Polska

Zamknięte kościoły w Polsce? Możliwe, choć ten apel stawia dużo pytań

Wspólny apel Episkopatu i resortu zdrowia, o którym mówią obecnie polskie media, nie wniósł absolutnie nic do panujących regulacji. Niestety zamknięte kościoły w Polsce, to na razie raczej mrzonka ekspertów. Wszystko dlatego, że zamiast konkretów, Ministerstwo Zdrowia wraz z hierarchami polskiego Kościoła, zaapelowali o jedynie „odpowiedzialność” i „przestrzeganie zasad”. Problem tylko w tym, że jest to niemożliwe do spełnienia przez samo podejście księży.

Minister Zdrowia Adam Niedzielski, wraz z sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Polski bp. Arturem Mizińskim, zaapelowali we wspólnym komunikacie o „walce z zagrożeniem”, które wynika z pandemii COVID-19. I choć do wielu zakażeń dochodzi w kościołach, to MZ nie zdecydowało się na wprowadzenie podobnej blokady, jaka miała miejsce rok temu. W oświadczeniu możemy przeczytać m.in.:

Trzecia fala epidemii jest faktem i stanowi obecnie największe zagrożenie dla zdrowia oraz życia Polaków. Wobec rosnącej liczby zakażeń nie można pozostawać obojętnym. Dziś potrzeba nam odpowiedzialności, zarówno tej indywidualnej, jak i zbiorowej. Obok szczepionki jest to nasza najważniejsza broń w walce z epidemią. Dlatego o tę odpowiedzialność apeluje zarówno władza świecka jak i duchowna. Naszą wspólną troską jest dziś ochrona zdrowia i życia wszystkich Polaków. Dlatego w takim samym stopniu wszyscy jesteśmy wezwani do zachowania istniejących zasad i obostrzeń sanitarno-epidemiologicznych. Przestrzegając ich wykazujemy się troską o naszych rodaków. Najwyższym dobrem doczesnym jest zawsze zdrowie i życie. Brak dbałości o zdrowie i życie własne oraz innych to działanie wbrew solidaryzmowi społecznemu i wbrew nauce Kościoła katolickiego.

Źródło: Ruch Ośmiu Gwiazd, COVID-19

Postawili pomnik papieża za 50 tysięcy i nie mają pieniędzy na spłatę kredytu

Czy kościoły będą zamknięte przez COVID-19?

Jak podkreślono w apelu, wszyscy księża i proboszczowie parafii powinny dostosować się do ogólnych zaleceń sanitarnych. To istotne, ponieważ w ostatnim czasie coraz częściej duchownych odmawiało zaakceptowania restrykcji. Dochodziło również do kuriozalnych sytuacji, w których to oskarżano osoby zgłaszające złamanie rygorów. Księża wzywali takie osoby „do nawrócenia”, lub wyzywali ich na ambonie.

Cała sytuacja bardzo negatywnie odbiła się na polskim Kościele, który w ciągu ostatnich lat przeżywa kryzys autorytetu. Jak wynika z raportu „Kościół w Polsce”, młodzi ludzie całkowicie odwrócili się od religii. Według danych aż 1/3 młodych osób zrezygnowała z lekcji religii w całym kraju. Eksperci wskazują, że jest to spowodowane zbytnio idącym połączeniem kościoła i władzy, które odrzuca wiernych.

Zamknięte kościoły w Polsce – eksperci apelują do Ministra Zdrowia

Z tego powodu coraz częściej dochodzą do głosu eksperci, którzy na co dzień pomagają rządowi w uporaniu się z pandemią. Między innymi prof. Jacek Wysoki, członek Rady Medycznej przy premierze Mateuszu Morawieckim, powiedział na antenie RMF.FM:

Wydaje mi się, że to jest moment na znaczne ograniczenie funkcjonowania lub czasowe zamknięcie kościołów.

Słowa te potwierdza prof. Krzysztof Simon, który w rozmowie z gazeta.pl przyznał, że do wielu zakażeń COVID-19 dochodzi z winy samych duchownych, którzy lekceważą obostrzenia.

Wiele światłych parafii, księży odprawia wiernych, nie wpuszcza ich do kościoła ponad limit. Ale są parafie na prowincji, które mówią, że to jest zło. […] ten prymitywizm, zaściankowość i takie średniowiecze w podejściu niektórych hierarchów jest dla mnie przerażające.

OKO.press: Rydzyk dostał z Funduszu Sprawiedliwości Ziobry miliony złotych na ,,ochronę praw chrześcijan”

Wygląda zatem na to, że rząd w kolejnym rzucie obostrzeń zamknie żłobki i przedszkola, ale kościoły pozostaną otwarte. Zgodnie z wcześniejszymi zasadami – maksymalnie 1 osoba/15 m2. Niestety wielokrotnie zasady te były łamane, ale dla naszego rządu nie ma to widać większego znaczenia.

Źródło: Onet, Onet art. 2, Wiadomości Gazeta, Warszawa w Pigułce, TVN24

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close