Rynek pracyŚwiat

Rynek pracy: miliony osób na bruku, liczne bankructwa. Jak radzi sobie Polska?

Nie ma wątpliwości, że pandemia wpłynęła negatywnie na rynek pracy. Udowadniają to najnowsze dane z raportu Pew Research Center. Wynika z nich, że przez obecny kryzys aż 131 milionów osób popadło w skrajną biedę. Co więcej, zgodnie z wyliczeniami instytutu, klasa średnia skurczyła się aż o 54 milionów ludzi względem prognoz początkowych. Niestety problem dotyczy również Polski.

Jak informuje autor badania Rakesh Kochhar, największy wzrost ubóstwa zaistniały w Azji Południowej – zwłaszcza w Indiach, podczas gdy w Chinach zmiany te są minimalne. Niestety wg eksperta aż 1/3 osób, które jeszcze rok temu zaliczały się do klasy średniej – dzisiaj trafiła na bruk, bądź ledwo wiąże koniec z końcem.

Rynek pracy: Indie największym przegranym pandemii

Pandemia uderzyła w rejony, w których pomoc rządowa jest minimalna. Niejednokrotnie, tak jak w przypadku Birmy, wsparcie nie jest możliwe ze względu na trudną sytuację polityczną. Niemniej jednak to właśnie Indie odpowiadały za prawie 60% wzrost ubóstwa w ujęciu światowym. To znaczna różnica, ponieważ właśnie one były oceniane, jako jeden z najbardziej perspektywicznych rejonów świata pod kątem biznesu przed pandemią.

Klasa średnia w Indiach skurczyła się o 32 mln w 2020 r. z powodu recesji COVID-19, a liczba osób żyjących w ubóstwie wzrosła o 75 mln, co stanowi około 60% globalnego regresu w każdym z poziomów dochodów. Chiny odnotowały skromniejsze zmiany.

Rynek pracy w USA powoli podnosi się po lockdownie

Ekspert twierdzi również, że obecna sytuacja ma dramatyczny wpływ na rynek pracy:

W historii nowożytnej trudno jest wskazać inne przykłady tak gwałtownego zahamowania wzrostu gospodarczego w skali globalnej.

Rozwiązanie dla przedsiębiorców i rynku pracy w zasięgu wzroku?

Niestety problem dotyczy także Polski. Według Henryki Bochniarz z Konfederacji Lewiatan, należy spodziewać się dużego wzrostu bezrobocia i falą bankructw. W rozmowie z TVN24 Biznes, ekspertka przekazała, że aby uniknąć takich sytuacji, musi być wprowadzone bardziej klarowne podejście do pomocy publicznej. Przede wszystkim rządzący muszą wprowadzić rozporządzenia, które będą przewidywalne. Jako przykład pokazuje państwa Europy Zachodniej:

Tam po prostu w branżach, w których nastąpił spadek przychodów, jest utrzymany system wsparcia dla pracowników, tak jak w Wielkiej Brytanii, gdzie wszyscy pracownicy dostają 75 proc. swojego poprzedniego wynagrodzenia. Podobnie jest w Niemczech i ja myślę, że jeżeli my chcemy utrzymać jeszcze naszą gospodarkę, to trzeba się zastanowić, czy właśnie tego typu programy nie powinny być przygotowywane.

Według Bochniarz tylko stabilizacja oraz przewidywalność realnie uchroni nas przed falą upadłości. A tym samym zwiększenia się ubóstwa w ujęciu rocznym. Niestety, do tego trzeba woli rządzących, którzy w obecnym czasie unikają odpowiedzi na pytania w tym zakresie.

Najnowsze dane GUS dotyczące koniunktury

Wg danych GUS, marcowe wskaźniki gospodarcze wskazują na delikatne odbicie się od załamania lutowego. Jak wynika z przekazanych informacji:

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (NSA) kształtuje się w marcu na poziomie minus 34,4 wobec minus 40,6 w lutym.Podmioty prowadzące działalność w zakresie zakwaterowania formułują bardziej niekorzystne oceny koniunktury (minus 42,0) niż jednostki gastronomiczne(minus 28,6).

Niemniej jednak wciąż największy deficyt występuje w hotelarstwie i gastronomii. Z kolei w przetwórstwie przemysłowym oscylują na poziomie -6,6.

Obecna sytuacja ma również wielki wpływ na młode pokolenie. Jak informuje Polski Instytut Ekonomiczny, globalny koszt pandemii dla osób wchodzących na rynek pracy, to aż 44 biliony USD.

Analitycy sugerują, że skutki pandemii będziemy odczuwać przez całe nasze życie. Wynika to z ogromnego wpływu zarówno na gospodarkę, jak i stabilizację długoterminową. Analitycy think-tanku przekonują również, że obecna młodzież będzie zarabiała o 6% mniej, co przełoży się na komfort pracy i większe ryzyko utraty zarobków.

Źródło: TVN24 Biznes, TVN24 Biznes art. 2, RP.pl, GUS

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close