PaństwoPolitykaPolskaTransportTurystyka

Prywatne loty Dudy kosztowały nas 700 tysięcy złotych! “Tak odreagowuje tydzień”

Prywatne loty Dudy sporo kosztują…

Dziennikarze magazynu “Polityka” dotarli do wykazu lotów prezydenta Andrzeja Dudy, które zgodnie z ustawą o lotach najważniejszych osób w kraju (obowiązuje od kwietnia 2020 roku) są realizowane w ramach “misji oficjalnej” i zostają zapisane w rejestrze KPRM. Z wykazu lotów od maja 2020 do końca lutego 2021 roku wynika, że przez 10 miesięcy Andrzej Duda latał rządowymi samolotami 67 razy, z czego 24 loty odbyły się do 12 lipca 2020 roku, czyli do dnia II tury wyborów prezydenckich. Na liście znalazły się jednak również weekendowe, prywatne loty do Krakowa i na wakacje do Juraty.

Wykaz lotów Andrzeja Dudy wystarczyło nałożyć na jego aktywność na Twitterze. Okazało się, że co prawda większość lotów odbyła się w ramach kampanii prezydenckiej, ale pojawiły się również prywatne loty, niezwiązane z kampanią. Przykładowo, 26 maja prezydent poleciał z Warszawy do Krakowa aby… złożyć życzenia na Dzień Matki.

Uff. I ja dotarłem z życzeniami osobiście. Zaskoczenie, radość i uśmiech Mamy. Bezcenne.

– pisał wówczas na Twitterze Andrzej Duda.

Po zakończeniu kampanii wyborczej Andrzej Duda zrobił sobie wakacje. Na urlop poleciał oczywiście rządowym samolotem za nasze – podatników – pieniądze. I tak też wykaz pokazuje prywatne loty Andrzeja Dudy do Juraty. Tam też prezydent ma swoją rezydencję. Andrzej Duda wyleciał z Warszawy 15 lipca i przez miesiąc rządowy śmigłowiec do transportu VIP-ów, na którego pokładzie może znaleźć się osiem osób, leciał do Juraty cztery razy. Najdłuższy pobyt Dudy w Juracie trwał dwa tygodnie, z wyjątkiem jednego dnia pracy – 26 sierpnia, kiedy pojawił się w stolicy, aby wręczyć powołania nowym ministrom. Nad morze wrócił jeszcze tego samego dnia, a jego urokami cieszył się do 1 września.

“Dudowa” Fabryka Maseczek nie wyprodukowała ani jednej

“Odreagowuje tydzień w pałacu”

Jak wynika z informacji tygodnika, prezydent tylko od 16 października 2020 do 21 lutego 2021 roku odbył 27 lotów. 20 z nich to były loty ze stolicy do Krakowa i zazwyczaj samolotem Embraer 175. Podróż prezydenta rządowym samolotem trwa niecałą godzinę i kosztuje około 35 tysięcy złotych. Łatwo więc wyliczyć, że w ciągu czterech miesięcy prywatne loty Andrzeja Dudy na weekendowe podróże do Krakowa kosztowały podatników około 700 tysięcy złotych.

W Krakowie ma grono znajomych, spotyka się z nimi, odreagowuje tydzień w pałacu.

– wyjaśniła osoba z otoczenia Andrzeja Dudy w rozmowie z “Polityką”.

Warto też dodać, że “Polityka” zebrała tylko ostatnie loty prezydenta, ale nie są to pierwsze informacje na temat lotów Andrzeja Dudy. Głośnym echem odbił się wykaz lotów polityków PiS, który obejmował okres od listopada 2015 r. do sierpnia 2019 r., kiedy korzystali oni z lotów o statusie HEAD aż 1 643 razy. Z tego aż 642 loty to były podróże Andrzeja Dudy. Prezydent także wtedy odbywał prywatne loty do swojej rezydencji w Juracie.

Prezydent latem lubi siedzieć w Juracie. Nieraz przylatywał do Warszawy na krótko, gdy miał jakieś oficjalne obowiązki i wracał szybko nad morze.

– powiedział wówczas funkcjonariusz służby odpowiedzialny za zabezpieczanie lotów najważniejszych osób w państwie.

Publiczne media od wielu lat wytykają słynne już LOTY TUSKA, ale o lotach prezydenta Dudy dziwnym trafem cisza. Przypadek? No dobra, wszyscy wiemy, że nie.

Źródło: Polityka, Gazeta.pl

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close