GospodarkaRynek pracy

Czy praca zdalna będzie obowiązkowa? Co z regulacjami?

Szykuje się rewolucja w kodeksie pracy?

Według informacji, które podał minister zdrowia Adam Niedzielski, najłatwiej do zakażenia się COVID-19 dochodzi w miejscu pracy. Dane Sanepidu nie zostawiają przy tym żadnych złudzeń. Czy będzie wymóg pracy zdalnej?

Przez pandemię COVID-19 praca zdalna stała się codziennością dla milionów Polaków. Z reguły jest to wybór pracownika, a nie przymus wynikających z rozporządzeń prywatnych przedsiębiorstw. Obecnie trwają rozmowy w rządzie na temat związku obowiązku pracy zdalnej, lub hybrydowej w sytuacji zwiększonego zagrożenia pandemicznego. Wszystko w celu zminimalizowania zarażeń w miejscu pracy.

Rynek pracy: miliony osób na bruku, liczne bankructwa. Jak radzi sobie Polska?

Jak poinformował Niedzielski:

Rano otrzymałem raport sanepidu, który identyfikuje ogniska zachorowań w ostatnim czasie w kraju. Raport dotyczył ostatnich trzech dni i prawie 50 proc. ognisk zakażeń koronawirusem jest identyfikowanych w zakładzie pracy.

Minister Zdrowia zaapelował przy tym, aby wprowadzać pracę zdalną wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Dzięki temu uniknie się znacznego przyrostu zachorowań, które obecnie prognozowane są z racji trzeciej fali pandemii w Polsce.

Niedzielski zaznaczył przy tym, że rok temu przy poziomie 200-300 przypadków dziennie społeczeństwo było bardziej zdyscyplinowane oraz wiele firm od razu przestawiło się na pracę zdalną. To także sprawiło, że pierwsza fala minimalnie zaatakowała Polskę.

[…] To już jest ten czas, żebyśmy wrócili do tego trybu pracy. Administracja państwowa w dużym stopniu wdraża już ten model. Myślę, że musimy bardzo poważnie ograniczyć naszą mobilność.

Warto jednak pamiętać, że podczas pierwszej fali pandemii, zjawisko pracy zdalnej nie było powszechne. Udowadniły to dane GUS, które wskazują na wprowadzenie tej formy zatrudnienia przez około 10% pracodawców.

Z kolei Monika FedorczukKonfederacji Lewiatan w rozmowie z Polską Agencją Prasową zaznacza, że:

Część pracowników nie pracuje zdalnie, bo po prostu nie może. Część pracuje wyłącznie zdalnie, a część w modelu hybrydowym i to jest chyba kierunek, w którym będziemy zmierzać.

Praca zdalna może dużo pozmieniać na rynku nieruchomości

Czy za słowami pójdą czyny i praca zdalna będzie uregulowana?

Obecnie praca z domu czeka na uregulowania w kodeksie pracy. Według propozycji wiceminister rozwoju Iwony Michałek pierwsze przepisy powinny być opublikowane już w I. kwartale 2021. W styczniu b.r. udzieliła wywiadu  PAP, w którym zaznaczyła, że:

Chcemy dać pewne możliwości do uregulowania pracy zdalnej między pracodawcą a pracownikiem. Szczegółowe rozwiązania dotyczące pracy zdalnej, dopasowane do potrzeb różnych branż oraz specyfiki poszczególnych zakładów pracy będą więc zawarte np. w porozumieniach lub regulaminie

Obecne zapisy o pracy zdalnej istnieją jedynie w Tarczy antykryzysowej 4.0. Zakładają one jedynie rekomendacje, ale nie przymus wykonywania obowiązków w taki sposób. Dodatkowo przepisy dotyczą jedynie stanu epidemii oraz trzech miesięcy po jej odwołaniu. Dlatego aktualizacja przepisów jest istotna, aby zapisy były jasne i klarowne po zakończeniu pandemii.

Z tego powodu, jak informuje portal Rzeczpospolita, obecnie trwają prace nad ujednoliceniem ustawy i dodatkowych regulacjach (m.in. zasad BHP i kwestii urlopowych). Ustawa ma pomóc pracowników w kwestiach amortyzacji prywatnych komputerów wykorzystywanych w pracy. Dodatkowo pracownik będzie mógł liczyć na zwrot części rachunków domowych (m.in. prąd i Internet), bez których nie mógłby wykonywać obowiązków.

Źródło: Money.pl, PAP, Poradnik Przedsiębiorcy, RP.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close