PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

Poranne Plotki Biznesowe: Kurski uważa, że mediom publicznym te miliardy się po prostu należą

Jacek Kurski jest… Jackiem Kurskim

Jacek Kurski: rekompensata na media publiczne to jest obowiązek państwa – czytamy w nagłówku Wirtualnych Mediów. Państwo powinno na media publiczne dawać prawie 3,5 mld zł, gdyby ustawa działała prawidłowo – zbiera 600 milionów, dodaje 1,95 mld. I tak brakuje miliarda, a słyszymy, jakby te 2 mld były kosmicznym poświęceniem ze strony państwa – komentuje Jacek Kurski, prezes TVP pytany przez nas o tegoroczną rekompensatę dla mediów publicznych.
https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/jacek-kurski-rekompensata-na-media-publiczne-to-jest-obowiazek-panstwa
NO PRAWIE NAS PRZEKONAŁ

Trzecia fala w natarciu. Zaczyna brakować łóżek covidowych, stwierdza Rzeczpospolita. – Nie mamy gdzie kłaść chorych, a w innych szpitalach nie ma miejsca – taką deklarację słyszymy z ust lekarzy z większości szpitali w Warszawie i placówek w największych miastach centralnej Polski. W środę resort zdrowia poinformował o 15 698 nowych zakażeniach Covid-19. To blisko dwukrotnie więcej niż dzień wcześniej i o 3,5 tys. więcej niż tydzień temu.
https://www.rp.pl/Covid-19/303039909-Trzecia-fala-w-natarciu-Zaczyna-brakowac-lozek-covidowych.html
NO I MAMY POWTÓRKĘ

Najnowsze dane – szczepienia w Polsce działają, pisze Obserwator Gospodarczy. Jak wynika z opublikowanych przez ministra zdrowia danych, liczba nowych zakażeń wśród lekarzy w styczniu zdecydowanie spadła. Lekarze byli pierwszą grupą szczepień. Pierwszy etap szczepień obejmował pracowników sektora ochrony zdrowia. Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera, już w połowie lutego stwierdził, że zaszczepiono aż 94% lekarzy. W czasie gdy 7-dniowa średnia nowych zakażeń w Polsce jest obecnie najwyższa od początku grudnia i nic nie wskazuje na to aby miała w ciągu najbliższych tygodni zmaleć, to zakażenia wśród lekarzy stanowią obecnie jedynie kilka procent średniej z początku grudnia. Trudno nie łączyć tej statystyki z masowym szczepieniem. To chyba najlepszy dowód na to, że masowe szczepienia działają i mają sens.
https://obserwatorgospodarczy.pl/gospodarka/19-polska/1889-najnowsze-dane-szczepienia-w-polsce-dzialaja
I TO JEST DOBRA INFORMACJA

Rząd PiS przyjął projekt ustawy w sprawie likwidacji OFE. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o przekształceniu OFE w IKE z możliwością przeniesienia środków do ZUS. Na podjęcie decyzji, co zrobić ze swoimi pieniędzmi, Polacy mają czas do 2 sierpnia 2021 r. Rząd przyjął projekt ustawy o przekształceniu OFE w IKE z możliwością przeniesienia środków do ZUS. Pozwoli to na uporządkowanie systemu emerytalnego w oparciu o 3 rozwiązania: emerytura dożywotnia z ZUS, prywatne środki z systemu pracowniczego (PPK, PPE) i indywidualnego. – przekazał na Twitterze szef Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.
https://plotkibiznesowe.pl/2021/03/03/rzad-pis-przyjal-projekt-ustawy-w-sprawie-likwidacji-ofe/

Lato nad Bałtykiem. Hotele są oblegane, można nie zdążyć z rezerwacją, informuje Fakt. Mamy wprawdzie dopiero marzec, ale wielu z nas myśli już o wakacyjnym urlopie. Okazuje się, że jeśli ktoś zaczął szukać wolnego miejsca w hotelu dopiero teraz, to może być już za późno! Przynajmniej jeśli chodzi o wakacje nad polskim morzem. Jak czytamy w serwisie wp.pl, hotele i kurorty nad Bałtykiem mają niemal pełne obłożenie. Na razie nie wiadomo, czy latem w ogóle hotele będą otwarte, choć prognozy są optymistyczne. Trwają szczepienia na koronawirusa, a z miesiąca na miesiąc coraz więcej ma być zaszczepionych osób, co powinno zmniejszyć liczbę przypadków zakażeń. Umożliwi to luzowanie kolejnych obostrzeń, choć eksperci powtarzają, że jeszcze trochę czasu minie, zanim przestaniemy nosić maseczki na twarzy.
https://www.fakt.pl/pieniadze/rezerwacja-hotelu-nad-baltykiem-latem-trudno-o-wolny-termin/0k00nl5

MIMO WSZYSTKO MIEJSCE MOŻNA PROFILAKTYCZNIE ZAREZERWOWAĆ

Skutków pandemii ciąg dalszy

60% polskich firm zrezygnowało z inwestycji. Im mniejsza firma, tym gorsza sytuacja – pisze 300Gospodarka. Blisko 60 proc. polskich firm musiało zrezygnować z planowanych przed pandemią inwestycji rozwojowych, a w najgorszym położeniu finansowym znajdują się mikroprzedsiębiorstwa – wynika z najnowszego raportu Ernst&Young „Rok z COVID-19 oczami polskich przedsiębiorców”. Pomimo spadku przychodów i liczby klientów, prawie 70 proc. przedsiębiorstw utrzymało stan zatrudnienia na tym samym poziomie co przed pandemią, a 8 proc. firm zwiększyło liczbę pracowników.
https://300gospodarka.pl/news/60-polskich-firm-zrezygnowalo-z-inwestycji-im-mniejsza-firma-tym-gorsza-sytuacja

Nieruchomości zamiast lokat? – zastanawiają się Filary Biznesu. Mimo kryzysu związanego z kryzysem nieruchomości cieszyły się w ubiegłym roku dużym zainteresowaniem inwestorów. Pandemia nakręciła też sprzedaż działek, szczególnie budowlanych. Mocno w górę idą też ceny gruntów ornych – przeciętnie za hektar trzeba zapłacić już 42,7 tys. zł. Powodem tych wzrostów jest to, że nieruchomości traktowane są jak dobra lokata, dająca obecnie znacznie wyższe zyski niż lokaty bankowe, obligacje skarbu państwa czy nawet obligacje korporacyjne. Dlatego też mieszkania zdrożały w ubr. o prawie 6 proc., a według ekspertów nadal będą rosły.
https://filarybiznesu.pl/nieruchomosci-zamiast-lokat/a8967
DO ROZWAŻENIA

CD Projekt najtańszy od prawie roku. Zwiastun końca hossy na ulubionej spółce polskich inwestorów, ocenia Business Insider. Notowania CD Projektu, jednej z najbardziej popularnych wśród polskich inwestorów spółek, pogłębiają przecenę. W środę za papier płacono już mniej niż 230 zł. Jak wynika z analizy technicznej wykresu, na rynku akcji CD Projektu może realizować się negatywny scenariusz. Kurs CD Projektu znalazł się najniżej od blisko 12 miesięcy, co oznacza, że panująca od ponad 10 lat hossa może dobiegać końca, a styczniowy skok notowań spółki był tylko krótkotrwałą korektą.
https://businessinsider.com.pl/finanse/cd-projekt-kurs-najnizej-od-prawie-roku-czy-to-koniec-hossy-analiza/k4f82zx
KONIEC DOBREJ PASSY REDÓW?

“ORLEN Paczka” ruszy już we wrześniu. PKN ORLEN oprócz zaangażowania się w sprzedaż detaliczną pod nazwą „ORLEN w ruchu”, zajmie się również rozwojem usług kurierskich i będzie rozwijać punkty odbiorów i doręczeń paczek pod nazwą ORLEN Paczka. „ORLEN Paczka” tak będzie nazywała się nowa usługa stworzona przez koncern. Usługa zakłada uruchomienie automatów paczkowych oraz otwarcie punktów nadań i odbiorów przesyłek. Debiut „ORLEN Paczka” planowany jest na wrzesień tego roku.
https://plotkibiznesowe.pl/2021/03/03/orlen-paczka-ruszy-juz-we-wrzesniu/

Koronawirus. Dr Paweł Grzesiowski: Szczepionka nie zatrzyma epidemii – czytamy w Rzeczpospolitej. – W marcu nikt nie byłby w stanie podać konkretnych liczb, natomiast to, że pandemia zaczęła się dwa miesiące wcześniej a wirus pojawił się bardzo szybko na wielu kontynentach to zwiastowało, że jest to zjawisko biologiczne, nad którym trudno przejąć kontrolę – mówił w TVN24 dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.
https://www.rp.pl/Covid-19/210309716-Koronawirus-Dr-Pawel-Grzesiowski-Szczepionka-nie-zatrzyma-epidemii.html

Rząd z nowymi pomysłami

Rząd wprowadzi kaucję na plastikowe butelki. Ile zapłacimy? – zastanawia się Fakt. Wdrożenie systemu kaucji na butelki plastikowe jest już pewne. Dalej jednak nie znamy konkretnej daty, kiedy to się stanie, ani wysokości kaucji. Jak stwierdził w programie „Newsroom WP” Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu i środowiska, trwają obecnie konsultacje z przedsiębiorcami. Kiedy zostanie wprowadzony obowiązkowy system kaucyjny? Początkowo mówiło się o 2020 roku, ale ostatnio padała data 1 stycznia 2022. Możliwe jednak, że stanie się to wcześniej. Ma być to dopełnienie podatku od plastiku. Od 1 stycznia 2021 roku producenci mają płacić 800 euro od każdej tony nieprzetworzonego plastiku.
https://www.fakt.pl/pieniadze/zakupy/kaucja-za-plastikowe-butelki-nawet-2-zl-za-sztuke/35vmf14
ILE ZAPŁACIMY – CZĘSTO ZADAJEMY SOBIE TO PYTANIE

Zima da nam jeszcze popalić, stwierdzają Filary Biznesu. Potężne mrozy w Europie, przez które marzli wszyscy od Szwecji po Hiszpanię, to tylko początek, tego co będzie się działo w najbliższych latach. „Global Research Center for Research on Globalization” – czołowy periodyk naukowy Stanów Zjednoczonych zajmujący się zagadnieniami bezpieczeństwa, wydał alarmującą prognozę całkowicie zaprzeczającą tzw. ociepleniu klimatu, które ma być wywołane przez człowieka. Autorzy raportu stwierdzają, że najbliższa nam gwiazda, jaką jest Słońce, ze względu na swoją wielkość, jest najbardziej aktywną siłą wpływającą na klimat Ziemi. Na nieszczęście dla ludzkości przeważająca grupa klimatologów popierających hipotezę globalnego ocieplenia spowodowanego przez CO2, nie uwzględnia żadnego wpływu zmieniającego się promieniowania słonecznego na nasz klimat.
https://filarybiznesu.pl/zima-da-nam-jeszcze-popalic/a8969
WARTO PRZECZYTAĆ CAŁY TEKST

Szef ekspansji Amazona: w biznesie zwycięzca nie bierze wszystkiego. Jakie plany ma gigant? – czytamy w nagłówku Business Insidera. W przeciwieństwie do wydarzeń sportowych, gdzie jest zwycięzca i przegrany, w biznesie zwycięzca nie bierze wszystkiego. Nie skupiamy się na naszych konkurentach, ale na pewno będziemy nieustannie doskonalić nasze usługi dla klientów – tak o konkurencji z Allegro mówi w rozmowie z Business Insider Polska Mourad Taoufiki, director EU expansion w Amazon Europe. Firma 2 września uruchomiła polską wersję serwisu. Każdego dnia staramy się zaoferować klientom najlepsze z możliwych doświadczenie zakupowe, wsparte szeroką gamą produktów, niskimi cenami oraz szybką dostawą. Dopiero startujemy i będziemy doskonalić każdy z tych obszarów – deklaruje Taoufiki.
https://businessinsider.com.pl/finanse/handel/amazon-w-polsce-oferta-plany-konkurencja/tmyekq6

Google: Jednostronne wprowadzanie podatków „niesprawiedliwe”. Lepszy będzie międzynarodowy kompromis – pisze 300Gospodarka. Opodatkowanie firm technologicznych powinno ulec zmianie, ale wprowadzanie tzw. „podatków cyfrowych” ma charakter dyskryminacyjny – uważa wiceprezes ds. rządowych i polityki publicznej w Google Karan Bhatia. Zdaniem Bhatii, byłego zastępcy przedstawiciela Stanów Zjednoczonych ds. handlu, nadchodzące spotkanie ministrów finansów państw grupy G20 będzie dobrą okazją do wypracowania kompromisu w kwestii opodatkowania spółek technologicznych pomiędzy nową administracją prezydenta USA Joe Bidena a przedstawicielami pozostałych państw.
https://300gospodarka.pl/news/google-podatek-cyfrowy
TO BĘDZIE WYDARZENIE, KTÓRE WARTO ŚLEDZIĆ

Marek Lusztyn może objąć funkcję członka zarządu mBanku, informuje PulsHR. Komisja Nadzoru Finansowego zezwoliła Markowi Lusztynowi na objęcie funkcji członka Zarządu nadzorującego zarządzanie ryzykiem istotnym w działalności mBanku. Jak podała KNF, decyzja zapadła jednomyślnie.
https://www.pulshr.pl/zmiany-kadrowe/marek-lusztyn-moze-objac-funkcje-czlonka-zarzadu-mbanku,79936.html

Niemcy przedłużyli obostrzenia, a że w tych kwestiach polski rząd akurat lubi się na sąsiadach wzorować… W Polsce liczba zakażeń dalej wysoka, coraz więcej wskazuje na powtórkę z ubiegłorocznej Wielkanocy.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close