PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

Poranne Plotki Biznesowe: Nadchodzi rewolucja – wysokość pensji będzie jawna. Są pewne obawy

Jeśli jesteście ciekawi, ile zarabiają inni w waszej pracy, to może w końcu się dowiecie

Nadchodzi rewolucja. Pensje w Polsce będą jawne – kontrowersje wokół projektu dyrektywy unijnej opisuje Rzeczpospolita. Projekt unijnej dyrektywy daje prawo do informacji o zarobkach współpracowników. Budzi to obawy. W poniedziałek 15 marca minął termin przedstawienia przez polskie związki zawodowe i organizacje pracodawców opinii do unijnej dyrektywy w sprawie wzmocnienia stosowania zasady równości wynagrodzeń dla kobiet i mężczyzn za taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości za pośrednictwem mechanizmów przejrzystości wynagrodzeń oraz mechanizmów egzekwowania. Pod tym długim tytułem kryje się sporo nowych rozwiązań bardzo korzystnych dla pracowników, które jednocześnie w ciągu dwóch–trzech lat będą stanowiły spore obciążenie dla pracodawców.
https://www.rp.pl/Place/303159936-Nadchodzi-rewolucja-Pensje-w-Polsce-beda-jawne—-kontrowersje-wokol-projektu-dyrektywy-unijnej.html
OJ, POZMIENIA SIĘ

Wiceminister rozwoju o obostrzeniach: zapewne przed nami kolejny krok do tyłu – cytuje Business Insider. Zapewne przed nami kolejny krok do tyłu – powiedziała we wtorek wiceszefowa MRPiT Olga Semeniuk, pytana o ewentualny lockdown. Dodała, że musimy być przygotowani na powstrzymanie dużego efektu mobilności przed świętami wielkanocnymi oraz na same święta. Wiceminister rozwoju, pracy i technologii pytana w TVP 1 o dalsze ewentualne obostrzenia w związku z pandemią, odpowiedziała: “Sytuacja w kraju społeczno-zdrowotna jest bardzo niepokojąca. Wyniki z ostatniego weekendu są na tyle wysokie, że zapewne przed nami kolejny krok do tyłu”.
https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/wiceminister-rozwoju-o-obostrzeniach-zapewne-przed-nami-kolejny-krok-do-tylu/41q66lt
NIC TYLKO CZEKAĆ NA OFICJALKĘ

Święta najprawdopodobniej kolejny raz spędzimy z dala od bliskich, pisze Rzeczpospolita. Po wzroście zakażeń rząd zwiększa liczbę łóżek covidowych i rozważa lockdown w całym kraju. O 77 proc. wzrosła w poniedziałek liczba zakażeń w stosunku do zeszłego poniedziałku. – Tak dramatycznego wzrostu nie przewidywały nawet najbardziej pesymistyczne analizy. Na ten tydzień prognozowałem średni tygodniowy wzrost na poziomie 19 tys. zachorowań, ale obawiam się, że przekroczy on 20 tys. – mówi Michał Rogalski, analityk prowadzący bazę danych na temat epidemii.
https://www.rp.pl/Covid-19/303159926-Swieta-najprawdopodobniej-kolejny-raz-spedzimy-z-dala-od-bliskich.html

Pandemia mocno uderzy w młodych. Przez całe życie będą mniej zarabiali, przekonuje Business Insider. Długoterminowy koszt pandemii dla młodych ludzi sięgnie 44 bilonów dolarów w skali globalnej. Skutkiem koronakryzysu będzie m.in. to, że przez całe życie zawodowe będą zarabiali mniej – wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego, który został udostępniony Business Insider Polska. Analitycy think tanku w raporcie podają, że dzisiejsi przedstawiciele młodego pokolenia będą w przyszłości zarabiać o ponad 6 proc. mniej przez koronakryzys.
https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/wplyw-pandemii-covid-19-na-mlodych-beda-zarabiali-mniej/qlfkqtv
A JUŻ TERAZ MŁODZI NIE MAJĄ LEKKO

Pewien senator się tłumaczy:

ORLEN inwestuje w biogazownie. ORLEN Południe, spółka z Grupy ORLEN, nabyła dwie działki w Głąbowie, w gminie Ryn, przejmując rozpoczętą na nich budowę biogazowni rolniczej. Spółka będzie kontynuowała inwestycję, rozbudowując instalację w kierunku biometanowni produkującej ok. 7 mln m sześć. biogazu rocznie. Realizacja projektu wpisuje się w strategię Grupy ORLEN do 2030 roku. Zakłada ona budowę efektywnego ekonomicznie i energetycznie systemu odnawialnych źródeł energii.
https://plotkibiznesowe.pl/2021/03/15/orlen-inwestuje-w-biogazownie/

Będzie kolejna linia metra w Warszawie, donosi Obserwator Gospodarczy. 18 marca na wniosek prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, rada miejska ma zdecydować o finansowaniu dla pierwszego etapu prac kolejnej linii metra. Ma ona połączyć centrum z Pragą Południe. Pierwsze 6 stacji ma być gotowe w 2028 roku. Decyzja ta nie należała do łatwych, ponieważ miasto z powodu pandemii ma kiepską kondycję finansową. “Mimo sporych problemów budżetowych stolicy w Warszawie powstanie trzecia linia metra. Taką decyzję, w ostatnich dniach, podjął Prezydent Rafał Trzaskowski” – poinformował miejski ratusz.
https://obserwatorgospodarczy.pl/transport-i-infrastruktura/61-transport-publiczny/1939-bedzie-kolejne-linia-metra-w-warszawie
NO CIEKAWE CZY BĘDZIE NA CZAS

Warszawa „nieprzekonana” do zwracania pieniędzy za wywóz śmieci, ocenia Wprost. Niepewna sytuacja prawna ustawy śmieciowej w Warszawie. Wiceprezydent miasta mówi, że miasto „nie jest przekonane, by zwracać mieszkańcom pieniądze za odbiór śmieci”. O sprawie obszernie pisze Business Insider Polska. Serwis przypomina, że obowiązująca od marca 2020 roku uchwała śmieciowa została unieważniona przez Wojewódzki Sąd Administracyjny. To nie jest prawomocne, ale Warszawa chce zaskarżyć orzeczenie WSA do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Gdyby ten podtrzymał orzeczenie WSA, miasto znalazłoby się w kłopocie, ponieważ teoretycznie musiałoby zwrócić pieniądze mieszkańcom.
https://biznes.wprost.pl/gospodarka/10430346/warszawa-nieprzekonana-do-zwracania-pieniedzy-za-wywoz-smieci.html
I TO JEST CIEKAWA SYTUACJA

Google inwestuje we Wrocławiu

Google tworzy we Wrocławiu zespół ds. chmury, który obsłuży klientów w całej Europie, pisze 300Gospodarka. W swoim wrocławskim biurze Google stworzy nowy zespół technologiczny, który będzie odpowiedzialny za wdrażanie usług chmury obliczeniowej Google dla największych klientów firmy w Europie. Według zapowiedzi Google Wrocław stanie się główną lokalizacją dla nowo utworzonego zespołu ds. chmury obliczeniowej. Zatrudnienie znajdą tu inżynierowie i inżynierki specjalizujący się w tej technologii oraz osoby z doświadczeniem w projektowaniu i wdrażaniu takich projektów.
https://300gospodarka.pl/news/google-tworzy-we-wroclawiu-zespol-ds-chmury-ktory-obsluzy-klientow-w-calej-europie

Nie zgadniesz, jak Elon Musk każe do siebie mówić po rekordzie Bitcoina. Na początku lutego kosztował 33.300 USD, zaś 21 lutego cena przekroczyła magiczne 58 tysięcy. Co więcej, obecnie nic nie wskazuje na to, żeby cena spadła do początkowej stawki. I właśnie te pozytywne informacje sprawiły, że w Tesli zapanowała duża euforia. Do tego stopnia, że włodarze korporacji opublikowali oficjalny komunikat giełdowy o zmianie tytularnym najważniejszych osób w firmie: Z dniem 15 marca nazwy stanowisk Elona Muska i Zacha Kirkhorn zmieniają się na odpowiednio Technokról Tesli i Mistrz Monety.
https://plotkibiznesowe.pl/2021/03/15/nie-zgadniesz-jak-elon-musk-kaze-do-siebie-mowic-po-rekordzie-bitcoina/

Od Chin, przez Polskę, po Nigerię: rynki wschodzące u progu inwestycyjnego boomu opisuje 300Gospodarka. Rynki wschodzące (ang. emerging markets) to niejednorodna grupa państw znajdujących się na drodze od gospodarki rozwijającej się do gospodarki rozwiniętej. Kraje te zazwyczaj cechują się szybkim wzrostem gospodarczym oraz relatywnie wysokim poziomem inwestycji. Rynki wschodzące zamieszkuje 70 proc. światowej populacji, zajmują one połowę powierzchni ziemi i odpowiadają za około 40 proc. jej produkcji gospodarczej. Jeszcze 20 lat temu rynki wschodzące stanowiły mniej niż 3 proc. wartości światowych rynków akcji, dziś stanowią już niemal 15 proc. Do września 2018 roku w zasadzie nikt nie miał wątpliwości, że Polska należy do grona gospodarek wschodzących. Wówczas jednak FTSE Russel, jedna z dwóch najważniejszych światowych agencji indeksowych, zakwalifikowała Polskę do grona rynków rozwiniętych.
https://300gospodarka.pl/explainer/od-chin-przez-polske-po-nigerie-rynki-wschodzace-u-progu-inwestycyjnego-boomu
INNI TWIERDZĄ, ŻE DO GRONA GOSPODAREK ROZWINIĘTYCH JESZCZE NAM TROCHĘ BRAKUJE

Hiszpanie przetestują czterodniowy tydzień pracy, informuje Polsat News. Hiszpania może stać się jednym z pierwszych krajów na świecie, które wprowadzą czterodniowy tydzień pracy. Rząd zgodził się na rozpoczęcie projektu pilotażowego dla firm zainteresowanych tym pomysłem. Skrócenie dni pracy do czterech tygodniowo – to propozycja lewicowej partii Más País. – Hiszpania jest jednym z krajów, w których pracownicy wypracowują więcej godzin niż średnia europejska. Ale nie należymy do najbardziej produktywnych narodów – podkreśla przedstawiciel partii Iñigo Errejón. – Więcej godzin pracy nie oznacza lepszej pracy stwierdził.
https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2021-03-15/hiszpania-rozpocznie-czterodniowy-tydzien-pracy/?ref=kafle
TO JAK TAM TO BEZROBOCIE W HISZPANII? ZMALAŁO? UROSŁO?

Pierwsza kobieta we władzach największej japońskiej organizacji biznesowej, pisze WNP. Tomoko Namba została jedną z 20 wiceprzewodniczących Japońskiej Federacji Biznesu, najpotężniejszej organizacji reprezentującej przedsiębiorców. Jest to pierwsza kobieta na tym stanowisku w 75-letniej historii instytucji. Japonka oficjalnie obejmie swoje stanowisko po formalnym zatwierdzeniu nominacji na dorocznym walnym zgromadzeniu 1 czerwca.
https://www.wnp.pl/praca/pierwsza-kobieta-we-wladzach-najwiekszej-japonskiej-organizacji-biznesowej,455989.html

Co byście powiedzieli na taki czterodniowy dzień pracy? My się obawiamy, że pomysł fajny tylko na papierze i nie do ogarnięcia w niektórych branżach.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close