Bez kategoriiMarketing

LOT i Politechnika Białostocka robią sobie jaja z uczestników konkursu

Konkurs organizowany przez LOT i Politechnikę Białostocką zakrawa o absurd

Polskie Linie Lotnicze LOT zorganizowały konkurs na najlepszą pracę dyplomową dotyczącą zakresu szeroko rozumianego lotnictwa. Partnerem konkursu jest Politechnika Białostocka. Jak się okazuje to mieszanka wybuchowa, która objawia się niekompetencją i lekceważeniem uczestników.

Może od początku. PLL LOT ogłosił w swoich social mediach informacje o konkursie już w połowie 2019 roku. Wszystko po to, aby potencjalni absolwenci studiów nie byli zaskoczeni informacją o konkursie w trakcie pisania prac. Z tego powodu podjęto decyzję o wczesnej promocji, co wydaje się jak najbardziej uzasadnionym działaniem. I to by było chyba na tyle jeśli chodzi o pozytywne aspekty organizowanie tego konkursu.

Pierwszą historią nie do końca zrozumiałą był tryb składania prac. Jak się okazało uczestnicy mieli wysłać swoje prace na pendrivach w listach zaadresowanych na Politechnikę Białostocką. Jak twierdzą przedstawiciele uczelni, to miało na celu zapewnić anonimowość uczestników i ich prac. Nie do końca rozumiem jaka jest różnica w anonimowości między wysyłką pendrive w kopercie (gdzie jest podany adres zwrotny) a wysyłką tego samego pliku zwykłym mailem. Wydaje mi się, że wiedzą to tylko sami organizatorzy. Pomijając już fakt, że wysyłka pocztą jest o wiele bardziej ryzykowna. Zarówno w kontekście epidemicznym jak i tego, czy praca dotrze. Mam tylko nadzieję, że nadesłane pendrivy nie zostaną wymieszane i nie staną się jedną z nagród w konkursie.

Dwukrotne przekładanie publikacji wyników i niedotrzymanie terminu

To jednak nic przy tym jaki cyrk odbył się przy ogłoszeniu wyników. Przyjmowanie prac zakończyło się 15 listopada 2020 roku. Jak wynika z harmonogramu podanego na stronie konkursu, od 20 listopada do 16 grudnia miało obradować jury. Wyniki konkursu miały natomiast być ogłoszone 15 stycznia 2021 roku. No właśnie, miały. Na krótko przed dniem ogłoszenia wyników, pojawiła się tylko mała informacja na stronie: w związku z wysoką liczbą nadesłanych prac, nastąpiła zmiana regulaminu w punkcie 2. §6.

Ze zmiany wynika, że termin ogłoszenia wyników został przesunięty na 15 lutego. No dobrze, zdarza się. Z naszych informacji wynika jednak, że uczestnicy nie zostali w absolutnie żaden sposób poinformowani o zaistniałej sytuacji. O przesunięciu terminu dowiadywali się dopiero gdy odnaleźli zapisek na stronie.

Nadchodzi 15 lutego, czas ogłoszenia wyników. I co? I kolejne przesunięcie terminu, tym razem na 15 marca. Oczywiście zapis: w związku z wysoką liczbą nadesłanych prac, nastąpiła zmiana regulaminu w punkcie 2. §6 widniał cały czas i nikt nie przypuszczał, że dotyczy on kolejnego przesunięcia ogłoszenia wyników. Kolejny raz nikt nie poinformował uczestników o zaistniałej sytuacji.

Przychodzi 15 marca. Sprawdziliśmy profilaktycznie, czy znowu nie zostało przesunięte ogłoszenie wyników. Tym razem nie, cały czas widnieje informacja, że ogłoszenie wyników 15 marca. W związku z tym czekamy. Do momentu pisania tego tekstu tj. o 23:45 nie pojawiła się żadna informacja nt. rozstrzygnięcia konkursu, a w regulaminie ciągle widnieje informacja, że ogłoszenie wyników nastąpi 15 marca 2021 roku.

Kpina z uczestników i klapa organizacyjna

Bezapelacyjnie jest to jeden z najgorzej zorganizowanych konkursów, o jakim słyszałem. Pendrive z pracą w kopercie, zerowa komunikacja i przeciągające się obrady jury o 3 miesiące. Kompletnie niezrozumiałe działanie. Liczba prac była znana w grudniu, a mimo to jury nie potrafiło oszacować, ile zajmie ich sprawdzanie? Mam duże wątpliwości co do tego. Można dojść do wniosków, że LOT gra na czas kosztem uczestników konkursu. Można mieć też podejrzenia, że fatalna sytuacja w branży lotniczej sprawiła, że finalizacja konkursu jest odkładana w czasie pod pretekstem dużej liczby zgłoszeń. Trudno inaczej wytłumaczyć nieumiejętność oszacowania przez pracowników naukowych tego ile zajmie im sprawdzenie określonej liczby prac. To tak jakby cukiernik nie wiedział ile będzie piekł ciasto.

Organizatorzy konkursu kompletnie nie podołali. Szczególnie duże zarzuty są kierowane w kierunku sposobu komunikacji, a w zasadzie jej braku. Ciągle nie wiadomo czy i kiedy organizatorzy opublikują wyniki, pomimo że już dwukrotnie przesuwali termin. Jedyna informacja to ta na stronie mówiąca „wyniku konkursu już niebawem!”. Jest to kompletna klapa organizacyjna pod każdym względem. Osoby odpowiedzialne za organizację konkursu powinny się jeszcze dużo nauczyć, by właściwie to robić.

AKTUALIZACJA Z 16.03.2021 roku

Wyników konkursu ciągle nie ma. Za to po publikacji tekstu w naszych social mediach zmieniła się informacja na stronie: “W najbliższym czasie otrzymacie zaproszenie na wirtualne spotkanie, na którym ogłosimy zwycięzców”.

W związku z tym zamiast wyników 15.03. mamy ogłoszenie 16.03., że niebawem będzie spotkanie, na którym wam powiemy kto wygrał.

XD

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close