GospodarkaPaństwoPolitykaPolskaPrawo

Sasin przejął nadzór nad zbrojeniówką. Internauci: Chryste, miej nas w swojej opiece

Sasin przejął nadzór nad zbrojeniówką

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin postanowił przejąć odpowiedzialność nad Polską Grupą Zbrojeniową oraz innymi państwowymi firmami i instytucjami przemysłowego potencjału obronnego Polski. Wicepremier zastąpił w tej roli wiceministra Zbigniewa Gryglasa. Jak informuje Rzeczpospolita, decyzja Sasina o zmianach kompetencji wewnątrz resortu aktywów państwowych wynika ze sporu wewnątrz Porozumienia Jarosława Gowina.

Przypomnijmy, że na przełomie stycznia i lutego 2021 doszło do sporu wewnątrzpartyjnego w Porozumieniu. Przeciwnicy Jarosława Gowina, w tym poseł Kamil Bortniczuk i wiceprezes partii Magdalena Błeńska, uznali, iż Jarosławowi Gowinowi w 2018 skończyła się kadencja jako prezesa partii, co ma według statutu oznaczać, że partią kieruje Adam Bielan.

Później Bielan został usunięty z partii, jednak nie zaniechał działań jako deklarujący bycie p.o. prezesa ugrupowania. Następnie prezydium zarządu Porozumienia zawiesiło w prawach członka partii jej wiceprezesów Magdalenę Błeńską, Karola Rabendę i Zbigniewa Gryglasa oraz kilku posłów. W dużym skrócie: w Porozumieniu dwie frakcje walczą o to, kto jest prawdziwym prezesem partii.

Sęk w tym, że Zbigniew Gryglas poparł podczas konfliktu Adama Bielana i został usunięty z Porozumienia. W Zjednoczonej Prawicy doszło do ustaleń dotyczących obsadzania członków Porozumienia w rządzie. Skoro Gryglas nie jest już członkiem partii koalicyjnej, Sasin go odsunął i zastąpił.

Dawid Podsiadło inwestuje w polską branżę e-sportową

Ponad 1 mld zł straty

Polska Grupa Zbrojeniowa, nad którą Jacek Sasin będzie teraz sprawował nadzór, to jedna z największych państwowych spółek, utworzona w 2013 roku i skupiająca ok. 60 podmiotów zajmujących się wytwarzaniem uzbrojenia, pojazdów wojskowych czy części. Do spółek zależnych wlicza się m.in. PGZ Stocznia Wojenna, Wojskowe Zakłady Lotnicze, Autosan, Jelcz, Rosomak czy Fabryka Broni “Łucznik”.

W 2019 roku spółka zanotowała ponad 1 mld zł straty. W 2020 roku spółka notowała lepsze wyniki finansowe, czego jednym z dowodów był wyższy wynik sprzedaży. Po III kwartale wynosił on 353 mln zł przy 248 mln w analogicznym okresie rok wcześniej. W grudniu 2020 roku wiceminister Zbigniew Gryglas zapowiadał jednak poważne zmiany w spółce, w tym cięcia kadrowe w głównej kwaterze PGZ czy wzmocnienie dla oferty eksportowej polskiej broni.

Czy Jacek Sasin spełni zapowiedzi Gryglasa? Tego nie wiemy. Wiemy natomiast jak na decyzję Sasina – nazywanego przez niektórych AntyMidasem – zareagował internet:

Źródło: Next Gazeta

 

Tagi

Polecane artykuły

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close