GospodarkaPolitykaRynek pracy

Jadwiga Emilewicz chwali niską stopę bezrobocia, a prawda jest dość gorzka

Ekspert: Czy naprawdę na rynku pracy jest wszystko OK?

Jadwiga Emilewicz z dumą pochwaliła się informacją o „niskim bezrobociu Polaków”. Dane udostępnione przez Eurostat rzeczywiście pokazują sukces naszego kraju. Stopa bezrobocia wyniosła w Polsce 3,1% wobec 3,2 % w grudniu 2020. Niestety problem jednak leży zupełnie gdzie indziej, o czym posłanka już nie raczyła wspomnieć.

Była minister zareklamowała jednocześnie projekt Nowego Ładu, który chyba tylko według PiSu ma być receptą na całe zło:

Na informację szybko zareagował dr n. ekon. Sławomir Dudek, główny Ekonomista Fundacji FOR. Ekspert również udostępnił te dane, chociaż ze wskazaniem różnicy w zatrudnieniu osób na umowy, jak i grupy, która przeszła na własny rachunek:

Emilewicz (tak jakby) przeprasza za wyjazd z synami na narty: Dzisiaj bym z nimi nie wyjechała

Polska liderem samozatrudnienia?

Jadwiga Emilewicz nie wspomniała również o czymś bardzo istotnym. Dane te potwierdzają rosnący trend przechodzenia na własny biznes, lub zwiększenia wymogów pracodawców, którzy oczekują zawierania umów B2B. Już dane podawane przez Eurostat z 2018 mówiły, że Polska jest na czele osób na jednoosobowej działalności gospodarczej.

Źródło: Eurostat

Trzeba jednak pamiętać, że lwią część pomocy dla osób bezrobotnych pochodziło z UE (m.in. na rozpoczęcie działalności gospodarczej), a nie bezpośrednio z pomocy rządowej. Nie zmienia to jednak faktu, że w obecnej sytuacji coraz większa liczba pracowników jest stawiana pod ścianą przez swoich pracodawców.

Poranne Plotki Biznesowe: Co szósty absolwent nie ma pracy, sytuacji nie poprawia pandemia

Obniżenie kosztów pracy, a także mniejsze wymogi formalne sprawiają, że coraz więcej właścicieli firm decyduje się na zatrudnianie jedynie te osoby, które mają własną działalność. Ta sytuacja bezsprzecznie nasiliła się w dobie pandemii, na co również wskazują dane GUS.

Według nich pod koniec czwartego kwartału zeszłego roku, aż o 14,3 proc. spadła liczba zatrudnionych na umowę o pracę na czas określony. Te same dane wskazują jednak, że liczba samozatrudnionych wzrósł o 5,6 procent. A to samo w sobie dobitnie pokazuje, że problem narasta z każdym miesiącem.

Źródło: Forsal, Wyborcza.biz, Statista, EC.Europa

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close