GastronomiaGospodarkaHandelPaństwoPolitykaPolskaPrawoZdrowie i medycyna

Morawiecki ogłosił zaostrzenie obostrzeń i… zaatakował opozycję…

Morawiecki chyba znalazł winnego…

Stało się! W związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem, premier Mateusz Morawiecki ogłosił zaostrzenie obostrzeń pandemicznych. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o wykryciu 34 151 nowych przypadków koronawirusa – to najwięcej od początku epidemii. Zmarło też 520 chorych pacjentów.

Zbliżamy się do granic wydolności służby zdrowia. Jesteśmy o krok od przekroczenia granicy, poza którą nie będziemy mogli leczyć pacjentów we właściwy sposób. Zrobimy wszystko, żeby uniknąć takiego scenariusza.

– tłumaczył premier Morawiecki.

Nie zabrakło również ataku wobec opozycji. Premier Morawiecki przekonywał kilka minut, że opozycja nic nie robi i tylko przeszkadza… lekarzom. Zaapelował do opozycji o ”solidarność”. Zaatakował również prywatne szpitale, które jego zdaniem nie walczą skutecznie z pandemią. Według premiera tylko państwo zdało egzamin.

Merkel pomyliła się w sprawie lockdownu: “Proszę obywateli o wybaczenie”

Nowe obostrzenia

Premier Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosili nowe obostrzenia. Nowe zasady bezpieczeństwa będą obowiązywać od najbliższej soboty przez dwa tygodnie.

Od najbliższej soboty wprowadzamy nowe, zaostrzone zasady bezpieczeństwa, które będą obowiązywały przez najbliższe 2 tyg. Wszystkie dotychczasowe zasady będą nadal obowiązywały.

– mówił Niedzielski.

Premier Morawiecki zdecydował się na zamknięcie wielkopowierzchniowych sklepów meblowych i budowlanych. Ponadto wprowadzono nowe limity w sklepach – 1 os na 20 mkw w sklepach powyżej 100 m2 i 1 os na 15 mkw w sklepach do 100 m2.

Premier Morawiecki i minister Niedzielski ogłosili zamknięcie salonów fryzjerskich i kosmetycznych. Zamknięte zostaną również żłobki i przedszkola, z wyjątkiem dzieci rodziców wykonujących zawód medyczny i służb porządkowych w trakcie wykonywania zadań służbowych. Rząd ograniczył również działalność obiektów sportowych wyłącznie dla sportu zawodowego.

Premier Morawiecki nie wprowadził zakazu przemieszczania się, czego według Sądu Najwyższego zrobić i tak nie może. Rządzący wystosowali apel o spędzenie świąt z domownikami i ograniczanie przemieszczania się.

Co ciekawe, otwarte pozostaną kościoły. Tutaj zdecydowano się tylko na zmianę limitu osób – maksymalnie 1 osoba na 20 mkw przy zachowaniu odległości min. 1,5 m. Przypomnijmy, że wczoraj minister Niedzielski spotkał się z przedstawicielami Episkopatu. Tematem rozmów było zamknięcie świątyń. Ostatecznie minister… zaapelował do proboszczów o przestrzeganie limitu osób.

Spotkałem się wczoraj z sekretarzem Episkopatu. Rozmawialiśmy o przestrzeganiu reguł, strona kościelna zobowiązała się do wspierania i egzekwowania zasad bezpieczeństwa. Nie ma elementu dyskryminowania różnych podmiotów.

– zapewnił minister Adam Niedzielski.

Premier przyznał również, że jeśli sytuacja ulegnie pogorszeniu, możliwe jest wprowadzenie kolejnych obostrzeń. Nie, ty też nie wiemy co jeszcze można zamknąć…

Źródło: KPRM

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close