PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

Poranne Plotki Biznesowe: Nowy lockdown szokiem dla rynku, ale rząd zapowiada kolejną tarczę

Jak to mawiają, dobrze już było

Jest gorzej niż rok temu, stwierdza Rzeczpospolita. Nowy lockdown jest szokiem dla rynku, a ludzi w centrach jest nawet mniej niż rok temu, gdy zaczęły się pierwsze ograniczenia. Straty sprzedawców rosną. Ostatni tydzień, czyli 15–22 marca, jest pierwszym, którego wyniki można porównać z lockdownem z 2020 r., który również rozpoczął się w połowie marca. Jak wynika z danych ShopperTrak Index, które „Rzeczpospolita” opisuje jako pierwsza, ruch w ostatnim tygodniu w centrach handlowych był 13,5 proc. mniejszy niż w porównywalnym okresie 2020 r.
https://www.rp.pl/Handel/303239898-Jest-gorzej-niz-rok-temu.html
ZMIENIAJĄ SIĘ PRZYZWYCZAJENIA KONSUMENTÓW

Korupcyjna sprawa Daniela Obajtka została umorzona. Znamy uzasadnienie sądu – pisze Onet. Niewiarygodni świadkowie i braki w dokumentacji – tak prokuratura Zbigniewa Ziobry tłumaczyła decyzję o umorzeniu sprawy, w której podejrzanym był Daniel Obajtek. Onet dotarł do uzasadnienia sędzi, która podtrzymała decyzję i uznała działania prokuratury za wzorowe. Dzisiaj robi szybką karierę w sądownictwie. Sędzia Wysokińska-Walenciak szybko awansuje. Z szeregowego sędziego Sądu Okręgowego została wiceprezesem Sądu Apelacyjnego w Krakowie. To awans o kilka szczebli.
https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/korupcyjna-sprawa-daniela-obajtka-zostala-umorzona-znamy-uzasadnienie-sadu/q3ct18x
TA PANI MUSI BYĆ ZDOLNA TAK SAMO JAK OBAJTEK

Daniel Obajtek pokazuje swój majątek. Na zakupy nieruchomości wydał 5,7 mln zł, informuje Business Insider. Od dojścia PiS do władzy Daniel Obajtek zarobił na państwowych posadach 7 mln zł — wynika z dokumentów, które jego adwokat udostępnił dziennikarzom. Prezes PKN Orlen zdecydował się na przedstawienie swoich rozliczeń finansowych w związku z zastrzeżeniami wobec jego majątku. Obajtek ujawnił swe oświadczenia majątkowe, akty notarialne nieruchomości, zeznania PIT oraz umowy pożyczek i kredytów. Obajtkowi pieniądze pożyczała rodzina — matka, ojciec, teść, teściowa, a także babcia jego ówczesnej żony. Ale pożyczał nie tylko od rodziny.
https://businessinsider.com.pl/finanse/handel/daniel-obajtek-majatek-nieruchomosci-zarobki-prezesa-pkn-orlen/y3chs0z
TO MUSI BYĆ FAJNY FACET, ŻE MU TAK KAŻDY CHCIAŁ POŻYCZAĆ

„Będzie też kolejna tarcza”. Morawiecki o wsparciu, ogłoszono umorzenie subwencji – czytamy we Wprost. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że będzie nowa tarcza dla najbardziej dotkniętych pandemią branż. Wymienił m.in. hotelarstwo i gastronomię. Podczas wtorkowej wizyty w zakładach Maspex w Wadowicach premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że najpóźniej do czwartku (25 marca) zostaną ogłoszone nowe obostrzenia na najbliższe dwa tygodnie. Szef rządu jednak na tym nie poprzestał, ponieważ zadeklarował, że ruszy kolejna tarcza dla przedsiębiorców.
https://biznes.wprost.pl/gospodarka/10432567/koronawirus-w-polsce-bedzie-kolejna-tarcza-dla-przedsiebiorcow.html

Ślub na… oddziale covidowym w Gdańsku:

Twardy lockdown tuż tuż

Koronawirus. Czy Polskę czeka twardy lockdown? – zastanawia się Rzeczpospolita. Jeśli liczba zakażeń zacznie dochodzić do 30 tys., system nie da rady zapewnić opieki zdrowotnej. Jesteśmy w kluczowym momencie. Jeśli w środę i czwartek zachorowania osiągną poziom powyżej 30 tysięcy dziennie, system ochrony zdrowia przestanie być wydolny, a rząd powinien zdecydować o całkowitym lockdownie. Prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera Mateusza Morawieckiego ds. Covid-19, nie ukrywa, że sytuacja jest poważna, a trzecia fala koronawirusa nie osiągnęła jeszcze swojego maksimum. Resort zdrowia apeluje, by przechodzić na pracę zdalną i pozostać w domach.
https://www.rp.pl/Covid-19/303239911-Koronawirus-Czy-Polske-czeka-twardy-lockdown.html
OWSZEM, NAJPRAWDOPODOBNIEJ CZEKA, ALE…

Możliwe, że polska gospodarka uodporniła się na obostrzenia, snuje przypuszczenia Business Insider. Premier Morawiecki zapowiedział, że najpóźniej w czwartek przedstawi nowe obostrzenia, które trzeba wprowadzić, aby powstrzymać tempo rozprzestrzeniania się epidemii. Nie poprawi to oczywiście sytuacji w gospodarce, ale możliwe też, że jej nie zaszkodzi. Główny ekonomista Banku Millennium Grzegorz Maliszewski zauważył, że w ostatnich miesiącach zniknęła widoczna wyraźnie rok temu zależność pomiędzy poziomem mobilności (obostrzenia ją zmniejszają) a aktywnością w handlu i w przemyśle.
https://businessinsider.com.pl/piec-najciekawszych-historii-gospodarczych-teraz-raport-24-marca-2021/yhdfjbf
DOSTOSOWALIŚMY SIĘ?

Rosną długi młodych Polaków. Co czwarty notowany dłużnik ma mniej niż 36 lat, informują Filary Biznesu. Młode pokolenie, choć dopiero wkracza w dorosłe życie, często już na starcie miewa finansowe zaległości. Osoby poniżej 36. roku życia mają na swoim koncie łącznie 5,8 mld zł długów, a średnie zadłużenie młodego człowieka to ponad 5 tys. zł – wynika z danych Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej. Co czwarty dłużnik notowany w Krajowym Rejestrze Długów ma mniej niż 36 lat. Grupę tę stanowią przedstawiciele pokolenia Z, czyli osoby w wieku 18-25 lat i młodsze oraz część pokolenia Y, czyli tzw. milenialsów, w wieku 26-35 lat. To łącznie niemal 640 tys. osób. Zadłużenie wszystkich konsumentów notowanych w KRD wynosi ponad 48 mld zł.
https://filarybiznesu.pl/rosna-dlugi-mlodych-polakow-co-czwarty-notowany-dluznik-ma-mniej-niz-36-lat/a9279
CZĘSTO TO DŁUGI WYNIKAJĄCE Z POGONI ZA MODĄ

Inwigilacja w Polsce jest poza kontrolą społeczną. Państwo ma zbyt dużą władzę, twierdzi Obserwator Gospodarczy. Problem inwigilacji przez instytucje państwa i wszelkiego rodzaju służby jest problemem globalnym. Jest to także poważny problem, z którym muszą mierzyć się Polacy. Niestety, świadomość na temat skali inwigilacji i zagrożeń, jakie ona za sobą niesie, ciągle jest znikoma. Zmienić to postanowiła Fundacja Panoptykon. Fundacja Panoptykon uruchomiła kampanię informacyjną pod nazwą „Podsłuch jak się patrzy”, w której prezentuje problemy, jakie w Polsce istnieją w związku z inwigilacją społeczeństwa. Z danych, które Panoptykon uzyskał w ramach opublikowanych przez rząd sprawozdań, wiadomo, że w skali roku zakładane jest w Polsce od 8 do 10 tys. podsłuchów. To około 25 podsłuchów dziennie. Co ciekawe zaledwie 16% podsłuchów jest wykorzystywane w postępowaniu karnym. Co ciekawe, większość osób nigdy nie dowie się, że była podsłuchiwana.
https://obserwatorgospodarczy.pl/komentarze-i-analizy/1971-inwigilacja-w-polsce-jest-poza-kontrola-spoleczna-panstwo-ma-zbyt-duza-wladze

Wkrótce rusza LiveMarket – polska platforma internetowa do sprzedaży na żywo. „To połączenie Allegro i Tik-Toka” – informuje 300Gospodarka. To rozwiązanie dla dużych marek i własnej działalności. Pani, która dotąd sprzedawała na bazarku jest doskonałym sprzedawcą na lajwie, bo jest bardziej naturalna i bardziej zmotywowana do sprzedaży niż pracownik korporacji, albo celebryta – mówi w wywiadzie z 300Gospodarką Krzysztof Nowicki, ekspert marketingu internetowego, współtwórca aplikacji LiveMarket.
https://300gospodarka.pl/wywiady/wkrotce-rusza-livemarket-polska-platforma-internetowa-do-sprzedazy-na-zywo-to-polaczenie-allegro-i-tik-toka
BRZMI BARDZO SPOKO

Polski Robin Hood na miarę naszych możliwości znów przemówił

Kościński o zmianach podatkowych w ramach Nowego Ładu: będzie reset – pisze Bankier.pl. Duże międzynarodowe firmy cyfrowe działają na naszym rynku, a nie płacą podatków u nas. To jest bardzo nie fair – mówił we wtorek minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński. Zaznaczył, że podatki powinny być sprawiedliwe. Szef resortu finansów pytany na antenie Programu I Polskiego Radia o podatki i ulgi podatkowe wskazał, że np. Irlandia jest przyjazna podatkowo, ale to “jest inne słowo na raj podatkowy”.
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Koscinski-Podatki-powinno-placic-sie-tam-gdzie-jest-firma-Powinno-byc-sprawiedliwe-8079412.html
ALE CO TO ZNACZY SPRAWIEDLIWIE?

Rośnie szara strefa, stwierdzają Filary Biznesu. Prognozowany przez Instytut Prognoz i Analiz Gospodarczych (IPAG) udział szarej strefy w tworzeniu polskiego PKB ma wzrosnąć w tym roku do 18,3 proc. z 18 proc. w roku 2020 – poinformował we wtorek na wideokonferencji wiceprezes IPAG Jacek Fundowicz. “W roku 2020 i bieżącym obserwujemy wzrost udziału szarej strefy w gospodarce. (…) W przypadku polskiej gospodarki zwiększyła się również wartość dóbr i usług wytwarzanych w szarej strefie i związana była z pandemią koronawirusa” – powiedział wiceprezes Fundowicz.
https://filarybiznesu.pl/rosnie-szara-strefa/a9277

Rok pandemii nie zatrzymał cen mieszkań w dużych miastach. W Krakowie wzrosły o 10%, w Sosnowcu o 23%, donosi 300Gospodarka. W ciągu roku od rozpoczęcia pandemii ceny mieszkań w 16 badanych przez Expandera i Rentier.io miastach wzrosły średnio o 6,6 proc. Nie sprawdziły się więc prognozy dotyczące spadków w czasie gospodarczego kryzysu. Jedynym miastem, w którym autorzy badania zanotowali niższe ceny niż przed rokiem są Katowice (-2 proc. rok do roku).
https://300gospodarka.pl/news/pandemia-ceny-mieszkan
I WEŹ TU IDŹ NA SWOJE

Mariusz P. oskarżony! Grozi mu nawet 5 lat więzienia! Jak ustalił portal Money, były strongman i zawodnik MMA Mariusz P. ma status oskarżonego. Przedstawiciele wadowickiego sądu poinformowali, że postępowanie przeciwko P. toczy się w sprawie przywłaszczenia cudzego mienia ruchomego. To przestępstwo zagrożone pozbawieniem wolności od trzech miesięcy do nawet 5 lat.
https://plotkibiznesowe.pl/2021/03/23/mariusz-p-oskarzony-grozi-mu-nawet-5-lat-wiezienia/
A TAKI DOBRY CHŁOPAK BYŁ I MAŁO PIŁ

COVID-19 w reprezentacji. Mateusz Klich zakażony koronawirusem – informuje Wprost. Rzecznik prasowy PZPN potwierdził informację o przypadku koronawirusa w kadrze piłkarskiej Polski. Ujawnił, że chodzi o Mateusza Klicha.
https://www.wprost.pl/pilka-nozna/reprezentacja-polski/10432648/koronawirus-w-reprezentacji-polski-mateusz-klich-ma-wynik-pozytywny.html
KURCZE, DUŻE OSŁABIENIE

29 978 zakażeń, dosłownie troszkę więcej i mielibyśmy to 30 000, przed którymi tak ostrzegał minister zdrowia. Coś czujemy, że jutrzejsza konferencja nam dowali.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close