GospodarkaMediaPaństwoPolitykaPolskaTechnologieZdrowie i medycyna

Patkowski: Podatek od mediów pójdzie na… walkę z fake newsami

Patkowski broni podatku

Podczas piątkowego posiedzenia sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, zwołanej na wniosek grupy posłów opozycji, dyskutowano na temat projektu ustawy dotyczącej podatku od mediów. Posłanka Koalicji Obywatelskiej Iwona Śledzińska-Katarasińska przekonywała, że zna kilkanaście opinii środowiska medialnego, które mówią, że projekt powinien trafić do kosza i nie da się go poprawić. Odmiennego zdania był wiceminister finansów Piotr Patkowski, który stwierdził, że do resortu cały czas spływają uwagi dotyczące projektu oraz, że odbywają się bilateralne rozmowy z podmiotami zainteresowanymi tym projektem.

Na naszą sugestię, że ich reakcja w pamiętną środę była przesadzona wiele przyznawało rację, że może rzeczywiście było to zbyt szybkie reagowanie.

– powiedział Patkowski o słynnym już proteście mediów przeciwko podatkowi.

Przypomnijmy, że pod koniec lutego prywatne media w Polsce zaprotestowały przeciwko tak zwanemu podatkowi medialnemu. W ramach wspólnej akcji “Media bez wyboru”, prywatne stacje telewizje zamiast programu nadawały specjalny komunikat, a portale internetowe wyłączyły dostęp do swoich artykułów. Do akcji przyłączyły się także stacje radiowe, między innymi RMF FM, ZET, TOK FM, Rock Radio, które zamiast audycji nadawały komunikat specjalny.

Przeciwko podatkowi opowiedzieli się również liderzy PO, PSL, Lewicy oraz Konfederacji. Protest wsparły również wolnościowe organizacje takie jak Partia Libertarianie czy Stowarzyszenie Niskie Składki. Jak przekonuje Stowarzyszenie Niskie Składki, PiS idzie ścieżką Orbana i przejmowania wolnych mediów.

Premier zakłada, że z podatku medialnego do budżetu państwa trafi 800 milionów złotych. Kwota ta jest ogromna, ale z perspektywy budżetu nieznaczna. Szczególnie gdy weźmiemy pod uwagę, że rząd lekką ręką wydaje rocznie z naszych pieniędzy blisko 2 miliardy złotych na rządowe media. Władzy nie chodzi o solidarność i wsparcie NFZ, tylko o zniszczenie niezależnego dziennikarstwa.

– czytamy na profilu Stowarzyszenia.

TVP krytykuje tegoroczne Telekamery, bo żadnej nie dostało

Podatek na walkę z… fake newsami?

I właśnie kwestia przeznaczenia środków z podatku budzi wątpliwości. Prawo i Sprawiedliwość przekonywało, że wpływy z podatku zasilą NFZ. W prorządowych mediach promowana była narracja, że prywatne media przeciwne podatkowi nie chcą pomóc polskiego systemu ochrony zdrowia. Później pojawił się pomysł, by ze środków z podatku wesprzeć również polską kulturę.

Teraz okazuje się jednak, że środki mogą zostać przeznaczone na zupełnie inny cel. Wiceminister Patkowski zaznaczył, że “ten projekt będzie ewoluował, bo siłą rzeczy musi ewoluować projekt, który jest na bardzo wczesnym etapie procedowania”. Przypomniał także, że Fundusz Wsparcia Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Obszarze Mediów – który ma powstać na podstawie projektu ustawy – ma służyć “wzmocnieniu mediów, tych mediów, które w warunkach rywalizacji z podmiotami GAFA są najbardziej pokrzywdzone”. Środki mają pomóc między innymi… w walce z fake newsami.

Dzisiaj jest znane zjawisko fake newsów, nie zawsze dobre dziennikarstwo się sprzedaje, sprzedaje się dziennikarstwo, które polega na większej ilości kliknięć, natomiast wartość merytoryczna tych artykułów czasami jest bardzo mierna. Właśnie ten Fundusz ma wspierać taką walkę z fake newsami, wspierać te portale, te media, które są merytoryczne, które mają dostarczać rzetelnej i realnej wiedzy.

– podkreślił wiceminister finansów Piotr Patkowski.

Ciekawe o wsparciu których mediów mówił wiceminister…

Kurski: 2 miliardy na TVP to za mało. Państwo powinno dać 3,5 miliarda

Źródło: Wirtualne Media

   

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close