NaukaPolskaŚwiatZdrowie i medycyna

Psy tropiące mogą wykrywać COVID-19 w pocie ludzi!

Psy tropiące wykrywają koronawirusa

Jak podaje Reuters, tajskie psy tropiące wyszkolone do wykrywania COVID-19 w ludzkim pocie okazały się dokładne w prawie 95% podczas treningu i można je wykorzystać do identyfikacji infekcji koronawirusem w ruchliwych węzłach komunikacyjnych w ciągu kilku sekund.

W sześciomiesięcznym projekcie wzięło udział sześć labradorów. Projekt obejmował uwolnienie ich w celu wykrycia potu zakażonego COVIDem pacjenta, spośród sześciu naczyń na obracającym się kole.

Psy tropiące potrzebują tylko jednej do dwóch sekund, aby wykryć wirusa. Mogą wykryć lotny związek organiczny wydzielany w pocie osób cierpiących na COVID-19, nawet przy braku objawów choroby.

– powiedział Reuterowi profesor Kaywalee Chatdarong, kierownik projektu na wydziale weterynarii Uniwersytetu Chulalongkorn w Tajlandii.

Badacz dodał, że szkolone ​​psy tropiące nie musiałyby bezpośrednio wąchać ludzi, ale mogły wąchać przesiąknięte próbką potu ubrania, co nie powinno być trudne w tropikalnym kraju, takim jak Tajlandia.

Następnym krokiem będzie wypuszczenie ich w teren. W przyszłości, kiedy wyślemy je na lotniska lub porty, gdzie jest napływ osób dojeżdżających do pracy, będą one znacznie szybsze i dokładniejsze w wykrywaniu wirusa niż sprawdzanie temperatury.

– powiedział badacz.

Prywatne loty Dudy kosztowały nas 700 tysięcy złotych! “Tak odreagowuje tydzień”

Inne kraje też badają

Tajlandia odniosła względny sukces w powstrzymywaniu wirusa, a nowa fala infekcji w pierwszych dwóch miesiącach roku ustabilizowała się i odnotowano 88 zgonów. Państwo postanowiło również zaszczepić w pierwszej kolejności pracowników służby zdrowia i ma nadzieję znaleźć sposób, aby umożliwić turystom powrót do kraju po tym, jak gospodarka zależna od turystyki została dotknięta pandemią.

Chile, Finlandia i Indie to inne kraje, które również podjęły wysiłki, aby skłonić psy tropiące do wykrywania koronawirusa, a niemiecka klinika weterynaryjna powiedziała w zeszłym miesiącu, że jej psy tropiące osiągnęły 94% dokładność wykrywania COVID w ślinie ludzkiej.

Przez węch psy tropiące naprawdę mogą odróżnić zakażonych i niezakażonych ludzi, a także zidentyfikować pacjentów z COVID-19, także tych, którzy nie wykazują objawów choroby.

– mówi naukowiec z Uniwersytetu Medycyny Weterynaryjnej w Hanowerze, prof. Holger Volk.

Stephan Weil, premier Dolnej Saksonii, w której położony jest Hanower, powiedział, że jest pod wrażeniem pierwszych wyników i wezwał do dalszych badań. Według niego psy tropiące mogłyby być wykorzystywane przy zabezpieczaniu imprez masowych.

Źródło: Reuters

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close