Energetyka

Baltic Power staje się coraz bardziej realny

PKN ORLEN sfinalizował umowę o partnerstwie z Northland Power

PKN ORLEN sfinalizował umowę o partnerstwie z Northland Power przy projekcie Baltic Power. Umowa przewiduje wspólną realizację i eksploatację morskiej farmy wiatrowej. Według planów budowa rozpocznie się w 2023 roku. Po spełnieniu warunków określonych w umowie joint venture podpisanej w styczniu 2021 roku, w tym uzyskaniu zgody antymonopolowej, NP Baltic Wind B.V., spółka zależna Northland Power, objęła udziały w Baltic Power.

Partnerstwo z Northland Power dotyczy projektu morskiej farmy wiatrowej Baltic Power. Współpraca obejmuje przygotowanie, budowę i eksploatację farmy o maksymalnej łącznej mocy do 1,2 GW. Według założeń inwestycyjnych zostanie ona objęta 25-letnim systemem wsparcia w ramach kontraktu różnicowego.

W ramach realizacji umowy joint venture przeprowadzono pierwsze z serii planowanych podwyższeń kapitału zakładowego Baltic Power w celu przyznania udziałów nowemu Wspólnikowi. Zgodnie z założeniami przyjętymi przez strony w umowie, Northland Power docelowo obejmie 49% udziałów w Spółce. Pozostałe 51% udziałów pozostanie w posiadaniu PKN ORLEN. Bezpośrednim wspólnikiem w spółce zostaje spółka NP Baltic Wind B.V., pozostająca w 100% pośrednio zależna od Northland Power Inc.

ORLEN wie, że jest za mocno w ropę, więc wydaje pieniążki na OZE

Northland Power Inc. to kanadyjska firma z ponad 30-letnim doświadczeniem w zakresie projektowania, realizacji i zarządzania projektami energetycznymi. Jej nisko- i zeroemisyjne aktywa energetyczne zlokalizowane na 4 kontynentach obejmują łącznie 2,6 GW funkcjonujących mocy wytwórczych oraz 1,4 GW mocy w fazie budowy lub zaawansowanego procesu planowania. Moce zainstalowane w morskiej energetyce wiatrowej spółki wynoszą niemal 1,2 GW. Składają się na nie trzy farmy zlokalizowane w Europie na Morzu Północnym.

Budowa morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku jest jednym z kluczowych projektów rozwojowych PKN ORLEN wpisującym się w strategię koncernu. Zakłada ona rozwój nisko- i zeroemisyjnej energetyki. Na projekty wspierające cele osiągnięcia neutralności klimatycznej koncern przeznaczy do końca dekady 47 mld zł.

Rozpoczęcie budowy morskiej farmy wiatrowej Baltic Power planowane jest na rok 2023, a zakończenie w roku 2026. Jej obszar, o łącznej powierzchni ok. 131 km kw., zlokalizowany jest ok. 23 km na północ od linii brzegowej Morza Bałtyckiego, na wysokości Choczewa i Łeby.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close