PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

Poranne Plotki Biznesowe: Nietoperz był niewinny, pandemia nie zaczęła się w Wuhan

Po roku wiemy o genezie pandemii coraz więcej

Koronawirus. Badacze z USA: Pandemia nie zaczęła się na targu w Wuhan – czytamy w Rzeczpospolitej. Nowa analiza badaczy z USA, której wyniki opublikował magazyn “Science” wskazuje, że pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 rozpoczęła się w prowincji Hubei prawdopodobnie miesiąc lub dwa przed pojawieniem się ogniska koronawirusa SARS-CoV-2 na targu z owocami morza w Wuhan – pisze AP. W swojej analizie wykorzystali też modele dotyczące sposobu rozprzestrzenianie się koronawirusa. Pod uwagę wzięto też doświadczenia z tego jak rozwijały się epidemie w przeszłości.

https://www.rp.pl/Covid-19/210319291-Koronawirus-Badacze-z-USA–Pandemia-nie-zaczela-sie-na-targu-w-Wuhan.html

NIETOPERZ BYŁ NIEWINNY

Bon gastronomiczny? Paweł Borys: nic mi nie wiadomo, żeby takie rozwiązania były brane pod uwagę – cytuje Business Insider. Dyskusje trwały, ale nic mi nie wiadomo, żeby takie rozwiązania były teraz brane pod uwagę – powiedział w TOK FM szef Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Jak poinformowało w czwartek RMF FM, rząd rozważa wprowadzenie bonów żywnościowych jako wsparcie dla sektora gastronomicznego. Bony żywnościowe mieliby rozdawać pracownikom przedsiębiorcy. Państwo dopłacałoby do tej inicjatywy, na przykład połowę kwoty. W efekcie pracownicy otrzymaliby np. 200-300 zł, które można by było wykorzystać zamawiając posiłki na wynos w dowolnej restauracji.

https://businessinsider.com.pl/finanse/bon-gastronomiczny-bon-gastronomiczny-nic-mi-nie-wiadomo/skvm1jb

A JAKBY TAK OTWORZYĆ GASTRO?

Sasin przejął nadzór nad zbrojeniówką. Internauci: Chryste, miej nas w swojej opiece. Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin postanowił przejąć odpowiedzialność nad Polską Grupą Zbrojeniową oraz innymi państwowymi firmami i instytucjami przemysłowego potencjału obronnego Polski. Wicepremier zastąpił w tej roli wiceministra Zbigniewa Gryglasa. Jak informuje Rzeczpospolita, decyzja Sasina o zmianach kompetencji wewnątrz resortu aktywów państwowych wynika ze sporu wewnątrz Porozumienia Jarosława Gowina.

https://plotkibiznesowe.pl/2021/03/18/sasin-przejal-nadzor-nad-zbrojeniowka-internauci-chryste-miej-nas-w-swojej-opiece/

OBY OMIJAŁY NAS KONFLIKTY

Kukiz zasili Zjednoczoną Prawicę? „Dopuszczam taką możliwość” – pisze Wprost. Paweł Kukiz wspomniał również o warunkach współpracy. – Wyraziłem zainteresowanie, ale pod podstawowym warunkiem, że jeśli miałoby dojść do przegłosowania wspólnie z PiS ważnych dla rządu propozycji, to w pierwszej kolejności musi być uchwalona jedna z ustaw Kukiz’15, która dla nas jest niezmiernie ważna – ustawa o sędziach pokoju, ustawa antykorupcyjna, bezprogowe referendum przy odwołaniu burmistrza i wójta. A najbardziej pożądanym projektem byłaby ustawa o zmianie ordynacji wyborczej na taką, która każdemu obywatelowi daje indywidualne bierne prawo wyborcze w wyborach do Sejmu, i która zlikwidowałaby sprzeczność kodeksu wyborczego z konstytucją – wyjaśnił.

https://www.wprost.pl/kraj/10431435/kukiz-dolaczy-do-zjednoczonej-prawicy-dopuszczam-taka-mozliwosc.html

JESTEŚMY CIEKAWI, JAK TO SIĘ DALEJ POTOCZY

Kończy się pewna epoka, posłuchajcie:

Historia pewnej fabryki

Stalowowolska Fabryka Maseczek wyprodukowała 0 maseczek, donosi stalowemiasto.pl. Miało być tak pięknie. Wielka fabryka powstawała przy oklaskach wielu rąk, także tych najważniejszych w kraju. Tymczasem minął rok i… i nic. Pozostał jedynie niesmak. Wiele osób chciało być ojcem sukcesu. Tymczasem jak to zwykle bywa, porażka jest bękartem, do którego nikt nie chce się już przyznać. Obecnie palce wskazujące kierują się jedynie w stronę ARP. Dla tych, którzy przez rok zapomnieli o co chodzi, przypominamy, że „Projekt Polska Szwalnia”, w ramach którego miała działać fabryka w Stalowej Woli, był realizowany w całej Polsce. Założone 100 mln maseczek wyprodukowano, choć nie u nas (a nawet 110 mln). Liczba ta została osiągnięta głównie przez firmy prywatne działające we współpracy z ARP: zakłady Nife, TW PLAST, Andrema Tex, Protektor, Texton, Ruscal, EM Poland, TZMO, Teofilów i Arlen, a także dzięki koalicji “Polskie Szwalnie”, w ramach której działa 7 firm: 4F, LPP, PTAK, Pako Lorente, EM Poland, Rascal Industry i Modesta.

https://stalowemiasto.pl/artykuly/artykuly.php?mode=pokaz&id=50909&fbclid=IwAR3ekChLZofLFeyETfhPGRdTCnZkxGT_FYaCnjJUD7DHgVDSr8CkhjC40CQ

TO SIĘ NA PEWNO DA WYTŁUMACZYĆ

Polskie rolnictwo już dziś musi przygotować się na zmiany klimatu – ostrzegają organizacje ekologiczne, o czym informuje 300Gospodarka. Osiągnięcie neutralności klimatycznej rolnictwa przed 2050 rokiem oraz ochrona i wzmacnianie ekologicznej trwałości ekosystemów muszą stać się głównymi priorytetami krajowego Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) – 55 organizacji pozarządowych wzywa do proklimatycznych działań w rolnictwie. Koalicja Klimatyczna, Koalicja Żywa Ziemia, Koalicja Ratujmy Rzeki, Koalicja Rolnictwo dla Przyrody i inni ostrzegają, że im dłużej rolnictwo będzie negatywnie wpływać na stan środowiska i klimat, tym szybciej będzie się kurczył potencjał ekonomiczny tego sektora.

https://300gospodarka.pl/300klimat/polskie-rolnictwo-juz-dzis-musi-przygotowac-sie-na-zmiany-klimatu-ostrzegaja-organizacje-ekologiczne

Nowy lockdown to ponad miliard złotych strat dziennie, stwierdza Rzeczpospolita. Zamykanie gospodarki uderza w handel, hotele i usługi. W optymistycznym wariancie część restrykcji może zniknąć po Wielkanocy, dla gastronomii dopiero w maju – wynika z informacji „Rz”. Lockdown ogłoszony do 9 kwietnia może kosztować polską gospodarkę ponad 25 mld zł – wynika z wyliczeń „Rzeczpospolitej”. Ogromne straty spadają na sklepy stacjonarne, hotele czy sektor usług z gastronomią na czele. Ta jest obok branży fitness najmocniej poszkodowana z miesiącami sprzedaży tylko z dostawą lub na wynos.

https://www.rp.pl/Dane-gospodarcze/303189900-Nowy-lockdown-to-ponad-miliard-zlotych-strat-dziennie.html

WIDAĆ STAS NAS

Polska z zaostrzaniem restrykcji nie jest sama. Europa znów się zamyka. W Paryżu twardy lockdown, donosi Business Insider. Od dziś w 16 francuskich departamentach, w tym w Paryżu, obowiązuje czterotygodniowy lockdown. Nowe ograniczenia wprowadzi też Bułgaria i stolica Ukrainy, Kijów. W tym tygodniu restrykcje zaostrzyły już Włochy i Hiszpania. W całej Francji wciąż obowiązuje najdłuższa w Europie godzina policyjna, która zaczyna się od g. 18:00. We Włoszech w większości regionów wychodzenie z domu dozwolone jest tylko w uzasadnionych przypadkach. W Hiszpanii obowiązuje zakaz opuszczania wspólnot autonomicznych.

https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/obsotrzenia-i-lockdown-w-europie-polska-z-zaostrzaniem-restrykcji-nie-jest-sama/gdcymqs

COŚ CZUJEMY, ŻE I MY JESZCZE ZAOSTRZYMY OBECNE OBOSTRZENIA

Tak się „bawią” w łódzkiej Filmówce:

Co z tym euro?

Czy Polska musi przyjąć euro? – zastanawia się Obserwator Gospodarczy. Czy Polska musi przyjąć euro? To jedno z częściej zadawanych pytań w kontekście polskiej gospodarki. Wbrew pozorom odpowiedź nie jest do końca jednoznaczna. Strefa euro to unia monetarna istniejąca w ramach Unii Europejskiej. Należy do niej 19 z 27 państw członkowskich UE i jak sama nazwa wskazuje, obowiązującą jednostką monetarną jest waluta euro. Co do zasady każdy kraj wstępujący do Unii Europejskiej zobowiązuje się do przyjęcia wspólnej waluty. W związku z tym odpowiadając na pytanie: czy Polska musi przyjąć euro, odpowiedź brzmi: tak.

https://obserwatorgospodarczy.pl/komentarze-i-analizy/1954-czy-polska-musi-przyjac-euro

UMÓW TRZEBA DOTRZYMYWAĆ, ALE KONKRETNEJ DATY NIKT NIE WYMAGA

Słabsze wyniki przemysłu przełożą się na PKB, twierdzą Filary Biznesu. Słabsze wyniki przemysłu sprawią, że PKB za I kwartał pozostanie “pod kreską” – wskazali w czwartek analitycy PKO BP. Dodali, że wyniki produkcji przemysłowej za luty rozczarowały; największe wzrosty produkcji odnotowały firmy wytwarzające baterie do aut. Produkcja przemysłowa w lutym 2021 r. wzrosła o 2,7 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 4,3 proc. – podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny.

https://filarybiznesu.pl/slabsze-wyniki-przemyslu-przeloza-sie-na-pkb/a9197

Sylwia Spurek wyśmiana przez Prezesa Polskiej Izby Mleka. Europosłanka wywołała żywą dyskusję, proponując, aby w całej Unii zakazano reklamowania mięsa, mleka i jaj oraz m.in. powołania funduszu promocji weganizmu. Zdenerwowało to zwłaszcza branżę mleczną, która nie czekała długo z odpowiedzią. Waldemar Broś, który piastuje urząd prezesa Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich, napisał do niej, zapraszając przy okazji na kefir: Pani Sylwio krowy nie cierpią, że pozyskuje się od nich mleko, bo jest to zgodne z naturą. Cierpiałyby co najmniej 2 razy dziennie, gdyby nie były dojone. Pragnę Panią poinformować, że polscy rolnicy bardzo o nie dbają, zapewniając im właściwe zgodnie z unijnymi wymogami warunki siedliskowe.

https://plotkibiznesowe.pl/2021/03/18/sylwia-spurek-wysmiana-przez-prezesa-polskiej-izby-mleka-xd/

I TAK TO SIĘ U NAS KRĘCI

„Nord Stream 2 to zły projekt”. Administracja Joe Bidena straszy sankcjami, informuje Wprost. Administracja prezydenta Joe Bidena dalej bacznie przygląda się budowie gazociągu Nord Stream 2. Sekretarz stanu Antony Blinken ostrzegł, że zaangażowane w proces firmy narażają się na sankcje. „Jak powiedział prezydent, Nord Stream 2 to zły projekt – dla Niemiec, dla Ukrainy i dla naszych partnerów i sojuszników z Europy Środkowej. Departament stanu śledzi8 uważnie wysiłki, by sfinalizować budowę gazociągu Nord Stream 2 i weryfikuje informacje o podmiotach, które wydają się brać w tym udział” – czytamy w oświadczeniu z 18 marca.

https://biznes.wprost.pl/gospodarka/10431373/nord-stream-2-co-na-to-administracja-joe-bidena-antony-blinken-o-sankcjach.html

Gdańsk: Piotr Lorens architektem miasta – pisze Portal Samorządowy. – Chcemy by osoba, która została architektem, zajęła się porządkiem urbanistycznym i wizją architektoniczną zwłaszcza w obszarach, które są strategiczne i prestiżowe, ale też konfliktowe. Cieszę się, że do naszej drużyny dołączył Piotr Lorens profesor nauk technicznych, który pracę w urzędzie rozpocznie za miesiąc –  mówiła prezydent Aleksandra Dulkiewicz, ogłaszając prof. Lorensa architektem miasta.

https://www.portalsamorzadowy.pl/praca/gdansk-piotr-lorens-architektem-miasta,265299.html

No i doczekaliśmy się weekendu. Ciężki był to tydzień. Niestety, prognozy nie są szczególnie optymistyczne. Nawet odnośnie pogody. Lekki powrót zimy? No w sumie w marcu jak w garncu…

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close