GospodarkaPaństwoPolitykaPolskaPrawoRynek pracyZdrowie i medycynaZwiązki zawodowe

Praca zdalna będzie uregulowana. Ministerstwo już działa w tej sprawie

 Praca zdalna będzie uregulowana prawnie

Wiceminister rozwoju Olga Semeniuk poinformowała, że Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii pracuje nad założeniami do ustawy dotyczącej pracy zdalnej. Tym samym dzięki nowej ustawie praca zdalna ma zostać unormowana w Kodeksie pracy.

W ramach naszego ministerstwa pracujemy nad unormowaniem spraw związanych z pracą zdalną. W ramach Rady Dialogu Społecznego rozmawiamy nad tym, jak uregulować te sprawy. Prace nad tym projektem trwają.

– dodała wiceminister rozwoju.

Jak przyznała wiceminister, do samego projektu ustawy i tego, by praca zdalna została uregulowana, jeszcze daleka droga. Na razie resort pracuje nad przygotowaniem założeń do ustawy. Dopiero po tym swoje uwagi będą mogli zgłosić przedstawiciele związków zawodowych i pracodawcy.

Kurski: 2 miliardy na TVP to za mało. Państwo powinno dać 3,5 miliarda

Praca zdalna nawet po pokonaniu pandemii

Po wybuchu pandemii kilka milionów Polaków w ekspresowym trybie przeszło na pracę zdalną i przez ostatni rok, przynajmniej częściowo, w ten sposób pracuje. Coraz więcej firm zapowiada, że praca zdalna pozostanie u nich nawet po pokonaniu pandemii koronawirusa. Tę formę pracy chwalą sobie nie tylko pracodawcy, ale również pracownicy. Ministerstwo chce uregulować prawnie tę formę świadczenia pracy, gdyż obecne zapisy Kodeksu pracy nie precyzują dokładnie wszystkich kwestii z nią związanych.

W Kodeksie brakuje przede wszystkim dokładnego określenia standardu pracy zdalnej. Oprócz tego Kodeks pracy nie przewiduje między innymi procedur dotyczących odszkodowań w przypadku wypadku przy pracy zdalnej, czy też ponoszenia dodatkowych kosztów przez pracowników z tytułu świadczenia pracy w systemie zdalnym.

W zeszłym miesiącu wiceminister rozwoju, pracy i technologii Robert Tomanek zapowiadał, że po ustąpieniu pandemii konieczne będzie podjęcie dyskusji nad nowymi standardami pracy zdalnej. Jak tłumaczył, po pokonaniu pandemii COVID-19 przestaną działać tak zwane regulacje covidowe i praca zdalna będzie musiała zostać uregulowana.

Już na początku lutego Rada Przedsiębiorczości zaapelowała do resortu o wprowadzenie regulacji, umożliwiającej elastyczne i efektywne stosowanie pracy zdalnej. Postulowała między innymi rezygnację z obowiązku określania konkretnego miejsca wykonywania pracy zdalnej, ograniczenie dokumentacji pracowniczej do dokumentacji elektronicznej oraz pozostawienie firmom szczegółowych rozstrzygnięć w sprawie wyposażenia pracowników w niezbędny sprzęt.

Źródło: Money

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close