Nieruchomości

W czym mieszkają polscy politycy? Będziecie zaskoczeni!

Największe i najdroższe nieruchomości polityków robią wrażenie

Użytkownik twittera Sejm Watch, postanowił przyjrzeć się majątkowi parlamentarzystów. Stworzył on na podst. oświadczeń majątkowych z 2019 zebranych przez MamPrawoWiedziec.pl, zestawienie w którym podsumował zebrane dane.

Z wykresów dostępnych na twitterze, możemy dowiedzieć się mnóstwo ciekawych informacji. 11% parlamentarzystów nie posiada własnego domu lub mieszkania. Po rozbiciu głównych list na mniejsze opcje, największy odsetek nieposiadających własnej nieruchomości znajdziemy w Konfederacji. Spośród posłów z ramienia Ruchu Narodowego tylko 1 z 5 posłów posiada własne mieszkanie. W przypadku partii Korwin, dwóch posiada mieszkanie, jeden dom, a dwóch nie ma własnych nieruchomości. Co trzeci poseł Razem nie posiada nieruchomości, a pozostali posiadają mieszkanie.

Po drugiej stronie mamy Partię Zielonych, Inicjatywę Polską, PSL i Polskę 2050. We wskazanych partiach, wszyscy parlamentarzyści posiadają własny dom lub mieszkanie. Co ciekawe pod względem posiadaczy domów liderem jest 5-osobowy Kukiz 15’. Tam, aż 4 posłów posiada własny dom.

Najmniej mieszkań mają politycy Konfederacji

Gdyby spojrzeć na średnią liczbę domów/mieszkań to na czoło wysuwają się: Inicjatywa Polska, Platforma Obywatelska, SLD i Porozumienie. We wspomnianych opcjach, na jednego parlamentarzystę przypada przeciętnie 1,8 nieruchomości. Najmniej (bez zaskoczenia) Ruch Narodowy i Korwin, kolejno 0,2 i 0,6 na głowę.

Gdyby spojrzeć na medianę wartości, to liderem są Zieloni, gdzie wynosi ona 750 tys. zł. Następne miejsca zajmuje Inicjatywa Polska (700 tys.), Razem (695 tys.) i SLD (650 tys.).

W zestawieniu pominięto partię z reprezentacją mniejszą niż 5 osób.

Gdyby spojrzeć na podział według klubów parlamentarnych, to na czoło wysuwa się Koalicja Polska. Każdy parlamentarzysta tego klubu posiada przeciętnie 1,8 mieszkania/domu o wartości 600 tys. zł i metrażu 160 m kw. Najbiedniejsi znów posłowie Konfederacji. 0,4 domu/mieszkania na głowę, którego mediana wartości wynosi jedynie 255 tys. zł.

Jeżeli podzielimy parlamentarzystów według instytucji w której zasiadają (sejm, senat, parlament UE), to najbardziej pokaźne nieruchomości posiadają parlamentarzyści z Brukseli. Mediana wartości, to aż 800 tys. złotych. W przypadku senatorów to 475 tys. zł, a posłów 420 tys. zł.

Pod względem płci to mężczyźni częściej nie posiadają lokum na własność, ale mediana wartości ich mieszkań/domów jest o 20% wyższa (480 tys. u mężczyzn i 400 tys. u kobiet).

Pod względem wielkości domu, zwycięzcą jest Radosław Sikorski. Jego dworek ma powierzchnię 800 m kw. Na drugim miejscu Adam Cyrański z wynikiem 683 m kw. Trzeci pan Władysław Bartoszewski – 600 m kw. Największe mieszkanie posiada pani Joanna Jaśkowiak – 224 m kw. Drugi na liście Wojciech Ziemniak 206 m kw., a trzeci Bogusław Liberadzki 200 m kw.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close