PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

Poranne Plotki Biznesowe: Ruszyła polska wersja Amazona; Polska zastanawia się nad szczepionkami z Chin

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z Xi Jinpingiem, Amazon wystartował już z polską wersją serwisu. KE chce wprowadzić cyfrowe paszporty szczepień

Ruszyła polska wersja Amazona, informuje Business Insider. Wystartował polski Amazon, zakupy od dziś można już robić na www.amazon.pl. Firma poinformowała o rozpoczęciu prac nad uruchomieniem platformy w Polsce pod koniec stycznia. Oficjalne wejście Amazona na polski rynek było spodziewane od kilku lat. Polacy już wcześniej mogli zamawiać z Amazona za pośrednictwem niemieckiej wersji sklepu, ale dopiero dziś wystartowała polska wersja sklepu.
https://businessinsider.com.pl/firmy/polski-amazon-ruszyl-mozna-robic-zakupy/s4ejmvn
STAŁO SIĘ

Polska kupi szczepionki z Chin? Andrzej Duda rozmawiał z Xi Jinpingiem, pisze Polsat News. Prezydent Andrzej Duda rozmawiał telefonicznie z prezydentem Chin Xi Jinpingiem; na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego, prezydent poruszył m.in. kwestię możliwości zakupu przez Polskę szczepionek na COVID-19 wyprodukowanych w Chinach – poinformował prezydencki minister Krzysztof Szczerski. Na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego, prezydent poruszył także kwestie współpracy polsko-chińskiej w zakresie walki z pandemią koronawirusa, w tym możliwości zakupu przez Polskę szczepionek wyprodukowanych w Chinach – poinformował Szczerski.
https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2021-03-01/chinska-szczepionka-moze-trafic-do-polski-duda-zadowolony-z-deklaracji-prezydenta/
KAŻDE PAŃSTWO SZUKA JUŻ NA WŁASNĄ RĘKĘ?

Nadchodzą cyfrowe paszporty szczepień! Komisja Europejska przyspiesza prace. Jak informują media, jeszcze w marcu Komisja Europejska przedstawi propozycję stworzenia unijnych cyfrowych paszportów szczepień. Wtedy też zostanie zaprezentowany wniosek legislacyjny w tej sprawie. 25 lutego szefowa KE podczas konferencji prasowej po zakończeniu pierwszego dnia unijnego wideoszczytu wypowiedziała się w kwestii certyfikatów szczepień. Jak stwierdziła, “musimy się pospieszyć, jeśli chcemy zdążyć do lata”. Jej zdaniem wdrożenie całego systemu zajmie około trzech miesiąc.
https://plotkibiznesowe.pl/2021/03/01/nadchodza-cyfrowe-paszporty-szczepien-komisja-europejska/

Sondaż: Rośnie poparcie dla PiS, spada dla KO – podaje Rzeczpospolita. Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższy weekend wygrałby je PiS – wynika z sondażu IBRiS dla Onetu. Drugie miejsce zajmuje Koalicja Obywatelska z poparciem 18,2 proc. – to o 1 pkt proc. mniej niż w badaniu ze stycznia. Trzecie miejsce w badaniu zajmuje Polska 2050 Szymona Hołowni, która uzyskała 17,3 proc. wskazań (o 0,4 punktu proc. więcej niż w styczniu). Lewica uzyskała 10,1 proc. wskazań (wzrost o 1,2 punktu procentowego), a PSL – 5,9 proc. (wzrost o 0,4 punktu procentowego). Próg wyborczy przekroczyłaby też Konfederacja z poparciem 5 proc. (spadek o 2,4 punktu procentowego).
https://www.rp.pl/Polityka/210309898-Sondaz-Rosnie-poparcie-dla-PiS-spada-dla-KO.html
ALE ZNAJDZIEMY TEŻ I TAKI SONDAŻ:

Inflacja, ach inflacja

Inflacja czai się w przedsiębiorstwach. Czegoś takiego nie było od kilkunastu lat, stwierdza Business Insider. Wskaźniki PMI zwykle mówią nam o tym, czy koniunktura w przemyśle wygląda dobrze, czy niedobrze, ale tym razem w przypadku wskaźnika dla Polski zdecydowanie na pierwsze miejsce wychodzi inflacja. Wg opracowującej wskaźnik firmy IHS Markit polskie przedsiębiorstwa raportują największy wzrost cen wyrobów gotowych od ponad siedemnastu lat! Przyczyna tej sytuacji to najszybszy wzrost kosztów produkcji od dekady. Według respondentów badania przyczyną wzrostu były niedobory materiałów na światowych rynkach, problemy logistyczne na granicach, a także osłabienie złotego.
https://businessinsider.com.pl/piec-najciekawszych-tematow-gospodarczych-na-dzis-raport-2-marca-2021/g7pm7z3
NAŁOŻYŁY SIĘ RÓŻNE CZYNNIKI

Bałagan przed trzecią falą. Wojewodowie szykują się na czarny scenariusz, pisze Rzeczpospolita. Szpitale naprędce przywracają oddziały covidowe. Chorzy od miesięcy czekający na planowe operacje muszą się liczyć z kolejnymi opóźnieniami. Dwadzieścia kilka tysięcy w wersji optymistycznej i nawet 40 tys. w pesymistycznej – tyle zakażeń dziennie w szczycie III fali koronawirusa przewiduje główny doradca premiera ds. pandemii prof. Andrzej Horban.

Wojewodowie już szykują się na czarny scenariusz i przywracają w szpitalach odmrożone w styczniu i lutym łóżka covidowe. A to rodzi chaos. – Po 20 dniach od likwidacji ścianek działowych musimy z powrotem przekształcać oddział w covidowy. Teraz będziemy je przywracać, a bałagan i prowizorkę można będzie przyrównać do tych z pierwszych dni pandemii – mówi internista z dużego szpitala klinicznego na Mazowszu, gdzie na polecenie wojewody przywrócono 220 łóżek dla chorych z koronawirusem.
https://www.rp.pl/Covid-19/303019908-Balagan-przed-trzecia-fala-Wojewodowie-szykuja-sie-na-czarny-scenariusz.html
A NIEDAWNO MINĄŁ ROK OD PIERWSZEJ FALI

Aviva – drugi największy inwestor w polski węgiel – będzie neutralna klimatycznie do 2040 roku, informuje 300Gospodarka. Firma ubezpieczeniowa Aviva powiedziała 30 największym emitentom dwutlenku węgla w swoim portfolio, aby wyznaczyli cele osiągnięcia zeroemisyjności. Aviva jest drugim największym inwestorem w polski przemysł węglowy. Aviva jest pierwszym wiodącym ubezpieczycielem na świecie, który postawił sobie za cel zmniejszenie swojego śladu węglowego do zera do 2040 roku – informuje The Guardian.
https://300gospodarka.pl/300klimat/aviva-drugi-najwiekszy-inwestor-w-polski-wegiel-bedzie-neutralna-klimatycznie-do-2040-roku

Miało być 6,9 tony, potem 900 kg, a wydobyto 17 kg. Co z bursztynem z przekopu Mierzei Wiślanej? – zastanawia się Wprost. W połowie 2020 roku minister Marek Gróbarczyk mówił, że z Mierzei Wiślanej wydobyte zostanie 900 kg bursztynu. Teraz dowiadujemy się, że wykopano… 17 kg. – Według badań, tam znajdują się dwa złoża. Jedno – około 900 kilogramów, które nadaje się do wydobycia ze względu na koncentrację i drugie, 500 kg, które nie stanowi wartości wydobywczej. Oczywiście, stanowi ono wartość jako bursztyn, ale jest zbyt rozdrobnione, i jest o zbyt małej gramaturze. Natomiast będzie atrakcją turystyczną – powiedział w sierpniu 2020 roku minister Marek Gróbarczyk. Jeszcze miesiąc wcześniej wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki twierdził, że złoże zawiera aż 6,9 tony tego surowca, a jego cenę rynkową szacował na 138 mln złotych. Szybko jednak wycofano się z tej informacji tłumacząc, że to złoża na całej Mierzei, a nie w miejscu przekopu.
https://biznes.wprost.pl/gospodarka/infrastruktura/10425974/przekop-mierzei-wislanej-wydobyto-tylko-17-kg-bursztynu.html
I TO BY BYŁO NA TYLE

ORLEN kupuje hiszpańskie wiatraczki na Pomorzu, bo może. Trzy lądowe farmy wiatrowe o łącznej mocy ok. 90 MW powiększą portfel odnawialnych źródeł energii Grupy ORLEN. Koncern podpisał umowę zakupu działających na Pomorzu farm od hiszpańskich funduszy inwestycyjnych. Po transakcji Grupa ORLEN będzie posiadała w Polsce 353 MW mocy zainstalowanych w energetyce wiatrowej, stając się czwartym co do wielkości graczem na tym rynku.
https://plotkibiznesowe.pl/2021/03/01/orlen-kupuje-hiszpanskie-wiatraczki-na-pomorzu-bo-moze/

I więcej inflacji

Inflacja w województwach. Małopolskie ze wzrostem cen przekraczającym 4 proc. – czytamy w Obserwatorze Gospodarczym. Główny Urząd Statystyczny podał wstępne szacunki dot. inflacji w województwach w 2020 roku. Wynika w poszczególnych województwach są podobne, ale nie takie same. Między skrajnymi wartościami jest aż 1,5 p. proc. W 2020 roku inflacja w całej Polsce wyniosła 3,4 proc. i mieściła się w założeniach celu inflacyjnego, który zakłada inflację na poziomie 2,5 proc. z możliwymi odchyłami o 1 p. proc. Niemniej jednak z podziałem na województwami różnica w rosnących cenach była różna.
https://obserwatorgospodarczy.pl/gospodarka/19-polska/1880-inflacja-w-wojewodztwach-malopolskie-ze-wzrostem-cen-przekraczajacym-4-proc

Wielką Brytanię dotyka największy od II wojny odpływ zagranicznych pracowników. „Po co mieliby wyjeżdżać z Polski?” – pisze 300Gospodarka. Rynek pracy w Wielkiej Brytanii przeżywa właśnie największy odpływ pracowników zagranicznych od czasów II wojny światowej. „Polska nie radzi sobie teraz gorzej od Wielkiej Brytanii, dlaczego więc ludzie mają z niej wyjeżdżać?” – pyta retorycznie w rozmowie z Bloombergiem prof. Christian Dustmann z University College w Londynie. W ciągu ostatniego roku z samego Londynu wyjechało 700 tys. zagranicznych pracowników, co stanowi ok. 8 proc. całkowitej populacji miasta. To niesie ze sobą bardzo poważne konsekwencje dla pracodawców, właścicieli nieruchomości i utrudnia proces odbudowy po spowodowanej pandemią koronawirusa i brexitem największej od 300 lat recesji gospodarczej.
https://300gospodarka.pl/przeglad-prasy/wielka-brytania-imigracja-polska-praca
GDY JEDNOCZEŚNIE MASZ BREXIT I PANDEMIĘ

Słowacja ma już rosyjską szczepionkę. Wojskowy samolot leciał w tajemnicy. Na lotnisku “witał” go premier, pisze Gazeta.pl. W Koszycach na wschodzie Słowacji wylądował samolot z pierwszym transportem rosyjskiej szczepionki Sputnik V. W sumie Słowacy kupią od Rosjan dwa miliony dawek. Cel lotu wojskowego C27J Spartan był utrzymywany w tajemnicy aż do momentu jego powrotu na Słowację. Samolot odleciał do Moskwy w niedzielę wieczorem, w poniedziałek rano wylądował na lotnisku Szeremietowo. Z powrotem przywiózł 200 tysięcy dawek Sputnika V. To dostawa za luty, w marcu Słowacja otrzyma kolejnych 400 tysięcy porcji. Łącznie umowa z Rosją, którą w imieniu Słowacji przygotowali jej premier Igor Matovicz i minister zdrowia Marek Krajczi, przewiduje dostarczenie dwóch milionów dawek szczepionki. Tym będzie można zaszczepić jedną piątą mieszkańców kraju. Sputnik V ma kosztować Słowację 17 euro za dwie dawki, które potrzebne są do zaszczepienie jednej osoby.
https://next.gazeta.pl/next/7,168930,26839968,sputnik-wyladowal-slowacja-ma-juz-rosyjska-szczepionke-wojskowy.html#s=BoxOpImg5
KAŻDY JUŻ PRÓBUJE DOGADAĆ SIĘ INDYWIDUALNIE

Francja. Sarkozy skazany za korupcję i nadużywanie wpływów politycznych, informuje Polsat News. Trybunał Karny w Paryżu uznał w poniedziałek w procesie dotyczącym tzw. afery podsłuchowej, że były prezydent Francji Nicolas Sarkozy jest winny zarzucanej mu korupcji i nadużywania wpływów politycznych. Były szef państwa został skazany na trzy lata więzienia, w tym dwa w zawieszeniu. Sarkozy przed sądem. Prokuratura żąda czterech lat więzienia dla byłego prezydenta. Nicolas Sarkozy, który był prezydentem w latach 2007-2012, był sądzony za próbę uzyskania tajnych informacji od sędziego Sądu Kasacyjnego Gilberta Aziberta.
https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2021-03-01/francja-sarkozy-skazany-na-na-3-lata-wiezienia-za-korupcje-i-naduzywanie-wplywow-politycznych/
POZDROWIENIA DO WIĘZIENIA?

Od keyboardu do gier komputerowych. 8-latek najmłodszym opłacanym graczem Fortnite – donosi Wprost. Zaledwie 8-letni Joseph Deen z Kalifornii w grudniu ubiegłego roku podpisał kontrakt z drużyną Team 33. Za sam podpis zgarnął 33 tys. dolarów. W rozmowie z BBC jego rodzice przekonują, że wcale nie jest za młody na taki krok. – Poczułem się niesamowicie, kiedy zaoferowali mi kontrakt – przyznał Joseph w rozmowie z BBC. – Dużo myślałem o zostaniu zawodowym graczem, ale nikt nie brał mnie na poważnie, dopóki nie pojawił się Team 33 – dodawał. Deen gra w Fortnite odkąd miał cztery lata. Uwagę łowcy talentów z Team 33 przyciągnął przed 18 miesiącami.
https://biznes.wprost.pl/technologie/gry/10426267/joseph-deen-najmlodszym-oplacanym-graczem-fortnite-wywiad-z-chlopcem-i-jego-matka.html
MY W TYM WIEKU RYSOWALIŚMY SZLACZKI W ZESZYTACH

I jak tam? Odwiedziliście już polską stronę Amazona choćby z ciekawości?

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close