GastronomiaGospodarkaHandelKultura i sztukaNaukaPaństwoPolitykaPolskaPrawoSportTurystykaZdrowie i medycyna

Jest rozporządzenie! Od północy krajowy lockdown! Sprawdź co się zmieni

Krajowy lockdown od północy

Dziś po północy w życie wchodzą nowe obostrzenia pandemiczne, które de facto oznaczają kolejny krajowy lockdown. Rządzący znów wprowadzają zakazy za pomocą rozporządzenia, ale o dziwo, dokument już pojawił się w Dzienniku Ustaw. To pozytywne zaskoczenie, ponieważ rząd przyzwyczaił nas do publikowania rozporządzenia nawet na godzinę przed wejściem przepisów w życie.

W każdym razie, rząd zdecydował się na rozszerzenie ostrzejszych obostrzeń z czterech województw na cały kraj. W piątek przypomniało o tym Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, rozsyłając SMS-owy alert. Zamknie się część sklepów w galeriach handlowych, przestaną działać ośrodki kultury i sportu, a uczniowie klas 1-3 szkoły podstawowej wrócą do nauczania zdalnego. Hotele będą otwarte tylko dla noclegów związanych z obowiązkami zawodowymi.

Krajowy lockdown będzie obowiązywał przez trzy tygodnie. Swoją działalność muszą zawiesić:

  • hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych);
  • galerie handlowe (z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi, w galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie);
  • teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online);
  • kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);
  • baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowe);
  • sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna;
  • stoki narciarskie;
  • kluby fitness i siłownie;
  • obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).

“Dudowa” Fabryka Maseczek nie wyprodukowała ani jednej

Niektórzy mają lockdown od kilku miesięcy…

Dla właścicieli dyskotek, siłowni i lokali gastronomicznych (z wyjątkiem serwowania dań na wynos) nic się nie zmieniło. W tych branżach krajowy lockdown trwa już nieprzerwanie od kilku miesięcy, a przedsiębiorcy liczą straty. Zakaz prowadzenia działalności tak jak dotychczas dotyczy też przedsiębiorców z branży rozrywkowej, eventowej i targowej.

Nowością jest za to zamknięcie basenów, kin, teatrów i ośrodków sportu, które dotychczas były pozamykane w czterech regionach, które w ostatnich tygodniach odnotowywały największe wzrosty liczby zakażeń. Zamknięte będą też hotele w całej Polsce, ale z kilkoma wyjątkami opisanymi wyżej. Krajowy lockdown dotknął też kasyna, które dotąd z niewyjaśnionych przyczyn były otwarte. Zamknięte zostaną także szkoły, a dzieci z klas I-III szkół podstawowych, które dotąd uczyły się stacjonarnie, podobnie jak inni uczniowie od poniedziałku rozpoczną lekcje online.

Działać mogą za to sanatoria i uzdrowiska. Jednak warunkiem rozpoczęcia leczenia lub rehabilitacji jest negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 lub… wcześniejsze zaszczepienie się. Działają – choć w reżimie sanitarnym – również kościoły.

Źródło: Radio ZET, Gazeta.pl

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź również

Close
Back to top button
Close
Close