NaukaPaństwoPolitykaPolskaZdrowie i medycyna

To się dzieje! NFZ chce ograniczyć i zawieszać planowane zabiegi!

NFZ chce ograniczania zabiegów

Centrala NFZ poinformowała, że na polecenie ministra zdrowia Adama Niedzielskiego zaleca ograniczenie do minimum lub czasowe zawieszenie udzielania świadczeń wykonywanych planowo. Resort chce w ten sposób zwiększyć liczbę dostępnych łóżek dla chorych na COVID-19 i dla pacjentów wymagających pilnego przyjęcia do szpitali.

NFZ wyjaśnia na swojej stronie, że ograniczenie udzielania świadczeń nie powinno dotyczyć planowej diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych. Ponadto, przy ograniczeniu lub zawieszeniu udzielania świadczeń, należy wziąć pod uwagę przyjęty plan leczenia oraz wysokie prawdopodobieństwo pobytu pacjenta po zabiegu w oddziale anestezjologii i intensywnej terapii.

Zalecenie NFZ dotyczą przede wszystkim planowanych pobytów w szpitalach w celu przeprowadzenia diagnostyki lub zabiegów diagnostycznych, leczniczych i operacyjnych, a w szczególności: endoprotezoplastyki dużych stawów, dużych zabiegów korekcyjnych kręgosłupa, zabiegów naczyniowych na aorcie brzusznej i piersiowej, pomostowania naczyń wieńcowych, dużych zabiegów torakochirurgicznych, zabiegów wewnątrzczaszkowych, nefrektomii i histerektomii, ale z powodów innych niż onkologiczne.

Jednocześnie wskazujemy, że w każdym przypadku odroczenia terminu udzielenia świadczenia, należy indywidualnie ocenić oraz wziąć pod uwagę uwarunkowania i ryzyka dotyczące stanu zdrowia pacjentów, a także prawdopodobieństwo jego pogorszenia i potencjalne skutki.

– czytamy na stronie NFZ.

Będzie 14. emerytura. Prezydent Duda podpisał dziś ustawę

Czy leci z nami pilot?

Pandemia koronawirusa przybiera na sile, a polskie szpitale muszą się mierzyć z III falą zachorowań. W wielu szpitalach zaczyna już brakować łóżek dla chorych na COVID-19. Chociaż przedstawiciele rządu zapewniają, że III fala epidemii może być łagodniejsza, to na razie nie widać tego po liczbach. Od kilkunastu dni systematycznie spada bowiem liczba wolnych łóżek i respiratorów.

Przypomnijmy, że rzecznik Ministerstwa Zdrowia przekonywał niedawno w Radiu Plus, że w tym tygodniu średnia dziennych zakażeń koronawirusem może dojść nawet do 15,5 tys., a jednostkowe dzienne liczby mogą osiągnąć nawet 20 tys. nowych zakażeń.

Działanie NFZ i resortu zdrowia może wydawać się więc słuszne. Słuszne też pozostają jednak pytania internautów o rzeczywisty stan polskiej opieki zdrowotnej i o to, czy resort jest w ogóle przygotowany na III falę pandemii.

Źródło: NFZ

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close