W krakowskich szkołach pojawią się darmowe podpaski i tampony

Darmowe podpaski i tampony w krakowskich szkołach
Kraków dołącza do akcji Różowa Skrzyneczka, w ramach której w szkołach pojawią się wspomniane skrzyneczki zawierające darmowe podpaski i tampony dla uczennic. Różowe Skrzyneczki pojawią się w ponad 200 szkołach, ale także w bursach, domach kultury oraz na basenach działających przy Krakowskim Szkolnym Ośrodku Sportowym.
Chcemy zapewnić uczennicom komfort w czasie edukacji i zagwarantować powszechny dostęp do bezpłatnych środków higieny osobistej. Naszym celem jest także edukowanie w tym temacie, tworzenie bezpiecznej, przyjaznej przestrzeni szkolnej i budowanie solidarności.
– tłumaczy mówi Nina Gabryś, pełnomocniczka prezydenta Krakowa ds. polityki równościowej.
Jak dodaje, w planach jest również umieszczenie różowych skrzynek zawierających darmowe podpaski i tampony również w miejscach wsparcia dla kobiet w kryzysie bezdomności. W akcję zaangażowało się także Muzeum Krakowa, w którego oddziałach różowe skrzyneczki pojawią się przede wszystkim ze względu na często odwiedzające je wycieczki szkolne.
Budimex: Matka 15 dzieci otrzymała dom za darmo. Wcześniej odebrano jej prawo do opieki
Różowe Skrzyneczki w całej Polsce
Do akcji, w ramach której uczennicom rozdawane są darmowe podpaski i tampony, dołączają kolejne instytucje i całe gminy. Wcześniej na umieszczenie 33 skrzynek we wszystkich szkołach zdecydowała się gmina Strzelin.
Dojrzewanie dziewczynek to bardzo ważny okres w ich życiu. Wspólnie postarajmy się, aby miały dostęp do środków higieny osobistej, aby czuły się bezpiecznie i komfortowo.
– mówi burmistrz gminy Dorota Pawnuk.
Niedawno o umieszczeniu skrzyneczek w centrach obsługi mieszkańców zadecydowali również wrocławscy radni. Co więcej, wrocławscy radni i radne mocniej zaangażowali się w akcję. Cześć z nich zdecydowała się ufundować 17 Różowych Skrzyneczek w szkołach.
Jedno jest pewne – trochę nam się Polska zmienia. Solidarnością, empatią i wspólnym działaniem robimy miesiączkową rewolucję.
– opisują na swoim Facebooku organizatorzy akcji.
Badania pokazują, że ponad 20% dziewczynek w Polsce ze względu na brak dostępu do środków higieny osobistej opuszcza zajęcia w szkole, a 10% nie wychodzi w tym czasie z domu. Według organizatorów powoduje to ,,ograniczenie podstawowego prawa do edukacji i wolności”. W całej Polsce pojawiły się w ostatnim czasie już setki różowych skrzyneczek, które zapewniają kobietom i dziewczynkom dostęp do darmowych artykułów higieny menstruacyjnej.
Źródło: Kraków.pl