EnergetykaHandelPaństwoPolskaPrawoŚwiatTechnologie

Koniec z “plusami”! Wchodzą nowe etykiety energetyczne

Etykiety energetyczne do zmiany

Etykiety energetyczne są unijnym oznakowaniem, które funkcjonuje w Polsce już od 1995 r. Za ich pomocą producenci urządzeń elektrycznych i elektronicznych informują użytkowników o tym, który sprzęt jest najbardziej wydajny i oszczędny zapewniając optymalne zużycie prądu podczas eksploatacji. Na etykietach pojawiają się także dodatkowe informacje na temat cech kupowanych urządzeń.

Do dziś obowiązywały etykiety energetyczne korzystające z systemu liter oraz znaków „+”. Zapewne każdy z nas zapoznał się już z oznaczeniem sprzętu na przykład jako A+++. W przypadku tego sytemu za sprzęt o najlepszej wydajności i oszczędności uznawano sprzęt o właśnie takim oznakowaniu. Według badań Komisji Europejskiej aż 79% europejskich konsumentów korzysta z tych oznaczeń przy zakupie urządzeń elektrycznych.

Dotychczasowa skala “A+++, A++, A+, A, B” została jednak zmieniona. Jak wyjaśniło Ministerstwo Klimatu i Środowiska, unijni urzędnicy doszli do wniosku, że obecna klasyfikacja efektywności energetycznej jest dla konsumentów nie do końca przejrzysta. W ramach zmian z etykiet znikną “plusy”. Pozostaną jednak kolory, gdzie klasa A jako zielona jest najbardziej efektywna, a klasa G – czerwona najbardziej energochłonna. Dzięki nowej etykiecie konsumenci mają otrzymać bardziej zrozumiałe, prostsze i spójne informacje, które ułatwią im rozpoznanie najbardziej efektywnych energetycznie produktów.

Nauczyciele nie są przygotowani do nauczania zdalnego

Kody QR i piktogramy

Nowe etykiety energetyczne zaczynają obowiązywać w Polsce od 1 marca 2021 r. dla 4 grup produktowych: lodówki, zamrażalki, pralki, pralko-suszarki, zmywarki do naczyń oraz telewizory i monitory (wyświetlacze elektroniczne o powierzchni powyżej 100 cm2). Z kolei od 1 września 2021 r. zmiany zostaną zastosowane także dla oświetlenia.

To jednak nie wszystko. Nowe etykiety energetyczne będą miały nieco zmienione i nowe piktogramy, czyli ikony pokazujące funkcję produktu. Do nowych “znaczków” należeć będą te, prezentujące klasę efektywności wirowania pralki czy oznaczenie efektywności energetycznej w trybie HDR dla telewizorów.

Oprócz tego etykiety energetyczne będą posiadały również kody QR, które po zeskanowaniu odeślą użytkownika do dodatkowych informacji technicznych dotyczących danego sprzętu.

Źródło: Wirtualne Media

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close