Handel

PKN ORLEN kupi amerykańską ropę

ORLEN podpisał umowę z Exxon Mobil

PKN ORLEN po raz pierwszy w historii zabezpieczył dostawy amerykańskiej ropy w ramach kontraktu terminowego. Umowa z Exxon Mobil, największą spółką paliwową na świecie, przewiduje dostawy łącznie ok. 1 mln ton surowca w ciągu roku obowiązywania umowy na potrzeby rafinerii Grupy ORLEN w Polsce, Czechach i na Litwie.

Terminowy kontrakt na zakup amerykańskiej ropy to m.in. wynik analizy PKN ORLEN w zakresie komplementarności różnych gatunków ropy z możliwościami technologicznymi rafinerii Koncernu. Zakup gatunku lekkiej i słodkiej ropy jaką jest WTI (West Texas Intermediate) wpływa na wzrost uzysków. Charakteryzuje się ona bowiem bardzo dobrymi parametrami gęstości i zawartością siarki. To sprawia, że w procesie przerobu uzyskuje się z niej  m.in. dużą ilość tzw. produktów białych. Są to m.in. benzyna czy olej napędowy.

Obecnie rafinerie Grupy ORLEN zaopatrują się w ropę na bazie kontraktów długoterminowych z dostawcami z Arabii Saudyjskiej i Rosji oraz dostaw spotowych m.in. z Morza Północnego, Angoli, czy Nigerii.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close