GospodarkaHandelPaństwoPolitykaŚwiat

Zakaz kryptowalut w Indiach! Rząd chce kar grzywny, a nawet… więzienia!

Zakaz kryptowalut w Indiach

Jak informuje Reuters, Indie zamierzają wprowadzić zakaz kryptowalut. Jak przekazał agencji urzędnik, który ma bezpośrednią wiedzę o planie, ustawa – jedna z najsurowszych na świecie przeciwko kryptowalutom – kryminalizuje posiadanie, emisję, wydobywanie, handel i transfer kryptowalutami. Nowe prawo przewiduje kary grzywny dla każdego handlującego w kraju, a nawet posiadającego takie aktywa cyfrowe.

Informacja podana przez urzędnika jest zgodna ze styczniową agendą rządową, która wzywa do zakazania prywatnych walut wirtualnych, takich jak Bitcoin, przy jednoczesnym budowaniu ram dla oficjalnej waluty cyfrowej. Jednak ostatnie komentarze rządu wzbudziły nadzieje inwestorów, że władze mogą poradzić sobie łatwiej na dynamicznie rozwijającym się rynku. Nadzieje okazały się płonne.

Zamiast tego, ustawa przewidująca zakaz kryptowalut dawałaby ich posiadaczom do maksymalnie sześciu miesięcy na likwidację. Po tym czasie każda osoba, która ma kryptowaluty, dostanie karę. Urzędnik, który przekazał informacje, prosił o anonimowość, ponieważ treść ustawy nie jest jawna.

Test na COVID bez skierowania lekarza. Pacjenci: To jakaś kpina!

Zakaz kryptowalut nie obejmie… państwowej kryptowaluty

Urzędnicy są przekonani, że zakaz kryptowalut zostanie uchwalony, ​​ponieważ rząd premiera Narendry Modi posiada wygodną większość w parlamencie. Jeśli ustawa wejdzie w życie, Indie byłyby pierwszą dużą gospodarką, która uczyniłaby posiadanie kryptowaluty nielegalnym. Nawet Chiny, które zakazały wydobycia i handlu, nie penalizują ich posiadania.

Urzędnik odmówił potwierdzenia, czy nowa ustawa przewiduje tylko kary grzywny, czy też więzienia. Przypomnijmy, że w 2019 roku panel rządowy zalecił karę do 10 lat więzienia dla osób, które wydobywają, generują, przechowują, sprzedają, przekazują, pozbywają się, emitują lub handlują kryptowalutami.

W marcu 2020 roku Sąd Najwyższy Indii uchylił orzeczenie banku centralnego z 2018 r. zakazujące bankom handlu kryptowalutami, co skłoniło inwestorów do wejścia na rynek. Sąd nakazał rządowi zajęcie stanowiska i sporządzenie projektu ustawy w tej sprawie.

Bank Rezerw Indii ponownie wyraził swoje zaniepokojenie w zeszłym miesiącu, powołując się na zagrożenia dla stabilności finansowej ze strony kryptowalut. W tym samym czasie bank centralny pracuje nad uruchomieniem własnej waluty cyfrowej. Przewidywany zakaz kryptowalut oczywiście nie będzie obejmował państwowej kryptowaluty.

Źródło: CNBC

  

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close