GospodarkaMediaPaństwoPolitykaPolskaPrawoTechnologie

Kurski: 2 miliardy na TVP to za mało. Państwo powinno dać 3,5 miliarda

Kurski chce jeszcze

Czy 2 miliardy rocznie dla TVP to dużo? Zdaniem prezesa TVP to wciąż za mało. Jacek Kurski stwierdził w rozmowie z portalem Wirtualne Media, że państwo powinno przekazać mediom publicznym 3,5 miliarda złotych rocznie.

Państwo powinno na media publiczne dawać prawie 3,5 mld zł, gdyby ustawa działała prawidłowo – zbiera 600 milionów, dodaje 1,95 mld. I tak brakuje miliarda, a słyszymy, jakby te 2 mld były kosmicznym poświęceniem ze strony państwa.

– stwierdził Jacek Kurski w rozmowie z portalem Wirtualne Media.

Kurski dodał również, że pomimo pandemii i kryzysu TVP jest w dobrej sytuacji. Prezes TVP przyznał, że to zasługa rekompensaty.

Sytuacja finansowa jest stabilna, dzięki rekompensacie – co chciałbym bardzo wyraźnie podkreślić – że jest ona niczym innym, niż wykonaniem ustawy, która obowiązuje w Polsce.

– powiedział Kurski.

TVP chce zbudować modułowe muzeum telewizyjno-filmowe

Państwowa kroplówka

Nic dziwnego, że Kurski jest zadowolony z wyników finansowych TVP. Przypomnijmy, że na początku tego roku prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę budżetową na 2021 rok. Zgodnie z jej zapisami, TVP i Polskie Radio otrzymają z budżetu państwa do 1,95 mld zł rekompensaty za utracone wpływy z abonamentu rtv.

Rekompensata dla TVP, zapisana w budżecie na 2021 r., będzie już kolejnym wsparciem publicznym dla mediów publicznych. Jak wynika z danych Fundacji ePaństwo, przez ostatnie cztery lata największą sumę pomocy publicznej – 4,8 mld zł – otrzymała właśnie Telewizja Polska.

Na wiosnę 2019 roku TVP dostała 1,12 mld zł, a w marcu zeszłego roku przyznano Telewizji Publicznej publicznej i radiu 1,95 mld zł. Dzięki przyznanym rekompensatom TVP w ostatnich latach zanotowała zysk.

Liczba etatowych pracowników Telewizji Polskiej w ub.r. zwiększyła się o 95 do 2 825. Na wynagrodzenia firma przeznaczyła 513,27 mln zł, o 10,4 proc. więcej niż rok wcześniej. Z zeszłorocznego zysku pracownikom zostanie wypłacone do podziału 17,8 mln zł brutto.

W rządowym projekcie ustawy budżetowej na 2021 roku zapisano kolejną rekompensatę w wysokości do 1,95 mld zł dla TVP i Polskiego Radia. Krótko przed Bożym Narodzeniem ustawa została przyjęta przez Sejm, odrzucono poprawkę opozycji proponującą, żeby kwotę rekompensaty przekazać na służbę zdrowia.

Źródło: Wirtualne Media

 

Tagi

Polecane artykuły

Jeden komentarz

  1. Chciałbym powiedzieć, że ta kur** u sterów TVPis powinna kiedyś odpowiedzieć karnie przed sądem. To co on robi, to jest misja partyjna, a nie misja telewizji publicznej, suwerena, Polaków, Państwa.

    Pobiera z naszej sakwy, by prać mózgi mniej inteligentnym Polakom, by dalej partia rządząca się utrzymała u władzy.

    Niedobrze mi sie robi jak pomyślę o TVP, PIS i Kurskim. Cyniku, hipokrycie i kłamcy kurskim. Nie jest przypadkiem, że Polska spadła w rankingu wolności prasy za twoich rządów z miejsc 18/19 na… 62!!! obecnie*. To twoja zasługa, panie gebel… yy znaczy jacku.

    * https://rsf.org/en/poland

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close