MediaPaństwoPolitykaPolska

Rada Mediów Narodowych wydała ponad milion złotych! Znowu!

Rada Mediów Narodowych przyjęła sprawozdanie

Podczas posiedzenia online, Rada Mediów Narodowych przyjęła uchwałę w sprawie sprawozdania ze swojej działalności. Sprawozdanie zawiera szczegółowe działania RMN w poszczególnych miesiącach ostatniego roku i musi zostać przekazane marszałkowi Sejmu, Senatu, Prezydentowi oraz posłom.

Sprawozdanie przyjęto trzema głosami członków związanych z PiS (Krzysztofa Czabańskiego, Joanny Lichockiej oraz Elżbiety Kruk). Juliusz Braun był przeciwny, a Robert Kwiatkowski wstrzymał się od głosu.

Byłem przeciw, ponieważ uważam, że to nie jest informacja o działalności Rady, a poszerzony katalog posiedzeń i uchwał. Dokument pomija wszystkie merytoryczne problemy.

– przekazał Juliusz Braun portalowi Wirtualne Media.

Z kolei Robert Kwiatkowski wstrzymał się od głosu ze względu na fakt, że został członkiem RMN dopiero pod koniec ubiegłego roku.

Kurski: 2 miliardy na TVP to za mało. Państwo powinno dać 3,5 miliarda

Milion złotych w rok… znowu…

Jak udało się ustalić portalowi, Rada Mediów Narodowych wydała w zeszłym roku ponad 1 milion złotych. Koszty wynagrodzenia członków RMN (wraz z pochodnymi) wyniosły 369 tysięcy złotych, a wynagrodzenia pracowników (wraz z pochodnymi) – 314,4 tysięcy złotych. Z kolei materiały i wyposażenie biura kosztowały 2,1 tysiąca złotych, publikacja ogłoszeń to koszt 6,6 tysiąca złotych, a podróże służbowe krajowe wydano 4,9 tysiąca złotych. Koszt wynagrodzeń bezosobowych RMN to 165,3 tysiąca złotych, a czynsz za wynajem biura to 194,2 tysiąca złotych. Za pozostałe usługi Rada Mediów Narodowych zapłaciła 1,8 tysiąca złotych.

W sumie koszty działalności Rady Mediów Narodowych w 2020 roku wyniosły 1,058 miliona złotych. Dla porównania, w 2019 roku koszty funkcjonowania RMN wyniosły 1,096 miliona złotych.

Rada Mediów Narodowych to organ kolegialny powołujący i odwołujący zarządy i rady nadzorcze (w tym także prezesów) Telewizji Polskiej, Polskiego Radia oraz Polskiej Agencji Prasowej. Rada pełni także funkcję doradczą w zarządzaniu mediami publicznymi. Została utworzona w 2016 roku za rządów Prawa i Sprawiedliwości.

W skład Rady wchodzą trzy osoby wybierane przez Sejm i dwie powoływane przez Prezydenta RP, wskazane przez największe kluby opozycyjne. Członkowie Rady muszą „wyróżniać się wiedzą i doświadczeniem w sprawach związanych z zadaniami i działaniem mediów”. Członkostwa w Radzie nie można łączyć z pełnieniem niektórych funkcji publicznych. Kadencja członka Rady trwa 6 lat.

Źródło: Wirtualne Media

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close