Zdrowie i medycyna

Zakrzepica po AstraZeneca – naukowcy już znają powód?

Czy teraz szczepionka będzie bezpieczniejsza?

Choć główne badania kliniczne wykluczyły możliwość zaistnienia zakrzepicy u osób zaszczepionych preparatem AstraZeneca, to Dania nie zgodziła się na dalsze szczepienia tym preparatem. Z kolei niemieccy naukowcy odkryli pewną zależność pomiędzy zakrzepicą i szczepieniem tym preparatem. Czy Polska również powinna pójść w stronę Danii i innych krajów europejskich i poczekać na wyniki dalszych badań?

Trzecia fala pandemii uderzyła w Polskę z całą siłą. Mimo wcześniejszych prognoz rząd wielokrotnie ignorował ostrzeżenia ekspertów. Dlatego otwarcia stoków narciarskich, czy brak testowania osób powracających z Wielkiej Brytanii musiały przynieść skutki. Obecnie planowany jest zupełny lockdown kraju, który dodatkowo zniszczy naszą gospodarkę. Ratunkiem mogą być szczepionki, choć jedna z nich – AstraZeneca – wywołuje najwięcej kontrowersji.

COVID-19 zostanie pokonany? Szczepionka w spreju może być przełomem

Szczepionka ta jest na bazie adenowirusa, który został zmodyfikowany w ten sposób, aby zawierał białko SARS-CoV2. Co ważne, preparat nie zawiera samego koronawirusa, nie może zatem wywołać COVID-19. Badania potwierdzają przy tym, że chroni w 100% przed śmiercią z wyniku koronawirusa i około 80% przed ciężkim przebiegiem choroby. Niemniej jednak sama AstraZeneca obniżyła skuteczność swojej szczepionki do 76%. Ma również pewien haczyk.

W całej Europie dochodzi do przypadków zakrzepicy wśród osób zaszczepionych, i choć Europejska Agencja Leków nie wykazała powiązań, to wiele krajów zdecydowało się anulować proces szczepień.

Zakrzepica u zaszczepionych AstraZeneca?

Okazuje się również, że prawdopodobieństwo wystąpienia zakrzepów występuje częściej u kobiet, niż u mężczyzn. Pierwsze badania mówią o stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych, które mogą zaburzać działanie preparatu. Ponadto, jak wynika z najnowszych badań niemieckich naukowców – zakrzepica może być reakcją autoimmunologiczną organizmu.

O wynikach poinformował prof. Andreas Greinacher, szef Uniwersyteckiego Centrum Medycznego w Greifswaldzie, który prowadził badania wraz z Instytutem im. Paula Ehrlicha. Naukowcy przeanalizowali próbki krwi sześciu pacjentów, u których wystąpiła zakrzepica zatok żylnych mózgu w niewielkich odstępie czasu od szczepienia.

Poranne Plotki Biznesowe: Ruszyła polska wersja Amazona; Polska zastanawia się nad szczepionkami z Chin

U osób tych wykryto specjalne przeciwciała, które ukierunkowane były przeciwko płytkom krwi. Powodowało to zlepianie się ze sobą, co ostatecznie – tworzyło zakrzepy krwi. I choć do tej pory zaszczepiono w Niemczech 1,6 mln osób, to tylko u 13 pacjentów odnotowano ten skutek uboczny.

Według naukowców przyjęcie preparatu przypomina objawy, które występują po otrzymaniu heparyny, który jest lekiem przeciwzakrzepowym. Paradoksalnie lek może wywołać reakcję przeciwną do zamierzonego. Wszystko dlatego, że może wywołać małopłytkowość, która prowadzi do zakrzepów krwi. Powikłania występują od 5 do 14 dni po przyjęciu leku.

Jednakże jak zgodnie przyznają naukowcy – zakrzepica mogła być „czasowym zbiegiem okoliczności”. Według prof. Łukasza Palucha zjawisko HIT, czyli heparin induced thrombocytopenia, może być wynikiem szczepienia, ale potrzeba na to dalszych badań:

Ale już teraz kilka aspektów zwracają uwagę. U pacjentów po AstraZeneca dochodziło do zakrzepicy w obrębie zatok żylnych. Natomiast HIT po heparynie najczęściej występuje w dolnych kończynach. Oprócz tego HIT jest obserwowany u ok. 3 proc. pacjentów po terapii heparynowej, kiedy w przypadku szczepień zakrzepica występuje tylko u promila odsetka. To wszystko może świadczyć o tym, że mamy do czynienia z innymi mechanizmami, które wpływają na tworzenie zakrzepów.

Naukowcy zgodnie jednak twierdzą, że szczepienie AstraZenecą może uratować życie wielu osób. Dlatego, choć badania nad jej bezpieczeństwem wciąż trwają w wielu krajach, to rachunek zysków i strat jest na korzyść preparatu. Mimo wszystko czy Polska również powinna zacząć badania w tej kwestii? Na to pytanie nie otrzymaliśmy jeszcze odpowiedzi.

Źródło: Medonet, urpl.gov, mp.pl, Portal ABC Zdrowie, Radio Opole, Polsat News, DW.pl, Forbes

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close