MotoryzacjaPolska

ZTM Warszawa: Alkoblokada uchroniła pasażerów przed tragedią

Pijany kierowca warszawskiego autobusu zatrzymany.

Jak donosi warszawskie radio RDM, 69-letni kierowca autobusu ZTM w Warszawie został zatrzymany przez alkoblokadę. Gdyby nie standardowa procedura, mogłoby dojść do tragedii.

W 2019 roku zamontowano ponad 550 blokad antyalkoholowych w autobusach ZTM. Jak wyjaśnił wówczas rzecznik prasowy Adam Stawicki:

Blokada antyalkoholowa blokuje uruchomienia silnika do momentu dmuchnięcia prowadzącego w ustnik. Jest to bardzo skuteczny rodzaj zabezpieczenia

Oznacza to, że przed każdym uruchomieniem pojazdu kierowca musi sprawdzić się alkotestem. Bez tego nie ma możliwości jazdy samochodem. Niestety nie zdał go dzisiejszego poranka kierowca linii 108, który miał rozpocząć kurs na placu Trzech Krzyży.

Warszawa: Koniec audytu w Arrivie po wypadkach. Autobusy wracają na ulice miasta

Alkoblokada automatycznie zablokowała autobus oraz poinformowała nadzór MZA. Sytuację potwierdza Edyta Adamus z Komendy Stołecznej Policji, która w rozmowie z radiem RDC, powiedziała:

Po przebadaniu kierującego okazało się, że miał w wydychanym powietrzu 0,3 promila alkoholu.

Stawicki powiedział w rozmowie z radiem RDK, że wstrzymują się obecnie z zawieszeniem kierowcy:

Procedury w naszej firmie przewidują, że w przypadku jazdy po spożyciu alkoholu czy pojawienia się w pracy po spożyciu alkoholu, rozwiązujemy z taką osobą umowę o pracę. W tej sytuacji czekamy na wyjaśnienie sprawy przez policję.

Kierowca trafił do policyjnego radiowozu i trwają wobec niego czynności wyjaśniające.

To nie pierwsza sytuacja z pijanym kierowcą ZTM

O tym, jak alkoblokada jest pomocna, przekonaliśmy się między innymi we wrześniu ubiegłego roku. Wówczas pijany kierowca wyłamał zabezpieczenie, aby tylko móc pojechać autobusem. Tym razem jednak wykryto u niego 2 promile w wydychanym powietrzu. Dzięki temu na stałe pożegnał się ze swoją pracą i grozi mu 8 lat pozbawienia wolności.

Jazda pod wpływem alkoholu od 0,2 a 0,5 promila jest wykroczeniem. Jeśli jednak kierowca ma powyżej 0,5 promila, to czyn uznawany jest jako przestępstwo.

Źródło: TVN24, TVN24 art. 2, Radio RDC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close