Zdrowie i medycyna

Nadchodzą cyfrowe paszporty szczepień! Komisja Europejska przyspiesza prace

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła, że już niedługo zostaną wprowadzone cyfrowe paszporty szczepień.

Jak informują media, jeszcze w marcu Komisja Europejska przedstawi propozycję stworzenia unijnych cyfrowych paszportów szczepień. Wtedy też zostanie zaprezentowany wniosek legislacyjny w tej sprawie.

25 lutego szefowa KE podczas konferencji prasowej po zakończeniu pierwszego dnia unijnego wideoszczytu wypowiedziała się w kwestii certyfikatów szczepień. Jak stwierdziła, “musimy się pospieszyć, jeśli chcemy zdążyć do lata”. Jej zdaniem wdrożenie całego systemu zajmie około trzech miesięcy. Szczegółowe kwestie będą jeszcze omawiane:

W sprawie certyfikatów szczepień jest jeszcze szereg otwartych politycznych pytań. Decyzja, co wolno robić, jeśli ma się takie zaświadczenie, zostanie przede wszystkim podjęta w poszczególnych krajach. Uważam, że na poziomie UE powinniśmy ich używać do zapewnienia funkcjonowania wspólnego rynku.

W czasie poniedziałkowej wideokonferencji z udziałem niemieckich europosłów von der Leyen zapowiedziała, że jeszcze w marcu pojawi się odpowiedni wniosek legislacyjny dotyczący paszportów.

Co miałyby zawierać cyfrowe paszporty szczepień? Znajdowałyby się w nich informacje mówiące o tym, jaka szczepionka została podana, negatywny wynik testu lub nabycie odporności po przebyciu COVID-19.

Cała sprawa wzbudza liczne kontrowersje, ponieważ paszporty w swojej istocie miałyby charakter dyskryminujący. Otwarcie podróży międzynarodowych oraz turystyki tylko dla osób zaszczepionych jest przez wielu komentatorów oceniane jako niesprawiedliwe i wykluczające. Swój sprzeciw wyraził choćby Ruch Narodowy. Politycy postrzegają certyfikaty jako zapowiedź segregacji obywateli.

Źródło: money.pl, polskieradio24.pl, twitter.com

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close