GospodarkaPaństwoPolitykaPolskaPrawoŚwiat

Polska straci 110 miliardów złotych?! Wiceprzewodnicząca KE straszy karami!

Wiceprzewodnicząca KE straszy Polskę

Wiceprzewodnicząca KE Vera Jourova chce mocniej karać kraje, które łamią praworządność. Zapowiada, że jej plan może wejść w życie jeszcze w tym roku. Sęk w tym, że o łamanie praworządności jest oskarżana Polska. Oznacza to, że jeśli plan Jourovej wejdzie w życie, nasz kraj może stracić ponad 100 miliardów złotych!

Jestem zwolenniczką systemu, który może wstrzymywać nowe środki, a nie te, które już zostały wydane. Możemy zrobić coś konkretnego jeszcze w tym roku. Możemy zrobić coś konkretnego jeszcze w tym roku.

– mówi wiceprzewodnicząca KE w rozmowie z Bloombergiem.

Wiceprzewodnicząca KE nie ukrywa, że sankcje mają dotknąć te kraje, które w jej przekonaniu nie przestrzegają zasad praworządności – czyli Węgry oraz Polskę. Według Jourova ostatnio sytuacja w obu krajach jeszcze bardziej “zmieniła się na gorsze”.

Prywatne loty Dudy kosztowały nas 700 tysięcy złotych! “Tak odreagowuje tydzień”

Polska straci miliardy?

Wiceprzewodnicząca KE przekazała, że jedną z branych pod uwagę opcji jest wstrzymanie dla obu krajów funduszy z pakietu stymulacyjnego. Bloomberg podaje, że szybkie wprowadzenie takich zasad może kosztować Polskę blisko 24 miliardy euro, czyli ponad 110 mld zł. Jeśli plan wejdzie w życie, może mieć konsekwencje dla rządu PiS przed wyborami parlamentarnymi, które powinny się odbyć w Polsce w 2023 roku. Co ciekawe, mniej według planu Jourovej mogą stracić Węgry, bo około 7,2 miliarda euro.

Wiceprzewodnicząca KE tłumaczy, że do zamrożenia funduszy dla Polski mogłoby dojść na przykład w sytuacji, gdy unijne instytucje nie będą pewne, że o sprawach dotyczących unijnych środków będą decydować “niezawiśli sędziowie”. Sęk w tym, że spór o praworządność w Polsce trwa już od kilku lat i rozpoczął się właśnie kontrowersjami wokół wyboru sędziów do Trybunału Konstytucyjnego. Wtedy działania partii rządzącej skrytykowała Komisja Wenecka, ale i instytucje unijne.

Krytykowane były też kolejne zmiany w polskim wymiarze sprawiedliwości, na przykład w sądownictwie. Wielokrotnie pojawiał się pomysł powiązania wypłat unijnych środków z przestrzeganiem zasad rządów prawa. Ostatecznie o powiązaniu wypłat z kwestiami praworządności zadecydowano na grudniowym szczycie Unii, ale Polska niedawno zaskarżyła to rozporządzenie w Trybunale Sprawiedliwości UE.

Źródło: Money

 

Tagi

Polecane artykuły

2 Komentarze

  1. bez wsparcia EU nie poradzimy sobie z PiS – szerzą się jak zaraza, nie mają żadnych skrupułów, kradną co się da, przejmują wszystkie urzędy w kraju… ludzie staniemy się niewolnikami dyzmów!!! albo sami wybudujemy dla nich szafoty, albo nas zjedzą

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close