GospodarkaHandelMarketing

Biedronka oczyszcza Bałtyk ze śmieci, aby robić z nich wózki sklepowe

Zmiana na lepsze?

Biedronka coraz bardziej inwestuje w działania proekologiczne. Na przykład jej ostatnie działania przyczyniły się do oczyszczania mórz i oceanów z tworzyw sztucznych. Wszystko dlatego, że firma zdecydowała się na wyłowienie sieci oraz lin rybackich, aby pomóc planecie i… zrobienie z nich wózków sklepowych.

Biedronka zaczęła wprowadzać zasadę typu zero waste. Oznacza ona wykorzystanie recyklingu w jak najlepszy możliwy sposób, aby zmaksymalizować poprawę środowiska naturalnego. W tym celu już od czerwca 2020 firma regularnie współpracuje przy wyławianiu ton starych sieci i lin rybackich. Dzięki temu wytworzono z nich niemal 40 000 koszów na kółkach Shop Rool i ponad 800 wózków sklepowych typu Loop.

Biedronka z kolejną karą od UOKiK

Produkty te powstają z 25% tworzywa, które przygotowano z wyłowionych tworzyw sztucznych. W międzyczasie firma powoli zastępuje nimi wszystkie wysłużone kosze i wózki we wszystkich swoich placówkach.

Inicjatywa jest na tyle istotna, że realnie może przyczynić się do poprawy morskiego ekosystemu. Okazuje się bowiem, że dorocznie do mórz i oceanów trafia nawet tony sieci rybackich, które stanowią aż 27% wszystkich odpadów. W polskiej części Morza Bałtyckiego szacuje się ich liczbę na ponad kilkaset ton. A to sprawia, że np. mikrocząsteczki plastiku trafiają m.in. do układów trawiennych ryb i innych zwierząt morskich.

Źródło: Biedronka

Jak powiedział Janusz Wolniak, dyrektor firmy RETO, która współpracuje z Biedronką od ponad 8 lat w zakresie dostawy koszy i wózków:

Do produkcji każdego kosza lub wózka z serii Oceanis wykorzystywane jest 1,5 m liny, która w przeciwnym razie pozostałaby w morzu przez 600 lat, bo tyle czasu zajmuje jej rozkład. Recykling lin i sieci nie tylko pomaga zapobiec zatruciu i śmierci tysięcy zwierząt morskich, ale stanowi również 20% oszczędność emisji dwutlenku węgla. Plastik z koszy i wózków dostarczanych do sklepów Biedronka podlega 100% recyklingowi.

Biedronka wycofuje ze sprzedaży jaja z chowu klatkowego

Biedronka inwestuje w ekologię

To nie wszystkie działania proekologiczne Biedronki. W ostatnim czasie firma zainwestowała w kolejne kroki mające na celu zminimalizowanie plastiku. Jak mówi dyrektor działu ochrony środowiska w sieci Biedronka, Sylwia Krzyżycka:

[…] wyeliminowaliśmy z naszych produktów jednorazowe elementy plastikowe, zastępując je innymi, wykonanymi z bardziej przyjaznych dla środowiska surowców. Dzięki usunięciu plastikowej łyżeczki z jogurtu Fru Vita ograniczyliśmy ilość wpuszczanego plastiku do otoczenia o ponad 6,5 tony rocznie, a to tylko jeden z przykładów

Warto również wspomnieć, że firma Araven, która sprzedaje wózki i kosze m.in. do Biedronki, przekazuje część swoich zysków na poczet organizacji pozarządowej Plastic Change, która zajmuje się oczyszczaniem mórz z porzuconych lin i sieci. Może to czas najwyższy, aby inne sklepy poszły w podobnym kierunku?

Źródło: Whitemad, Bee, Biedronka

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź również

Close
Back to top button
Close
Close