PolitykaPolskaZdrowie i medycyna

Brak odpowiedzialności za brak maseczki? Upadł ważny projekt lewicy

Przepadł projekt nowelizacji prawa przewozowego, którego Lewica zaproponowała pod koniec 2020 roku. Dotyczył on mandatów za brak maseczek w transporcie oraz wypraszania osób z pojazdów niestosujących się do tych przepisów. Według twórców nowelizacja miała na celu poprawę tylko jednego artykułu.

Jak przekonywała wówczas posłanka Lewicy, Paulina Matysiak:

Ta nowela Prawa przewozowego jest bardzo krótka i prosta. Chodzi o to, by na te osoby, które w pojeździe – w pociągu, autobusie, tramwaju – nie zakrywają ust i nosa, można było nałożyć dodatkową opłatę. […] obecnie jedyną możliwą reakcją obsługi pociągu na brak maseczki jest czekanie na przyjazd policji, co skutkuje ogromnymi opóźnieniami.

Matysiak przekonywała również, że obecne przepisy są „martwe” i nie można egzekwować w żaden sposób. Aktualizacja proponowanego przepisu pozwoliłaby wywrzeć nacisk na osoby, które nie przestrzegają zasad sanitarnych.

Nakaz zakładania maseczki: PiS nie zapewnia bezpieczeństwa podróżnych?

Tymczasem Komisja Infrastruktury głosami PiS i Konfederacji odrzuciła proponowane zmiany. Decyzja ta wpłynęła na bezpieczeństwo samych przewoźników kolejowych lub autobusowych, którzy dalej będą pozostawieni sami sobie. Najpierw umieściła przepisy na 4 miesiące w sejmowej komisji, a podczas dzisiejszego czytania ustawy z marszu wystawiła jej negatywną ocenę.

Sławomir Mentzen wyśmiany w TVP. Co nie spodobało się na Woronicza?

Jak uzasadnił Jerzy Polaczek (PiS):

Od 29 listopada obowiązek ustawowy noszenia maseczki został wprowadzony w innej ustawie.

I było w porządku, gdyby nie fakt, że choć obowiązek noszenia maseczki istnieje w zapisach ustawy, to kontrolerzy nie mogą wystawiać mandatu za brak ochrony. Wystarczy bowiem stwierdzić, że nie można używać maski z przyczyn zdrowotnych. Jak przekazała Matusiak:

Możemy przerzucać się anegdotycznymi przykładami, co widzimy, jadąc transportem publicznym, ale na jakiej podstawie pan Minister zakłada, że osoby bez maseczek mają przeciwwskazania medyczne? Ja takiej kontroli nie widziałam, a przewoźnik nie ma do niej podstaw.

Przewodniczący Railway Business Forum Adrian Furgalski, także negatywnie ocenił działania rządu:

Z jednej strony alarmistyczne tony o przyspieszającej 3 fali zachorowań, a z drugiej odrzucenie rozwiązania, które przecież zwiększałoby odsetek osób stosujących się do nakazów ustawowych. Tym samym zwiększając ochronę siebie i innych.

Według ekspertów obecnie wiele osób nie stosuje się do nakazów, a odrzucenie nowelizacji zdecydowanie może przyczynić się do wzrostu zachorowań. Tym samym chaos w rozporządzeniach i kolejnych ustawach trwa w najlepsze.

Źródło: Rynek-Kolejowy, eswinoujscie

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close