PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

Poranne Plotki Biznesowe: Prąd w Polsce będzie drożał dopóki… Nie powstanie pierwszy reaktor jądrowy

Tylu zakażeń nie było u nas od miesięcy

Koronawirus w Polsce. Ponad 15 tys. nowych zakażeń, najwięcej od 96 dni, podaje Rzeczpospolita. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska ujawnił, że w codziennym komunikacie resort poinformuje dziś o 15 698 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Wiceminister był w radiowej Jedynce pytany o najnowsze dane dotyczące koronawirusa SARS-CoV-2. Waldemar Kraska przekazał, że w ciągu ostatniej doby w kraju testy wykazały zakażenie u kolejnych 15 698 ludzi, a 309 osób zakażonych zmarło.
https://www.rp.pl/Covid-19/210309803-Koronawirus-w-Polsce-Ponad-15-tys-nowych-zakazen-najwiecej-od-96-dni.html
TRZECIA FALA NA PEŁNEJ…ALBO JESZCZE NIE

Biegły zbadał nagrania rozmów Lewandowski-Kucharski. Piłkarz znów spotkał się z prokuratorami, pisze Business Insider. Biegły przeanalizował nagrane rozmowy pomiędzy piłkarzem Bayernu Monachium a jego byłym agentem. “Z opinii wynika jednoznacznie, że zarejestrowane utwory, a tym samym treści rozmów, nie zostały poddane jakimkolwiek modyfikacjom” – informuje Business Insider Polska prokuratura. Cezary Kucharski usłyszał zarzuty 27 października ubiegłego roku, nie przyznał się do winy i twierdzi, że nigdy nie szantażował Roberta Lewandowskiego. Śledczy zlecili analizę nagrań rozmów pomiędzy piłkarzem i jego byłym agentem, które są kluczowym dowodem w sprawie. Biegły potwierdził, że nagrania nie były modyfikowane
https://businessinsider.com.pl/sport/lewandowski-i-kucharski-nagrania-nowe-fakty-w-sprawie/st53fq1
NO TO BĘDZIE SIĘ DZIAŁO

Naimski: Prąd będzie drożał. Koszty transformacji energetycznej będą obciążać Polaków – cytuje Wprost. Prąd będzie drożał aż do uruchomienia pierwszego reaktora jądrowego w 2033 roku. Piotr Naimski wylicza, że w tym roku podwyżka wyniosła około 10 proc. Gościem porannej rozmowy RMF FM był Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. Czy odejście od węgla spowoduje podwyżkę cen prądu? – zapytał na początku rozmowy Robert Mazurek.
https://biznes.wprost.pl/gospodarka/energetyka/10426649/podwyzki-cen-pradu-az-do-2033-roku-czyli-uruchomienia-elektrowni-atomowej.html
CZEKAMY NA ATOM

Nauczyciele z Rybnika dostaną dodatek motywacyjny! Złotówkę brutto… Jak informuje portal Głos Nauczycielski, rybniccy nauczyciele walczą o dodatek motywacyjny. W zeszłym roku dodatek został obniżony z 80 zł na 40 zł i w takiej wysokości był wypłacany przez 8 miesięcy. W tym roku rybniccy nauczyciele mają dostać… 1 złotych brutto. ZNP wspólnie z oświatową „Solidarnością” planują już wspólną akcję. Jednym z pomysłów jest zwrócenie tych środków do miejskiej kasy albo przekazanie na cel charytatywny.
https://plotkibiznesowe.pl/2021/03/02/nauczyciele-z-rybnika-dostana-dodatek-motywacyjny-zlotowke-brutto/
PRZYNAJMNIEJ NIE WYDADZĄ NA GŁUPOTY

Polska z czwartym najbardziej przystępnym cenowo internetem na świecie, stwierdza Obserwator Gospodarczy. Jak wynika z raportu Digital Quality of Life Index 2020, Polska zajmuje 4. miejsce na świecie pod względem przystępności cenowej internetu. Biorąc pod uwagę wszystkie pięć ujętych w raporcie kategorii (cena, jakość, infrastruktura, bezpieczeństwo i informatyzacja rządu) zajmujemy 10. pozycję na świecie. Na pierwszym miejscu wylądowała Dania.
https://obserwatorgospodarczy.pl/gospodarka/19-polska/1882-polska-z-czwartym-najbardziej-przystepnym-cenowo-internetem-na-swiecie
BRZMI DOBRZE

Exel podaje, że brakuje nam trochę naukowców

W Polsce mamy 7 naukowców na 1000 mieszkańców. W rekordowej Danii to prawie 16 na 1000, informuje 300Gospodarka. Jednym z najważniejszych elementów rozwoju gospodarki odpornej na niespodziewane wydarzenia i kryzysy jest wzmocnienie potencjału innowacyjności. Aby to uczynić Polska musi zainwestować w kadry naukowe i badawcze oraz zbudować odpowiednią infrastrukturę – wskazują ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
https://300gospodarka.pl/news/w-polsce-mamy-7-naukowcow-na-1000-mieszkancow-w-rekordowej-danii-to-prawie-16-na-1000
NO DOBRZE BYŁOBY TO POPRAWIĆ

Pandemia koronawirusa pogłębiła problemy ukraińskich imigrantek, piszą Filary Biznesu. Imigrantki z Ukrainy boleśnie odczuły skutki pandemii – wynika z badania Fundacji „Nasz Wybór” przeprowadzonego we współpracy z Fundacją im. Heinricha Bölla. Wiele z nich straciło pracę przez zamknięcie gałęzi gospodarek, które chętnie zatrudniają Ukrainki, oraz mniejszy popyt na usługi sprzątania czy opieki nad dziećmi – poinformowała agencja Newseria Biznes. W efekcie często zostały bez dochodów, dostępu do opieki społecznej i wsparcia rodzin w kraju. Mimo rządowego automatycznego przedłużenia zezwoleń na pobyt wiele osób zmagało się z trudnościami administracyjnymi. Dodatkowymi wyzwaniami są ograniczenie możliwości nauki języka polskiego i trudności związane z trybem zdalnym nauczania ich dzieci.
https://filarybiznesu.pl/pandemia-koronawirusa-poglebila-problemy-ukrainskich-imigrantek/a8947

Szczepionkowa presja. Zielone światło UE do poszukiwań na własną rękę, donosi Rzeczpospolita. Państwa UE szukają szczepionek na własną rękę, żeby uzupełnić powolne dostawy. Unia nie krytykuje. Komisja Europejska nie przestaje uważać unijnej polityki zakupów szczepionek przeciw Covid-19 za sukces, ale jednocześnie daje zielone światło tym, którzy chcą szukać dodatkowego bezpieczeństwa na własną rękę.
https://www.rp.pl/Covid-19/303029886-Szczepionkowa-presja-Zielone-swiatlo-UE-do-poszukiwan-na-wlasna-reke.html
NAJWYŻSZY CZAS

Szał na giełdzie. Polska spółka, która ma wyprodukować szczepionkę, wystrzeliła – stwierdza Business Insider. Mabion, firma notowana na warszawskim parkiecie, zawarła umowę ramową z Novavax na transfer technologii i próby techniczne produkcji szczepionki przeciw Covid-19 w skali komercyjnej. Dodatkowo spółka otrzyma 40 mln wsparcia od Polskiego Funduszu Rozwoju. Po tej informacji inwestorów na polskiej giełdzie opanowała euforia. Kurs Mabionu po otwarciu handlu w środę rośnie o ponad 45 proc.
https://businessinsider.com.pl/kurs-akcji-mabion-spolki-ktora-bedzie-produkowac-szczepionke-covid-19/kr5lq2f
WARTO TEN TEMAT OBSERWOWAĆ

TVP zaprasza medyków na koncert w ICE Kraków z okazji Dnia Kobiet. “Tylko nam koncertów teraz brakuje…” – pisze Wyborcza. Małopolski Urząd Marszałkowski w imieniu TVP rozesłał do szpitali zaproszenia dla pracowników medycznych na koncert z okazji 8 marca. Lekarze komentują: – Tego nam najbardziej brakowało! Zaproszenia na koncert rozsyła Dominika Studnicka, p.o. dyrektora Departamentu Rodziny, Zdrowia i Spraw Społecznych w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego. – W imieniu Samorządu Województwa Małopolskiego, mam przyjemność zaprosić Państwa na Koncert  “Za zdrowie Pań” z okazji Dnia Kobiet. Koncert odbędzie się 8 marca 2021 r. o godz. 17.15 w ICE Kraków. Organizatorem koncertu jest TVP S.A. – pisze.
https://krakow.wyborcza.pl/krakow/7,44425,26841167,medycy-zaproszeni-przez-tvp-na-koncert-za-zdrowie-pan.html
KTOŚ MUSIAŁ UZNAĆ TO ZA DOBRY POMYSŁ

U Volvo duże zmiany

Volvo Cars przestawia się całkowicie na elektryki, informują Filary Biznesu. Szwedzka firma poinformowała, że Volvo Cars będzie od tego czasu sprzedawać jedynie pojazdy elektryczne. Firma ma także wycofać wszystkie modele samochodów z silnikami spalinowymi, w tym hybrydy. Producent samochodów planuje również znaczne inwestycje w sprzedaż internetową i uproszczenie swoich produktów. Volvo Cars stara się wykorzystać rosnący popyt na samochody elektryczne, w tym w Chinach, które są już jednym z jej największych rynków. Decyzja ta jest skutkiem nacisków na producentów samochodów ze strony rządów na całym świecie, aby zmienić i przyspieszyć plany dotyczące samochodów elektrycznych.
https://filarybiznesu.pl/volvo-cars-przestawia-sie-calkowicie-na-elektryki/a8945
A TO NIE WSZYSTKO, BO…

To rewolucja w motoryzacji. Pierwszy producent będzie sprzedawał wyłącznie online, donosi Wprost. Do 2030 roku Volvo zamierza zrezygnować z salonów samochodowych i sprzedawać swoje auta wyłącznie online. Właśnie pokazało pierwszy model, którego zakupu będzie można dokonać jedynie w sieci.
https://auto.wprost.pl/moc/10426632/volvo-prezentuje-c40-recharge-samochod-bedzie-sprzedawany-wylacznie-online.html
ŚWIAT SIĘ ZMIENIA

Orlen oficjalnie przejął dziś Polska Press. Prezes Stanek odchodzi. PKN Orlen, paliwowy koncern nadzorowany przez państwo sfinalizował transakcję przejęcia Polska Press. O podpisaniu umowy poinformowali przedstawiciele Polska Press. Oficjalne ogłoszenie finalizacji transakcji nieco się opóźniło, bo wiceprezes PKN Orlen Jan Szewczak miesiąc temu mówił, że realnym terminem będzie końcówka lutego. Przejęcie mediów kosztowało blisko 120 mln zł.
https://plotkibiznesowe.pl/2021/03/02/orlen-oficjalnie-przejal-dzis-polska-press-prezes-stanek-odchodzi/

Facebook będzie walczyć z dezinformacją na temat zmian klimatu, informuje 300Gospodarka. Facebook uruchomił centrum informacji klimatycznej w kilku krajach świata, a w Wielkiej Brytanii rozpoczął próbne umieszczanie banerów informacyjnych z odnośnikiem do sprawdzonych danych nt. klimatu. Będą one dostępne na stronie firmy o nazwie Climate Science Information Center.
https://300gospodarka.pl/300klimat/facebook-bedzie-walczyc-z-dezinformacja-na-temat-zmian-klimatu

Dagmara Witt-Kuczyńska globalnym liderem w TMF Group, pisze PulsHR. Dagmara Witt-Kuczyńska zarządzająca dotychczas praktyką Księgowości i Podatków na obszar Europy Centralnej i Środkowej (CEE) obejmujący Polskę, Czechy, Słowację, Ukrainę, Rosję i Kazachstan objęła stanowisko globalnego lidera tej praktyki, odpowiedzialnego za dostarczanie usług dla międzynarodowych klientów TMF Group.
https://www.pulshr.pl/zmiany-kadrowe/dagmara-witt-kuczynska-globalnym-liderem-w-tmf-group,79914.html

No, dawno nie było tylu zakażeń. Nic tylko czekać na kolejną konferencję rządu i następne obostrzenia. Ech, przynajmniej pogoda ładna…

 

Tagi

Polecane artykuły

Jeden komentarz

  1. Sama cena prądu nie jest problemem, ale wszelkie wyjęte z kapelusza dodatkowe opłaty na rachunku .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close