Gospodarka

Zoom znalazł sposób na niepłacenie podatków. Firma zarobiła miliony dolarów

Choć firma Zoom uzyskała ogromny profit w czasie trwania pandemii, to nie zapłaciła od tego żadnych podatków. Jak informuje Business Insider, firma zaoszczędziła fortunę poprzez wypłacenie opcji na akcję kierownictwu spółki i przyspieszonej amortyzacji. Dodatkowo dzięki skorzystaniu z licznych ulg podatkowych mogła pozwolić sobie na uniknięcie kosztów. Czy to w ogóle legalne?

Nie ma co przy tym ukrywać, że Zoom jako jeden z wielu programów do wideokonferencji, zyskał ogromną popularność w czasie pandemii. Dla porównania w styczniu zeszłego roku zyskali 16,3 mln dolarów zysku, co w porównaniu z tegorocznym rekordem wydaje się być małą kwotą.

Zoom zarobił miliony dolarów na pandemii i nie zapłacił ani centa podatku

I choć z obecną sytuacją od lat walczy lewicowy senator Bernie Sanders, to okazuje się, że firma działała zgodne z prawem. Okazuje się bowiem, że Zoom, mimo że nie zapłacił żadnych podatków, to uzyskał aż 664 milionów dolarów zysku. Oznacza to, że oszczędzili aż 302 miliony dolarów w podatkach.

Dowodem na są dokumenty finansowe złożone w Komisji Papierów Wartościowych i Giełd. Tymczasem stawka podatku dochodowego od osób prawnych w 2020 roku wynosiła 21%.

Rzecznik Zoom przekazał w oświadczeniu skierowanym do Business Insider, że korporacja:

[…] Przestrzega wszystkich obowiązujących przepisów podatkowych w krajach, w których prowadzi działalność, a także, że zainwestowała znaczne środki w badania i rozwój w celu zbudowania i ulepszenia technologii komunikacyjnej – działalność rozwojowa, która jest szczególnie wspierana przez obowiązujące prawo.

Nowy rok, nowe podatki. Czy rząd ma litość dla przedsiębiorców?

Co ciekawe, ulga na badania rozwojowe stanowiła jedynie 1% wszystkich oszczędności firmy. Resztę kwoty zaoszczędzono poprzez wypłacenie kierownictwu wynagrodzenia opartego na akcjach. A kwota jest olbrzymia, bo mówimy o 302,4 mln dolarów, w porównaniu do 32,1 mln dolarów rok wcześniej. Oznacza to, że kierownictwo otrzymało akcje, które może sprzedać w dowolnym momencie i zapłacić od tego podatek po swojej stronie.

Luki prawne, które skutkują całkowitym obniżeniem podatku, to częsty zabieg wśród amerykańskich korporacji. Stosuje się go między innymi w Facebook, Amazon, czy Apple. Ponadto inne firmy, takie jak Delta Airlines, Microsoft, IBM, JetBlue i Netflix osiągnęły nawet ujemne stawki podatkowe. Oznacza to, że podatnicy płacili tym korporacjom więcej, niż firmy miały zapłacić rządowi w podatkach.

Źródło: Business Insider, Yahoo

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close