzi

Przetarg na kolejny odcinek A2 między Siedlcami a Białą Podlaską rozstrzygnięty, informuje Obserwator Gospodarczy. Oferta firmy POLAQUA opiewająca na kwotę 467 661 011,65 zł została wybrana jako najkorzystniejsza w przetargu na zaprojektowanie i budowę trzeciego z czterech odcinków autostrady A2 Siedlce – Biała Podlaska. Przedmiotem przetargu był fragment pomiędzy rejonem miejscowości Swory a węzłem Biała Podlaska.
https://obserwatorgospodarczy.pl/transport-i-infrastruktura/27-drogi-i-koleje/1869-przetarg-na-kolejny-odcinek-a2-miedzy-siedlcami-a-biala-podlaska-rozstrzygniety

Inwestowanie w kadry naukowe gwarancją sukcesu, twierdzą Filary Biznesu. Wzmocnienie potencjału innowacyjności jest jednym z najważniejszych elementów rozwoju gospodarki odpornej na niespodziewane wydarzenia i kryzysy – wskazują analitycy PIE. Dodali, że efektywne wykorzystanie środków z funduszu odbudowy będzie uzależnione od inwestowania m.in. w kadry naukowe. Jak podkreślli w najnowszym wydaniu Tygodnika Gospodarczego Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE), “wzmocnienie potencjału innowacyjności (…) to złożony proces, który wymaga wsparcia instytucji badawczych, stworzenia kanałów efektywnej współpracy sektora nauki z przedsiębiorstwami oraz transferu wiedzy specjalistycznej w celu podniesienia innowacyjności przedsiębiorstw”.
https://filarybiznesu.pl/inwestowanie-w-kadry-naukowe-gwarancja-sukcesu/a8868
COŚ W TYM JEST

Pandemia zatrzymała rozwój energii z wiatru w Europie. Polska pozytywnym zaskoczeniem, stwierdza 300Gospodarka. Pandemia spowolniła przyrost nowych mocy wiatrowych w całej Europie – wynika z najnowszego raportu WindEurope, organizacji reprezentującej branżę energetyki wiatrowej na świecie. Pozytywnym zaskoczeniem jest tu Polska. W 2020 roku Europa zbudowała 14,7 GW nowych farm wiatrowych, z tego kraje UE-27 – 10,3 GW. Taka moc zainstalowana to więcej niż moc drugiej na świecie największej elektrowni wodnej Itaipu w Brazylii o mocy 14 GW. Wydaje się więc, że to dużo.
https://300gospodarka.pl/300klimat/pandemia-zatrzymala-rozwoj-energii-z-wiatru-w-europie-polska-pozytywnym-zaskoczeniem

Ponowne otwarcie szkół jest możliwe. Tylko czy chcą tego politycy? – zastanawia się Business Insider. Przeprowadzone w styczniu badanie, obejmujące 11 rejonów szkolnych Karoliny Północnej w USA, wykazało jedynie 32 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Raport autorstwa federalnego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) wskazuje na minimalną transmisję wirusa w szkołach podstawowych hrabstwa Wood w stanie Wisconsin. Tym samym badania naukowców wskazują, że bezpieczny powrót dzieci do szkół jest możliwy. Badania wskazują, że uczniowie mogą powrócić do nauki stacjonarnej pod warunkiem zachowania dystansu społecznego i noszenia maseczek.
https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/koronawirus-w-usa-ponowne-otwarcie-szkol-jest-mozliwe/1jkc6s3
OSTATNIE ZDANIE WIELE WYJAŚNIA

Rodowicz chce nowego podziału majątku. Kwota zwala z nóg! – twierdzi Super Express. Takiego zwrotu akcji w sprawie rozwodu Maryli Rodowicz nie spodziewał się chyba nikt. Piosenkarka, mimo że nieraz mówiła, że chce jak najszybciej być wolna, złożyła kolejny wniosek do sądu. Tym razem o unieważnienie intercyzy podpisanej z mężem jeszcze przed rozstaniem. Po podziale dysponowała majątkiem szacowanym na 13 mln zł. Teraz chce więcej.
https://www.se.pl/wiadomosci/gwiazdy/rodowicz-chce-nowego-podzialu-majatku-kwota-zwala-z-nog-aa-FMdf-ygFy-qcA5.html
CHODZI O DODATKOWYCH PARĘ BANIEK

Szykują się trzecie specyficzne święta z rzędu

Koronawirus. Jak spędzimy Wielkanoc? Co z pierwszymi komuniami świętymi? – o tym pisze Rzeczpospolita. Możliwe, że także w tym roku pierwsze komunie zostaną przesunięte na lato lub jesień. Święta prawdopodobnie w reżimie sanitarnym. Do 15 marca powinny zostać podjęte decyzje o tym, czy tegoroczne komunie zostaną przesunięte. Rząd nie wyklucza także, że Wielkanoc znów będzie w pełnym reżimie sanitarnym. Byłyby to już trzecie święta (w tym drugie wielkanocne), które Polacy spędzą bez rodzinnych spotkań.
https://www.rp.pl/Covid-19/302259889-Koronawirus-Jak-spedzimy-Wielkanoc-Co-z-pierwszymi-komuniami-swietymi.html
DO TEGO WSZYSTKO ZMIERZA

Behawioralna recepta na znużenie pandemią COVID-19. Przedłużająca się pandemia i ograniczające swobodne funkcjonowanie restrykcje stają się dla Polaków coraz bardziej uciążliwe. Tzw. znużenie pandemią to zjawisko dobrze znane w naukach behawioralnych. Ta coraz bardziej doceniana w polityce publicznej dziedzina poza diagnozą źródeł ludzkich zachowań dostarcza też wiele praktycznych rozwiązań wzmacniających skuteczność systemu walki z pandemią. Neutralizowanie przeszkód poznawczych i organizacyjnych, umiejętne zarządzanie oczekiwaniami społecznymi, promowanie solidarności i dobra wspólnego oraz jasne sygnały wysyłane do społeczeństwa to tylko niektóre spośród wielu narzędzi behawioralnych rekomendowanych przez autorów najnowszego opracowania „Pandemia jako wyzwanie behawioralne” przygotowanego przez Polski Instytut Ekonomiczny.
https://plotkibiznesowe.pl/2021/02/25/behawioralna-recepta-na-znuzenie-pandemia/

Czechy negocjują z Polską i Niemcami bezpłatną wzajemną pomoc dla pacjentów leczonych na COVID-19, informuje 300Gospodarka. Rząd Czech negocjuje z Polską i Niemcami bezpłatną pomoc na zasadzie wzajemności dla swoich pacjentów z Covid-19 – przekazała agencja CTK po czwartkowym wieczornym posiedzeniu rządu. O prowadzonych rozmowach poinformował minister zdrowia Jana Blatny.
https://300gospodarka.pl/news/czechy-polska-niemcy-covid-19
POMYSŁ NA WSPÓŁPRACĘ CIEKAWY

W Bieczu został otwarty 7-tysięczny sklep sieci Żabka, podaje Super Express. 25 lutego 2021 roku został otwarty 7-tysięczny sklep sieci Żabka. Placówka zlokalizowana jest na rynku zabytkowej miejscowości Biecz, opisywanej w literaturze jako „Perła Podkarpacia”. To pierwsza Żabka w tej miejscowości, prowadzona przez franczyzobiorczynię pochodzącą z regionu, która zamierza prowadzić sklep wspólnie z rodziną.
https://superbiz.se.pl/wiadomosci/w-bieczu-zostal-otwarty-7-tysieczny-sklep-sieci-zabka-aa-FsMe-ecGF-S5Kg.html
ALEŻ TA SIEĆ SIĘ ROZROSŁA

Tomek Zwiercan dołączył do GLS Poland, informuje PulsHR. Od 1 lutego nowym członkiem zarządu GLS Poland został Tomek Zwiercan. Pokieruje firmą również jako dyrektor zarządzający. Bezpośrednio przed dołączeniem do GLS Poland Tomek Zwiercan przez 20 lat pracował w duńskiej firmie A.P. Moller-Maersk, będącej jednym z największych na świecie integratorów logistycznych. Przez ostatnie 4 lata pełnił w niej funkcję dyrektora zarządzającego na Polskę, Czechy, Słowację i Węgry.
https://www.pulshr.pl/zmiany-kadrowe/tomek-zwiercan-dolaczyl-do-gls-poland,79809.html

Krajowy Plan Odbudowy brzmi trochę groźnie, ale oby to faktycznie był zbiór dobrych postulatów. Z rzeczy pewnych – w końcu nadszedł piątek. Chyba wszyscy zasłużyliśmy na odrobinę wolnego, no nie?

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close