BankowośćGospodarkaPolskaRynek pracyZwiązki zawodowe

Pekao S.A. planuje zwolnienia! Pracę straci ponad tysiąc osób!

Pekao będzie zwalniać ludzi

Bank Pekao S.A. szykuje zwolnienia. Pracę straci nawet 1 110 osób. Dodatkowo bank zamierza zmienić warunki zatrudnienia nie więcej niż 1 250 pracownikom. Stanowi to odpowiednio około 8 proc. i 9 proc. wszystkich zatrudnionych w banku według stanu na dzień 1 marca 2021 r.

Pekao S.A. przewiduje, że zamierzone zwolnienia grupowe rozpoczną się w ostatnim tygodniu marca 2021 r. i zakończą do 30 czerwca 2021 r. Wkrótce rozpoczną się konsultacje ze związkami zawodowymi w tej sprawie.

Bank przygotował pakiet ochronny dla osób objętych procesem i przystępuje do jego negocjacji ze stroną społeczną.

– czytamy w oświadczeniu.

Zwolnienia w Pekao S.A. są efektem długofalowych zmian w sektorze bankowym, przyspieszonych przez pandemię. Grupowe zwolnienia to także element reorganizacji sieci placówek i struktur banku, mających na celu lepiej dostosować bank do aktualnej sytuacji rynkowej i preferencji klientów.

Planowana w Banku Pekao restrukturyzacja zatrudnienia jest efektem m.in. przyspieszenia digitalizacji sektora bankowego w Polsce i na świecie. Pekao jako jedna z najprężniej rozwijających się instytucji finansowych w kraju kładzie duży nacisk na rozwój technologii, rozwiązań IT i upraszczanie procesów, aby pozostać Bankiem konkurencyjnym i wpisującym się w oczekiwania klientów

– czytamy w komunikacie.

Rząd PiS przyjął projekt ustawy w sprawie likwidacji OFE

Zwolnienia to wynik pandemii

W wyniku pandemii znacząco przyspieszyła cyfryzacja usług, a liczba klientów aktywnie korzystających z bankowości mobilnej Pekao przekroczyła na koniec 2020 r. 2 mln osób. Jak podkreślił bank, to znacząco ogranicza liczbę klientów korzystających z tradycyjnych oddziałów i placówek, dlatego niezbędne jest kontynuowanie ewolucji modelu biznesowego w kierunku dalszej cyfryzacji produktów i usług.

Chociaż zabrzmi to brutalnie, w sytuacji gdy bank skupia się przede wszystkim na bankowości internetowej, a nie tradycyjnej, część pracowników jest zwyczajnie… zbędna. Jak zauważa na Twitterze Piotr Sobolewski, starszy analityk ds. sektora finansowego z Polityki Insight, to już kolejne zwolnienia grupowe w sektorze.

Niedawno o rozpoczęciu procesu informowały Santander (2 000 pracowników), BNP Paribas (800) i Nest Bank (200).

– napisał na Twitterze.

Bank Pekao jest częścią grupy PZU – największej grupy finansowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Od 1998 r. bank obecny jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Aktywa razem banku wyniosły 222,38 mld zł na koniec 2020 r.

Źródło: Business Insider

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close