HandelNaukaPaństwoPolskaPrawoŚwiatZdrowie i medycyna

WHO chce, by firmy zrezygnowały z patentów na szczepionki

WHO wzywa do rezygnacji z patentów

Dyrektor Generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus chce, by firmy produkujące szczepionki na COVID zrezygnowały z patentów na nie. Jego zdaniem pomoże to biedniejszym krajom w walce z pandemią koronawirusa. W przyszłym tygodniu rozpocznie się w Genewie spotkanie Światowej Organizacji Handlu. Jednym z tematów spotkania ma być pomysł tymczasowego zrzeczenia się praw własności intelektualnej do narzędzi walki z COVID. W przeszłości pomysł ten napotkał się ze sprzeciwem ze strony bogatych krajów z dużym przemysłem farmaceutycznym.

Jednym z naszych głównych priorytetów jest obecnie zwiększenie zasięgu Covax, aby pomóc wszystkim krajom zakończyć pandemię Covid-19. Oznacza to pilne działania na rzecz zwiększenia produkcji.

– powiedział dyrektor generalny WHO.

Covax to wspierana przez Światową Organizację Zdrowia globalna inicjatywa, zrzeszająca rządy i wytwórców farmaceutycznych. Jej celem jest zagwarantowanie szczepionek dla krajów rozwijających się i wyrównanie szans dostępu do tych preparatów. Jak dodał Tedros Adhanom Ghebreyesus szczepionki w ramach tej platformy będą wysłane w przyszłym tygodniu do 51 krajów.

WHO od dawna chce, aby bogate kraje zapewniły sprawiedliwy podział szczepionek przeciwko koronawirusowi. Sam Covax rozwija się dość powoli. Celem programu jest dostarczenie w tym roku 1,3 miliarda dawek szczepionek krajom ubogim i o średnich dochodach. Dyrektor WHO poinformował, że w ramach Covax dostarczono do 20 krajów ponad 20 mln dawek szczepionek na walkę z Covid-19.

Warszawa: Pierwsze mieszkanie dla bezdomnych osób LGBT+

Biedne kraje czekają

Podobny apel co WHO, do niemieckich firm BioNTech oraz Curevac wystosowali w lutym obrońcy praw człowieka oraz międzynarodowe organizacje pomocowe. Autorzy apelu wzywają, aby firmy udostępniły innym producentom swoje technologie, by jak najszybciej można było wytwarzać preparat na wielką skalę na całym świecie.

W liście otwartym, pod którym podpisały się m.in. organizacje Amnesty International, Lekarze bez Granic, Oxfam czy Transparency International, producentów wzywa się ponadto do udostępnienia części szczepionek najbiedniejszym krajom.

Nie może być tak, że biedniejsze kraje będą musiały czekać lata, aby zabezpieczyć swoje grupy ryzyka, podczas gdy bogate kraje, jak Niemcy, szczepią już szerokie masy społeczeństwa.

– powiedziała Elisabeth Massute z Lekarzy bez Granic.

Źródło: RMF FM, DW

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close