PaństwoPolskaPrawoRynek pracyZwiązki zawodowe

Inspektorzy pracy dostaną dodatkowy urlop wypoczynkowy

Inspektorzy pracy dostaną dodatkowy urlop

Do Sejmu trafił projekt ustawy, który ma zwiększyć wymiar płatnych dni wolnych pracowników Państwowej Inspekcji Pracy. Zgodnie z zapisami, inspektorzy pracy mieliby otrzymać od 6 do 12 dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Inicjatorem pomysłu jest Związek Zawodowy Pracowników Państwowej Inspekcji Pracy. Pomysł uzyskał poparcie Komisji do Spraw Petycji Sejmu RP, ale sam projekt ustawy jest jednak rządowy.

Co jednak ważne, dodatkowe dni wolne nie byłby dla wszystkich. Byłyby one przeznaczone wyłącznie dla inspektorów, którzy faktycznie prowadzą kontrole. Co więcej, aby uzyskać 6 dodatkowych dni urlopu, trzeba przepracować co najmniej 10 lat jako kontroler. Z kolei prawo do 12 dni uzyskałby ten pracownik, który będzie mógł się pochwalić 20-letnim stażem pracy jako kontroler.

Autorzy projektu podkreślają, że dodatkowe urlopy jakie otrzymają inspektorzy pracy, mają być “wyrazem uznania dla pracowników PIP wykonujących czynności kontrolne, wielokrotnie bardzo stresujące”.

Polska straci 110 miliardów złotych?! Wiceprzewodnicząca KE straszy karami!

Inspektorzy pracy jak inni urzędnicy

Jeżeli ustawa przejdzie bez problemów przez Sejm, dodatkowe inspektorzy pracy mogliby uzyskać dodatkowe urlopy już od stycznia 2022 roku. Autorzy ustawy przekonują, że przyznanie kolejnych płatnych dni wolnych inspektorom jest rozwiązaniem ujednolicającym przepisy, które już obowiązują w innej instytucji państwowej – Naczelnej Izbie Kontroli. Kontrolerzy NIK po 10 latach zyskują bowiem prawo do 6 dni dodatkowego urlopu, a po 20 latach 12 dni – czyli tak jak w ustawie dla inspektorów PiP.

Ponadto, dodatkowe dni wolne przysługują także sędziom oraz prokuratorom. Ci jednak 12 dni urlopowych otrzymują nie pod 20, a po 15 latach pracy. Na dodatkowe dni wolne mogą liczyć także urzędnicy w służbie cywilnej. Zgodnie z przepisami corocznie mogą wykorzystać jeden dodatkowy dzień urlopu wypoczynkowego po 5 latach pracy, limit z każdym następnym rokiem wzrasta aż do osiągnięcia 12 dni.

Do 13 dni rocznie dodatkowego wypoczynku zyskują też strażacy. Mogą je otrzymać w związku z wiekiem, ze względu na warunki pracy czy staż służby. 5 dni w roku przysługuje im po osiągnięciu co najmniej 15-letniego stażu służby, 9 dni w roku po osiągnięciu co najmniej 20, a 13 dni w roku po co najmniej 25. Na podobnych warunkach dodatkowe urlopy przewidziane są również w policji.

Pracownicy socjalni zatrudnieni w ośrodkach pomocy społecznej lub w powiatowych centrach pomocy rodzinie, do których obowiązków należy praca socjalna i prowadzenie wywiadów środowiskowych, mogą otrzymać 10 dodatkowych dni po przepracowaniu już 5 lat. Jednak należy się on nie co roku, ale raz na 2 lata.

Z kolei nauczyciele mają oni do wykorzystania w sumie 35 dni. Z tym tylko, że muszą z nich skorzystać w okresie wakacji i ferii. Jednak tam, gdzie nie zostały przewidziane przerwy w nauce, nauczyciel też ma 35 dni urlopu. Natomiast o jeden dzień dłużej – 36 dni – mogą wykorzystywać nauczyciele akademicy.

Źródło: Money

  

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close