Kultura i sztukaMediaPaństwoPolitykaPolskaTechnologie

KRRiT zdecydowała: TVP dostanie 1,71 mld zł rekompensaty

TVP dostanie 1,71 miliarda

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podzieliła środki z rekompensaty abonamentowej. TVP otrzyma skarbowe papiery wartościowe o wartości 1,71 mld zł; Polskie Radio – 125,91 tys. zł; spółki radiofonii regionalnej o wartości – 112,66 tys. zł.

W porównaniu do wartości z poprzedniego roku, Telewizja Polska dostanie o 80 tys. zł mniej, a Polskie Radio o 6,7 mln zł więcej. Z kolei o 6,6 mln zł mniej dostaną rozgłośnie regionalne. Pieniądze w formie obligacji skarbowych przekazuje minister finansów „na polecenie Prezesa Rady Ministrów, wydane w związku z wnioskiem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego”.

Przypomnijmy, że na początku tego roku prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę budżetową na 2021 rok. Zgodnie z jej zapisami, TVP i Polskie Radio otrzymają z budżetu państwa do 1,95 mld zł rekompensaty za utracone wpływy z abonamentu rtv.

Rekompensata dla TVP, zapisana w budżecie na 2021 r., będzie już kolejnym wsparciem publicznym dla mediów publicznych. Jak wynika z danych Fundacji ePaństwo, przez ostatnie cztery lata największą sumę pomocy publicznej – 4,8 mld zł – otrzymała właśnie Telewizja Polska.

Na wiosnę 2019 roku TVP dostała 1,12 mld zł, a w marcu zeszłego roku przyznano Telewizji Publicznej publicznej i radiu 1,95 mld zł. Dzięki przyznanym rekompensatom TVP w ostatnich latach zanotowała zysk.

Liczba etatowych pracowników Telewizji Polskiej w ub.r. zwiększyła się o 95 do 2 825. Na wynagrodzenia firma przeznaczyła 513,27 mln zł, o 10,4 proc. więcej niż rok wcześniej. Z zeszłorocznego zysku pracownikom zostanie wypłacone do podziału 17,8 mln zł brutto.

W rządowym projekcie ustawy budżetowej na 2021 roku zapisano kolejną rekompensatę w wysokości do 1,95 mld zł dla TVP i Polskiego Radia. Krótko przed Bożym Narodzeniem ustawa została przyjęta przez Sejm, odrzucono poprawkę opozycji proponującą, żeby kwotę rekompensaty przekazać na służbę zdrowia.

TVP krytykuje tegoroczne Telekamery, bo żadnej nie dostało

Kurski chce jeszcze

Czy prawie 2 miliardy rocznie dla TVP to dużo? Zdaniem prezesa TVP to wciąż za mało. Jacek Kurski stwierdził w rozmowie z portalem Wirtualne Media, że państwo powinno przekazać mediom publicznym 3,5 miliarda złotych rocznie.

Państwo powinno na media publiczne dawać prawie 3,5 mld zł, gdyby ustawa działała prawidłowo – zbiera 600 milionów, dodaje 1,95 mld. I tak brakuje miliarda, a słyszymy, jakby te 2 mld były kosmicznym poświęceniem ze strony państwa.

– stwierdził Jacek Kurski w rozmowie z portalem Wirtualne Media.

Kurski dodał również, że pomimo pandemii i kryzysu TVP jest w dobrej sytuacji. Prezes TVP przyznał, że to zasługa rekompensaty.

Sytuacja finansowa jest stabilna, dzięki rekompensacie – co chciałbym bardzo wyraźnie podkreślić – że jest ona niczym innym, niż wykonaniem ustawy, która obowiązuje w Polsce.

– powiedział Kurski.

Źródło: Wirtualne Media

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close