BudownictwoInwestycjeKultura i sztukaPaństwoPolitykaPolska

Sasin chce zbudować… łuk triumfalny. Wicepremier podpisał akt erekcyjny

Sasin podpisał akt erekcyjny

Pandemia? Kryzys? Jaki kryzys?! Nie ma czasu na zajmowanie się kryzysem. W Tomaszowie Lubelskim powstanie łuk triumfalny, upamiętniający 100-lecie Bitwy Warszawskiej i setną rocznicę pobytu marszałka Józefa Piłsudskiego na ziemi tomaszowskiej. Akt erekcyjny pod budowę łuku podpisał już wicepremier Jacek Sasin.

Będzie młodemu pokoleniu przypomniał o dokonaniach naszych przodków, o naszej wielkiej polskiej historii. Będzie budował naszą polską tożsamość i będzie przyczyniał się do tego, że my jako naród polski będziemy trwać, że nie roztopimy się w jakiejś ogólnonarodowej, ogólnoetnicznej magmie europejskiej, ale będziemy cały czas tutaj żyli w przekonaniu, że jesteśmy Polakami, że mamy swoją historię, mamy swoją tradycje, swoją kulturę, którą chcemy zachować i chcemy dalej, w kolejnych pokoleniach również czuć się Polakami.

– podkreślił Sasin

Jak przekonywał Sasin, łuk będzie nawiązywał do triumfalnych bram stawianych na cześć marszałka Piłsudskiego przybywającego do Tomaszowa Lubelskiego.

To pokazuje również skalę zwycięstwa Polaków, Polski nad bolszewikami i skalę tego wysiłku zbrojnego, który naród polski podjął w obronie swojej niepodległości, wykuwając granice nowo powstałego państwa.

– powiedział Sasin.

Prywatne loty Dudy kosztowały nas 700 tysięcy złotych! “Tak odreagowuje tydzień”

Łuk za 200 tysięcy

Łuk triumfalny stanie na terenie I Liceum Ogólnokształcącego im. Bartosza Głowackiego. Historia tej szkoły wiąże się z istniejącym dawnej w Tomaszowie Lubelskim Państwowym Gimnazjum im. Bartosza Głowackiego. Łuk będzie miał sześciu metrów wysokości. Po jednej stronie – poświęconej upamiętnieniu 100-lecia Bitwy Warszawskiej – będzie na nim umieszczony napis “Cud nad Wisłą” i daty 1920 i 2020, a także symboliczne postaci ułana, piechura i ks. Ignacego Skorupki (kapelana WP w czasie wojny polsko-bolszewickiej). Będą też płaskorzeźby z wizerunkiem Matki Boskiej Łaskawej i orła legionowego.

Z drugiej strony łuku – upamiętniającej setną rocznicę pobytu Piłsudskiego na ziemi tomaszowskiej znajdzie się napis “Marszałek J. Piłsudski”, płaskorzeźba z jego wizerunkiem i daty 1921 i 2021. Łuk ma być betonowy, a zdobienia z brązu. Łuk powstanie z inicjatywy Komitetu Organizacyjnego Obchodów 100-lecia Bitwy Warszawskiej i Stowarzyszenia Samorządów Powiatu Tomaszowskiego, które prowadzi zbiórkę funduszy na ten cel. Według szacunków budowa ma kosztować ok. 200 tys. zł.

Wicestarosta tomaszowski Jarosław Korzeń stwierdził, że ma nadzieję, że łuk triumfalny odsłonięty zostanie najpóźniej 11 listopada tego roku. Biorąc pod uwagę fakt, że w budowę jest zaangażowany również Jacek Sasin, to powstanie łuku stoi pod dużym znakiem zapytania.

Źródło: Onet

  

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close