Zdrowie i medycyna

Legalizacja marihuany w Polsce? Ten projekt może zmienić wszystko

Już 20 kwietnia, w Światowym Dniu Marihuany, odbędzie się złożenie trzech projektów, które zakładają m.in. dekryminalizację posiadania 5 gramów suszu. Parlamentarny Zespół ds. Legalizacji Marihuany uważa, że zmiana przepisów pomoże zarówno gospodarce, jak i samym zainteresowanym. Czy wprowadzenie nowych przepisów jest możliwe?

Konsultacje społeczne w tej sprawie odbyły się od 18 stycznia, do 12 lutego. Celem głównym projektów jest zezwolenie spożywania niewielkiej ilości marihuany do celów rekreacyjnych. Dodatkowo posłowie proponują, aby liberalizacja przepisów wpłynęła na rozwój przemysłu i chcą ułatwienia zdobycia marihuany medycznej. W ramach konsultacji ustalono m.in. że limit czterech roślin będzie ustalany na jedno gospodarstwo domowe. Pierwotna propozycja dotyczyła tylko jednej osoby.

Czy możliwa jest legalizacja marihuany w Polsce?

Przewodnicząca komisji Beaty Maciejewskiej z Lewicy w rozmowie z Krytyką Polityczną, uznała, że legalizacja marihuany w Polsce niesie za sobą wiele pozytywnych skutków. Niestety nie istnieje dobra wola ze strony rządu:

Największym zaskoczeniem była opinia przesłana przez Ministerstwo Zdrowia, które obawia się, że dekryminalizacja spowoduje zwiększenie dostępności narkotyku, zwłaszcza wśród młodych ludzi. A przecież nasz projekt dotyczy osób dorosłych. Ministerstwo argumentowało także, że zwiększy się podaż marihuany na czarnym rynku. A przecież skutek powinien być wręcz odwrotny. Po to proponujemy posiadanie niewielkich ilości na własny użytek, żeby ludzie nie musieli zaopatrywać się na czarnym rynku.

Posłanka zaznacza przy tym, że w obecnym konserwatywnym rządzie brakuje dobrego woli na zmiany tym zakresie. Projekt zakłada również, że osoby złapane z ilością od 5 do 10 gramów, będą mogły być poddane karze grzywny, a nie jak obecnie – więzienia.

Nowa Zelandia zalegalizowała w referendum eutanazję, ale odrzuciła trawkę

Dodatkowym atutem ustawy ma być zapis ułaskawiający. Jeśli śledztwo udowodni, że susz jest do użytku własnego, to nastąpi ułaskawienie z urzędu.

Tymczasem Wolne Konopie zamierzają zbierać podpisy pod projektem obywatelskim o kilkukrotnym zwiększeniu limitu zaproponowanego przez posłów. Obecnie trwają poprawki projektu, aby zmaksymalizować jego szansę na zaakceptowanie. Czy zatem legalizacja marihuany będzie możliwa w Polsce? Tego dowiemy się już w przyszłym miesiącu.

Źródło: Krytyka Polityczna, SpidersWeb

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close