GospodarkaRynek pracy

Czy 4-dniowy tydzień pracy jest w Polsce możliwy?

Hiszpańska rewolucja dojdzie do kraju nad Wisłą?

Plany wprowadzenia 4-dniowego tygodnia pracy w Hiszpanii wywołują kontrowersje w całej Europie. Lewicowy rząd partii Más País uważa, że pracownicy, którzy spędzają 32-godzinny czas pracy, są bardziej wydajni. Udowodnił to eksperyment Microsoft, ale czy jego wynik naprawdę może być na tyle miarodajny, aby wykładać na niego miliony euro?

4-dniowy tydzień pracy połączył europejską lewicą. Pod koniec 2020 roku politycy z Niemczech, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii podpisali się pod wspólnym listem w tej sprawie do liderów EU. Według sygnatariuszy potrzeba zmian w postcovidowym świecie będzie wymagała radykalnych decyzji. A taką będzie ograniczenie godzin pracy na rzecz zwiększenia wydajności i zmniejszenia jej kosztów.

Twórcy apelu piszą w nim, że tym sposobem spowolnimy kryzys klimatyczny i wydłużymy czas życia pracowników:

Dla dobra społecznego i postępu cywilizacyjnego teraz właśnie jest moment, by wykorzystać okazję wprowadzając krótszy tydzień pracy bez redukcji płac.

Krótszy tydzień pracy to nie wszystko? Unia Europejska chce walczyć z nierównością płac. Zapomnij o swojej tajemnicy

W tej kwestii wypowiadała się również premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern. W zeszłym roku promowała idee 4-dniowego pracy ze względu na jej dobroczynny wpływ na turystykę i balansu z życiem prywatnym. Za słowami poszły czyny, dlatego hiszpański rząd ma wprowadzić ten eksperyment już na tegoroczną jesień. Jego koszt to 50 mln euro, które zostaną przekazane dwustu firmom biorącym udział w projekcie.

Hiszpania i 4-dniowy tydzień pracy, czy to ma sens?

Projekt został potwierdzony przez Iñigo Errejón z Más País, który na Twitterze napisał:

Wraz z czterodniowym tygodniem pracy (32 godziny) rozpoczynamy prawdziwą debatę naszych czasów. To pomysł, którego czas nadszedł,

Eksperyment, który wprowadziła firma Microsoft, przyniósł zaskakujące wnioski. Po miesiącu w japońskim biurze okazało się, że pracownicy stali się o 40% bardziej produktywni. Ponadto korporacja odnotowała spadek zużycia energii o 23% i 59% na zużytym papierze do drukowania.

Czy 4-dniowy tydzień pracy jest potrzebny?

Niestety, choć eksperyment nie jest nowy może również przynieść znacznie więcej problemów, niż pożytku. Jak twierdzi Michał Młynarczyk, prezes firmy Devire i członek zarządu Polskiego Forum HR, w rozmowie z portalem Puls HR:

Politycy i liderzy związkowi z Unii Europejskiej poszukują rozwiązań minimalizujących skutki pandemii koronawirusa i proponują wprowadzenie skróconego tygodnia pracy. Zakładają, że dzięki temu osoby pozbawione zatrudnienia będą mogły odciążyć tych zapracowanych. Pomysł ten może znaleźć zastosowanie w zawodach, gdzie obecnie jest więcej pracowników niż pracy. Z kolei tam, gdzie popyt jest większy niż podaż, redukcja etatu może spowodować zwiększenie się niedoboru pracowników i niewydolności gospodarki.

4-dniowy tydzień pracy w Polsce?

Słowa potwierdza Renata Grelewicz, coach i trener biznesu LHH Polska:

Część polskich przedsiębiorców może nie wytrzymać 4-dniowego tygodnia pracy od strony kosztowej, organizacyjnej i mentalnej. Z punktu widzenia  pracodawców wydaje się, iż wprowadzenie systemu pracy od poniedziałku do czwartku brzmi jak utopia.

Z kolei Szwecja także chciała zweryfikować skrócenie czasu pracy do 6 godzin dziennie u swoich pracowników. Jednakże poza dobroczynnym działaniem odpoczynku, okazało się, że koszty wdrożenia były zbyt wysokie na dłuższą metę.

Trzeba pamiętać, że przy redukcji dni pracowniczych, firmy mogą wprowadzić zasadę pracy 10-godzinnej. Wszystko po to, aby wyrównać straty związane z brakiem jednego dnia bez konieczności zmniejszania wypłaty.

Mimo to 4-dniowy tydzień pracy może uratować miejsca pracy. Przekonała się o tym linia Skymark Airlines, która dzięki temu pomysłowi pozostawiła w pracy pracowników nadziemnych. Japońska linia lotnicza jest pierwszą, która sama zdecydowała się na taki krok i według najnowszych doniesień, przynosi jej to same zyski. Czy czas na zmiany w polskim kodeksie pracy?

Źródło: Puls HR art. 1, Puls HR art. 2, Puls HR art. 3, Money.pl, Money.pl art. 2, Express.co.uk, Lhh Polska, GoWork, Focus, National Geographic

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close