NieruchomościPaństwoPolitykaPolskaWarszawa

Warszawa: Pierwsze mieszkanie dla bezdomnych osób LGBT+

Mieszkanie dla bezdomnych osób LGBT+

Z inicjatywy organizacji Fundacja po DRUGIE, Kampania Przeciw Homofobii, Lambda Warszawa i Stowarzyszenie My, Rodzice, w Warszawie powstało pierwsze w Polsce mieszkanie interwencyjne dla bezdomnych osób LGBT+. W mieszkaniu mogą mieszkać jednocześnie trzy osoby LGBT+ w wieku między 18 a 29 lat, które z różnych powodów straciły dach nad głową. Mieszkanie działa od 3 marca i ma już pierwszych lokatorów. Nowi lokatorzy mogą mieszkać w nim przez rok, ale istnieje możliwość przedłużenia pobytu.

To istotne, żeby osoby korzystające z mieszkania interwencyjnego były w zbliżonym wieku i z jednej społeczności. Dzięki temu ryzyko doświadczenia homo- lub transfobicznej przemocy ze strony współlokatorów diametralnie spada.

– mówi Mirosława Makuchowska z Kampanii Przeciw Homofobii.

Lokatorzy nowego mieszkania oprócz dachu nad głową i zaspokojenia najbardziej podstawowych potrzeb przez rok otrzymają indywidualne wsparcie opiekuna, pomoc psychologiczną, prawną, terapeutyczną, wezmą udział w warsztatach i zajęciach, które pozwolą im stanąć na nogi.

Ale na dzień dobry potrzeba im przede wszystkim odpoczynku po miesiącach albo latach doświadczania przemocy.

– dodaje Marta Radziszewska, psycholożka współpracująca z osobami nieheteroseksualnymi.

Oprócz – pierwszego w Polsce – Warszawskiego mieszkania interwencyjnego, w Krakowie działa – jedyny w Polsce – hostel interwencyjny dla osób LGBT+, w którym można mieszkać przez kilka miesięcy. Obietnicę utworzenia kolejnego złożyły władze Poznania. Oprócz tego od kwietnia 2021 r. ma działać hostel dla bezdomnych osób LGBT w Warszawie. Konkurs na prowadzenie tego miejsca ogłosił niedawno warszawski ratusz, jako początek wdrażania Deklaracji LGBT+ zainicjowanej przez stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza.

PE chce ogłosić Unię… Strefą Wolności LGBTIQ. Polska straci fundusze?

Młode osoby LGBT są odrzucane przez rodzinę

Jak wynika z badań FEANTSA, aż 24% młodych osób zagrożonych bezdomnością to osoby LGBT+. Z kolei dane Agencji Praw Podstawowych wskazują, że aż 20% osób ze społeczności LGBT+ nie ma stałego adresu zamieszkania, a odsetek ten rośnie do 30% w przypadku osób transseksualnych i 40% w przypadku osób interseksualnych. Dominującą grupę stanowią młode osoby, jeszcze przed 25. rokiem życia. Bezdomność u osób LGBT+ wynika głównie z konfliktów rodzinnych (21%), pod którymi kryje się zwykle odrzucenie, brak możliwości wsparcia w instytucjach publicznych (14%), bieda (14%), a także zły stan zdrowia psychicznego (13%).

Przez prawie dwa lata prowadziliśmy Hostel Interwencyjny dla osób LGBT+, z którego pomocy skorzystało ponad 70 osób. Trafiały do nas osoby, które niespodziewanie traciły dach nad głową tylko z powodu swojej orientacji psychoseksualnej lub tożsamości płciowej. Bywały to też osoby, które czasem za cały majątek miały reklamówkę własnych rzeczy.

– mówi Krzysztof Kliszczyński ze stowarzyszenia Lambda Warszawa.

Jak tłumaczy Kliszczyński, do hostelu zgłaszali się przede wszystkim młodzi geje, którzy zostali wyrzuceni z domu przez rodziców po tym, jak ci dowiedzieli się o ich orientacji.

Pamiętam, jak w działającym kilka lat temu hostelu pojawiały się dzieciaki, które wyrzucano z domu na chwilę przed maturą. Co ma zrobić pozostawiony sam sobie 18-latek, jeszcze przed skończeniem szkoły?

– pyta Marta Radziszewska.

Młode osoby LGBT w kryzysie bezdomności mogą skontaktować się z opiekunami mieszkania mailowo: fundacja@podrugie.pl lub telefonicznie: 22 628 52 22 (telefon czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 18–21).

Źródło: Polityka

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close